Genel Bilgi ve İçerikler

Uyurken Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

42

Uyurken kilo verme yöntemleri nelerdir? Uykusuz kaldığınız bazı günler karnınızın normalden daha fazla acıktığına şahit olmuş olabilirsiniz. Bunun sebebi vücudun uykusunu tam alamadığında daha fazla grelini yani açlık hormonu üretmesidir. Tokluk hormonu ise bu sürede oldukça az üretilir, bu yüzden uyku eksikliği yaşamadığınızdan emin olmalısınız.

Uyurken Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişi fazla kilolardan dert yakınmaktadır. Öyle ki, gereğinden çok daha fazla kiloya sahip kişiler pek çok zorluğu bir arada yaşayabiliyor. Özellikle yaz aylarına doğru kilo verme isteği daha baskın hale geliyor. Uyurken kilo vermenizi kolaylaştıracak bazı yöntemler şu şekildedir:

Yatmadan Önce Hafif Bir Antrenman Yapın

Ağırlık kaldırmak metabolizmanızı tahmin ettiğinizden çok daha fazla hızlandırabilir. Yapılan bu çalışmanın sonucunda, “Aşırı kilolu veya obez diyebileceğimiz erkeklerde hem sabah hem akşam egzersiz durumunun glisemik kontrol ve serum metabolitleri üzerindeki etkisi: randomize bir çalışma” başlıklı bir makalede yayınlandı. Tahmin edildiği üzere akşamları antrenman yapan erkek katılımcılarda gece boyu düşük oranda glikoz seviyeleri gözlenmiştir.

Yavaş salınan vücuttaki protein, uyku boyunca sekiz saat içinde yavaş yavaş sindirilir ve gece uyuduğunuz süre boyunca metabolik ateşinizin yanmasını sağlar. Kazein, ek olarak tüketilen yavaş sindirilen bir süt proteinidir. Amino asitleri oldukça yavaş serbest bırakır ve insanlar uyku boyunca vücudun iyileşmesine destek olmak ve kas yıkımını azaltmak için yatmadan önce alır ve bu oldukça faydalıdır.

Uyumadan Önce Elektronik Cihazları Kapatın

Tahmin edebileceğiniz bütün telefon ve bilgisayar ekranları mavi ışık yayar, teknolojik aletlerden yayılan bu mavi ışık zararlıdır ve aynı zamanda üretilen ışık beyin sistemimizi tamamen ayık bir şekilde tutar ve vücudumuzu gündüz olduğuna inandırır. Bunun sonucunda da vücutta açlık ve insülin direnci artar. Bu yüzden ya telefonunuzu başka bir odaya alın, ya gece moduna alın ya da tamamen kapatın.

Yatmadan Önce Sıcak Bir Duş Almak

Duş aldıktan sonra havluyu çıkardığınızda vücudunuzun ısısı düşeceğinden metabolizma hızınız artacaktır, aynı şekilde saçınızı ıslak bırakmanızda vücut ısınızın düşmesine neden olarak gece boyunca yağ yakımınıza destek olacaktır. Elbette bu yöntemi kışın çok soğuk günlerde uygulamamanızda yarar var, istemeden hastalanmaya yol açabilirsiniz.

Erken Saatte Uyanın

Gün içerisinde ne kadar geç uyanırsanız, daha fazla kalorili yiyeceklere yönelme isteğiniz o kadar artar. Bu yüzden sabah olabildiğince erken kalkmaya özen gösterin, ayrıca kalktıktan sonra suyu farklı içeriklerle karıştırarak içmenizde ilk uyandığınızda oluşan açlık hissini azaltır.

Uyurken kilo verme yöntemleri nelerdir? Sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.