Genel Bilgi ve İçerikler

Bit Pazarı Nedir? Bit Pazarları Nerede Hangi Gün Kuruluyor

229

Bit pazarı nedir? Bit pazarları nerede hangi gün kuruluyor? Bu yazımızda hepsine detaylı olarak cevap vermeye çalışacağız. Adını duyunca biraz irkilebilirsiniz. Sizlere farklı bir şeyler çağrıştırabilir. Çünkü bit en fazla aşına olduğumuz asalak hayvanlardan biridir. Türkçe o kadar zengin bir kullanım alanına sahip kelimelerle doludur ki, kelimeler bazen gerçek anlamında kullanılır, bazen de mecaz anlamında.

Hatta bazıları bit pazarında bit mi satılır? Sorusunu dahi sormaktadır 🙂 Burada da mecaz anlamında kullanılmış bir kelime öbeği bitpazarı. Yani bit satılan yerler değildir buralar. Tam aksine, belki de insanların ihtiyaçlarını giderdikleri önemli yerlerden biridir bu güzel mekânlar. Uğramayanınız yoktur bu pazarlara. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlere yolculuk yapmışsanız veya buralarda ikamet ediyorsanız yolunuz düşmüştür bu mekânlara. Kiminiz arkadaşlarından duymuştur bu yerleri,  kiminiz ise yazılı ve görsel basından.

Bitpazarı Nedir?

Bitpazarı, eski eşyaların alınıp satıldığı Pazar yerlerine denir. Özellikle son dönemlerde insanların uğrak yerleri olmuştur bitpazarları. Özellikle bayram önceleri ve özel günlerde alışveriş yapmak için tercih edilir. Hiç eksik olmaz bu yerlerin müşterileri. Kimileri birinci el eşya satın alamadıkları için bu mekanları seçer. Kimileri ise geçmişe ve tarihe ilgi duydukları için antika eserler arar bu mekânlarda. Kimileri için ise hobidir buraları gezmek dolaşmak. Her ne sebeple olursa olsun, bitpazarları eskiye nazaran daha fazla rağbet gören yerler olmuştur. Aradığınız her şeyi bulabilesiniz bu yerlerde.

Kullanımdan kalkmış paralar, kullanılmayan kitaplar, eski saatler, gaz lambaları, geçmişte moda olup da şimdi kullanılmayan kıyafetler, plaklar ve bunun gibi çok daha fazlasını bulabileceğiniz ürünler satılır bu yerlerde. Bitpazarları âdeta sizi maziye götürür ve mazi ile yüzleştirir. Geçmiş ile şimdiki ve gelecek zaman arasında değerlendirme yapma imkânı sunar sizlere. Siz de geçmişte yolculuk yapmak istiyorsanız, ister tek başınıza isterse ailenizle gezip dolaşabileceğiniz en meşhur bitpazarları.  Burada gezerken kendinizi yıllar öncesinde hissedeceğiniz kesin! Öyleyse yolculuğa başlamaya ne dersiniz!

Bit Pazarları Nerede Hangi Gün Kuruluyor?

Sizler için bit pazarı nedir? Sorusuna cevap verdik. Peki İstanbul bit pazarları nerede hangi gün kuruluyor? Ankara bit pazarı, bursa bit pazarından bahsedeceğiz. Gelin tek tek hep beraber inceleyelim. İstanbul’da bit pazarları hangi semtlerde hangi gün? Cevapları şu şekildedir:

Kadıköy Bitpazarı

Bitpazarı denilince ilk akla gelen yerlerden biridir Kadıköy Bitpazarı. Hasanpaşa’da pazar günleri kurulan Kadıköy Bit Pazarı akşam 18.00 civarı kapanır.  Ulaşımı kolaydır. Özellikle öğleden sonra kalabalık olduğu için, ziyaret edeceklerin sabah saatlerini tercih etmeleri iyi olacaktır. Kadıköy Bit Pazarı’nda; ayakkabılar, antika mutfak eşyaları, eski elektronik aletler, ikinci el kıyafetler, çantalar ve aklınıza gelebilecek her türde eşya ve ürün bulmak mümkündür. Yakın çevrede oturanlar için yürüme mesafesindedir. Avrupa yakasından deniz yolu ve şehir içi ulaşım araçları ile ulaşılabilir.

Feriköy Bitpazarı

Feriköy Bitpazarı, Bomonti Antika Pazarı olarak da bilinir. İstanbul’un Şişli ilçesinde en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Cumartesi gecesi kurulmaya başlar ve pazar günü akşam saatlerine kadar açık kalır. Pazar, ürün çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda pazarda ürün tezgâhları düzenli ve titizidir. Pazarda, şamdanlar, aksesuarlar, kıyafetler, oyuncaklar, eski model televizyonlar, yıllanmış paralara kadar daha nice ürünleri bulabilirsiniz. Feriköy Bitpazarı ayrıca turistlerin de en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Bu nedenle diğer bitpazarlarına göre fiyatlar biraz yüksek olabilir. Ürün satın alırken mutlaka pazarlık yapın.  Bu pazara il içi özel ve tolu taşama araçları ile ulaşılabilir.

Horhor Bitpazarı

Horhor Bitpazarı, İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olan Fatih ilçesinde kurulur. Pazar günleri hariç haftanın diğer altı günü açıktır.  Horhor Antikacılar Çarşısı olarak da bilinir. Diğer bitpazarlarından farkı,  büyük bir bina içersinde hizmete vermesidir. En fazla dekoratif ürünlere yer verilir. Bunun haricinde öne çıkan ürünler arasında; antika mobilyalar, aydınlatmalar, masalar, gramofonlar, heykeller bulunur. Pazarda, ilgi ve isteğinize göre özel parça ve ürünler bulabilirsiniz. Bunu niçin biraz paraya acımamanız gerekir. Horhor Bitpazarını sadece alıveriş yapmak için değil gezmek içinde ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret etmeyi düşünenler için, başta metro olmak üzere toplu taşıma ve özel araçlarınızla gidebilirsiniz. İstanbul’a gittiğinizde uğramayı unutmayın!

Tuzla Bitpazarı

Tuzla Bitpazarı, Anadolu yakasında Tuzla Devlet Hastanesi’nin yakınında kurulur. Haftanın cumartesi ve pazar günleri faaliyet gösterir. İstanbul’da en sık ziyaret edilen bitpazarlarından biridir. Yakın dönemde kurulmuştur. Ziyaretçilerinin fazla olması nedeniyle sabah erken saatlerde gidilmesi, hem trafik, hem de zaman açısından sizlere fayda sağlar. Çevrede park sıkıntısı yaşanabileceği için tolu taşıma araçları ile gidilmesi daha iyi olur.

Dolapdere Bitpazarı

Dolapdere Bitpazarı, İstanbul un en eski bitpazarlarından biridir. Özellikle; ayakkabı, ikinci el kıyafet ve çanta arayanların sıklıkla uğradığı yerlerin başında gelir. Bu ürünler haricinde radyolar, telefonlar, eski kasetler, çanta olmak üzere pek çok ürün bulmak mümkündür. En önemli özelliği uygun fiyata ürün bulabilme imkânına sahip olmanızdır. Cumartesi gecesi kurulmaya başlanır ve pazar günü akşam saatlerine kadar devam eder. Bitpazarı, Beyoğlu’nun bir semti olan Dolapdere’de kurulur. Taksim, Pangaltı, Kasımpaşa gibi yakın semtlerden kolayca ulaşılabilir.

Ankara Bitpazarı

Ankara Bitpazarı, Ulus Bitpazarı olarak da bilinir. Ulus Meydanı’nda kurulur. Burayı, haftanın cumartesi ve pazar günleri ziyaret edebilirsiniz. Ankara Bit Pazarı’nda; ikici el eşyalar yanında sıfır eşyaları da uygun fiyata alabilirsiniz. Ankara Bit Pazarı’nda, antikadan elektronik ürünlere, giyim eşyasından ev aksesuarlarına kadar pek çok şeyi bulmak mümkündür. Ankara’ya yolunuz düşerse Ulus Meydanını ve Ankara Bit Pazarı’nı da gezmeyi unutmayın. Ayrıca isteğinize göre özel parça ve ürün bulmak mümkündür.

Yeni Bornova Bitpazarı

Yeni Bornova Bitpazarı, İzmir’in en büyük bitpazarlarından biridir. Özkanlar Bitpazarı olarak da bilinir. Burada geçmiş dönemin moda kıyafetleri, antika eşyalar elektronik ürünler ve çok daha fazlasını bulma imkânına sahipsiniz.  Pazar, yalnıza pazar günleri kurulup hizmet verir. Metro ve diğer toplu taşıma araçları ve yürüyerek buraya ulaşmak mümkündür.

Bursa Bitpazarı

Bursa Bitpazarı, Bursa Eskici Pazarı olarak da bilinir. Osmangazi ilçesinde kurulur. Geçmişe ilgi duyanların; sadece alışveriş yapmak için değil, gezmek için de ziyaret edebileceği bir yerdir. Başta elektronik eşyalar olmak üzere pazarda ihtiyacınız olan her şeyi bulmak mümkündür. Pazar günü kurulan Pazar, pazartesi sabanına kadar devam ediyor. Bursa’nın en kalabalık yerlerinden biri olduğu için sabah saatlerinde gitmeniz önerilir. Öğleden sonra gittiğinizde dilediğiniz eşyaları bulmakta ve satın almakta zorluk yaşayabilirsiniz.

Türkiye’de kurulan bitpazarları tabi ki sadece bu kadar değil. Mutlaka yaşadığınız yerlerde veya yakınlarında da; sizleri geçmişe götürecek, oralarda yolculuk yaptıracak bitpazarları vardır. Bunun için internette kısa bir araştırma yapmanız veya bilenlere sormanız yeterlidir. Gitmeden önce mutlaka, pazarın hangi günler kurulduğunu ve saatlerini, oraya nasıl gidileceğini, özel araçla gidecekseniz park sorunu olup olmadığını, hava durumunu öğrenmenizde fayda vardır.  Yanınıza ailenizi de alarak güzel bir gün geçirmek için buraları ziyaret edebilirsiniz.

Bit pazarı nedir? Bit pazarları nerede hangi gün kuruluyor? Sorularına en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Şimdiden iyi alış verişler ve gezmeler…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.