Genel Bilgi ve İçerikler

Galataport İstanbul

254

Galataport İstanbul ‘u muhtemelen duymuşsunuzdur… “Galataport nedir?” sorusu son zamanlarda, özellikle de Survivor 2020 finalinin Galataport İstanbul’da yapılmasıyla çok sorulmaya başlamıştı. 2020 Nisan ayında açılacağı söylenmişti ancak Covid19 tüm dünyada yayılmaya başlayınca açılışı da ertelenmişti. Bu yazımızda size Galataport’u anlatabilmek için, resmi sitesinde yer alan bilgilerden ve haber sitelerinden bulduğumuz bilgileri bir araya getirip sunmak istedik.

Galataport İstanbul

Galatport İstanbulkruvaziyer limanı, lüks restoranları, mağazaları, eğlence mekanları, lüks oteli, engelli dostu tasarımı ve düşük katlı yapıları ile bölgenin tarihi dokusunu da koruyacak büyük bir yaşam alanı olacak. 300’e yakın mağaza ve yeme içme noktasını kapsayacak şekilde tasarlanmış. Türk ve yabancı mutfaklarından farklı lezzetleri sunacak geniş bir yeme içme yelpazesi olacak. Mağazaların bir kısmı kıyı şeridinde bir kısmı da mahalle tarzı ara sokaklarında olacakmış. Karaköy sahil şeridini İstanbullular ile buluşturacak büyük bir yaşam alanı olmaya başlamış bile.

İstanbul Modern Sanat Müzesi de Galataport’a taşınacakmış. Sanat severler için de daha şık bir mekana ev sahipliği yapan bir müze olması bekleniyor. Ayrıca İstanbul Resim ve Heykel Müzesi de Galataport İstanbul’da yer alması planlanmış.

Yılda 1 milyondan fazla turistin kruvaziyer gemilerle (büyük yolcu gemileriyle) Galataport İstanbul limanında misafir edilmesi planlanıyor. İstanbul’a ve yurt dışından gelecek turistlere bir alışveriş merkezi ayrıcalığını sunacağa benziyor. İstanbul’un tek ana limanı olan Galataport İstanbul, Hamburg’ta yapılan Seatrade Cruise Europe 2019 fuarında çok dikkat çekmişti. Mimarisiyle, dünyanın önde gelen limanları tarafından da örnek gösterilen bir liman olmuştu. Kruvaziyer gemilerle şehri ziyaret eden turistler hem gelir seviyesinin yüksek olması hem de ülke tanıtımı için, Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağlayacaktır.

Bünyesinde lüks bir otel olan Peninsula İstanbul’u da barındıracakmış. Dünyada sadece 10 seçkin lokasyonda yer alan “Peninsula Hotels” markasının bir halkası olarak, 177 odalı Peninsula İstanbul oteli hizmet verecekmiş.

Galataport’a ziyaretçiler hem deniz yoluyla hem de kara yolundan rahatlıkla ulaşabilmesi için alternatifler düşünülmüş. Özel aracı ile gelecekler için de 2000 – 2500 arası aracı kapasiteli otoparkı olacakmış.

İstanbul ve Türkiye’yi Duyuracak Bir Proje

Hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin ismini yurtdışında daha çok duyuracak bir proje olarak gözüküyor. Umarız güzel İstanbul’umuzu ve ülkemizi daha çok turist ziyaret edip, bize daha çok döviz bırakırlar ve gittikleri yerlerde bizim modern yapılarımızı, teknolojik binalarımızı ve tarihi dokumuzu anlatırlar.

Adresi: Kılıçali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, Dış Kapı No:8, İç Kapı No:102, Beyoğlu, İstanbul

Telefon Numarası: 0 212 939 42 00

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.