Genel Bilgi ve İçerikler

Avrupa Turları

46

Avrupa turları son derece cezbedici! Fakat, fiyatları da bir o kadar yüksek! Bu noktada, siz de aşağıdaki tavsiyeleri dikkate aldığınız takdirde Avrupa ülkelerinde çok uygun ekonomik şartlarla tatil yapma ayrıcalığına erişebilirsiniz.

 • Yurt dışında yapacağınız tatil kısa olacaktır. Gün sayısı arttıkça masrafların da artacağını tahmin etmek zor değil! Bu noktada, Avrupa turlarının en çok bir hafta sürdüğünü ifade edebiliriz.
 • Tur sırasında nerede konaklayacağınız da son derece önemli! Tur şirketleri; katılımcılara üç veya dört yıldızlı bir otelde konaklama şansı sunarlar. Fakat, size vaat edilen otelin niteliklerini muhakkak öğrenmelisiniz. Bilhassa gitmiş olduğunuz şehrin merkezinde yer alan bir otelde konaklamaya çalışmalısınız. Bu sayede, gezilip görülmesi gereken yerlere yakın olursunuz. Bir başka deyişle, ulaşım için cebinizden yüksek tutarlar çıkmaz.
 • İşin bir de sosyal aktivite kısmı bulunuyor. Avrupa Turları; belirli bir etkinlik programı dikkate alınarak hazırlanır. Hangi gün nereye gideceğiniz önceden bellidir. Bunun yanı sıra, size bazı ekstra turlara katılma fırsatı da verilir. Fakat, bu turlar; tahmin edebileceğiniz üzere ücretlidir. Bu noktada, ekstra turlar için para vermek yerine gitmiş olduğunuz yerdeki ücretsiz etkinlikleri öğrenmeye çalışmalısınız. Böylesine önemli bir adımı attığınız takdirde oteldeki boş zamanlarınızı verimli geçirmiş olursunuz.
 • Avrupa ülkelerinin birçoğu pahalıdır. Bilhassa yeme içme konusu önemlidir. Bu noktada, bilhassa toptancı marketlerden alışveriş yapmaya çalışmalısınız. Ayrıca, uygun fiyatlı restoran veya kafeleri öğrenmek adına oradaki öğrencilerden bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, hostelde kaldığınız takdirde yemeklere ortak olabilirsiniz. İndirim kuponlarını takip edebilirsiniz. Gitmiş olduğunuz ülkenin sokak yemeklerini deneyebilirsiniz. Kalitesi ile dikkat çeken bir restoranda yiyeceğiniz yemek için cebinizden ciddi bir paranın çıkacağını söylemek gerekir. Ancak, sokak yemeklerini denediğiniz takdirde önemli bir masraftan kurtulmuş olursunuz. 2020’li yılların en önemli avantajlarından birisi sosyal medya! Bu noktada, başta Instagram olmak üzere gezginlerin yapmış oldukları gezilere dair kaleme aldıkları yazıları yayınladıkları sosyal medya platformlarını ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede, nerede uygun fiyatlı olarak yemek yiyebileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Avrupa Turları Fiyatları 2023

 • Ankara Hareketli Büyük Balkanlar Turu: Bu dakikaya kadar İstanbul çıkışlı turlardan bahsettik. Ankara’da yaşayanların üzülmelerine gerek yok! Biraz araştırma yaptığınız takdirde size uygun turların da olduğunu göreceksiniz. Daha önce de ifade ettiğimiz üzere birçok Balkan ülkesine gidebilmek adına vizeye ihtiyacınız yoktur. Bu sayede, Balkan ülkelerini dilediğiniz gibi gezip tozabilirsiniz. 2023 yılının Ocak ayı için organize edilen bu tur için kişi başı 649 Euro istendiğini söylemek mümkün! Ayrıca, turun sekiz gün yedi gece sürmesi planlanıyor.
 • İzmir Hareketli Paris Turu: İzmir’de yaşayanlara da güzel bir haberimiz var! İzmir’den direkt sefer ile Fransa’nın en popüler şehri Paris’e gitmenizi sağlayacak çok güzel bir tur mevcut! 2022 yılının son günleri için organize edilen bu tur sayesinde yeni yıla Paris’te girme şansına da erişeceksiniz. Dört gün üç gece olarak tasarlanan bu tur için kişi başı 657 Euro isteniyor.
 • Benelüks & Fransa & Almanya Turu: İnsanların Avrupa turları ile en çok görmeyi istedikleri ülkelerin başında Fransa ve Almanya geliyor. Bu noktada, 2023 yılının Ocak ayında gerçekleştirilmesi planlanan bu tur sayesinde hem Almanya’nın hem de Fransa’nın birden çok şehrini aynı anda görme şansına erişebilirsiniz. Kişi başı 747 Euro’dan başlayan fiyatlarla sunulan ve yedi gün altı gece sürmesi planlanan bu tura katıldığınız için asla pişman olmayacaksınız.
 • Paris Turu: Dünyanın en çok arzu edilen şehirlerinin başında Paris geliyor. Bu noktada, siz de 2023 yılının Ocak ayında düzenlenmesi planlanan bu tura katılabilirsiniz. Kişi başı 896 Euro’dan başlayan fiyatlar ile sunulan Paris turu; dört gün üç gece sürecek. Paris’in meşhur Eiffel Kulesi’nin önünde fotoğraf çektirmek istiyorsanız vakit kaybetmeden bu tur için erken rezervasyon işlemini gerçekleştirmelisiniz.
 • Berlin & Prag Turu: Beklentilerinizi yüzde yüz karşılayacak bir tur ile karşınızdayız. 2023 yılının Şubat ayı için organize edilen bu tur; kişi başı 547 Euro’dan başlayan fiyatlar ile sunuluyor. Bu tura katıldığınız takdirde beş gün dört gece boyunca Berlin ve Prag gibi iki harika şehrin tadını çıkarma şansına erişirsiniz.

Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri

 • Sırbistan: En popüler Avrupa turları denildiği zaman akla ilk gelenlerden birisi de Sırbistan! Sırbistan; dört yüz yılı aşkın bir süreyle Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Bu yüzden, bünyesinde Osmanlı döneminden kalma çok sayıda camii, hamam ve türbe bulundurur. Ayrıca, katedralleri ve gotik mimariyi yansıtan diğer yapıları ile de özel bir ülke olduğunu belli eder. Sırbistan’a sorunsuz bir şekilde gidebilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan uçakla gidebileceğiniz gibi otobüsle gitme şansınız da bulunuyor. Bunun yanı sıra, Sırbistan’da ülke içi ulaşımın da kolay olduğunu söylemek mümkün! Son olarak, yolunuz günün birinde Avrupa turları ile Sırbistan’a düştüğü takdirde bilhassa Aziz Sava Katedrali, Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumhuriyet Meydanı, Taş Meydan gibi yerleri muhakkak görmelisiniz.
 • Ukrayna: 2022 yılının başından bu yana savaş dolayısıyla zor günler geçiren Ukrayna; Türklerden vize istemeyen ülkelerden birisi! Ukrayna; güncel tarih itibariyle, ziyaret edilmek için uygun bir adres değildir. Fakat, savaşın sonsuza kadar sürmeyeceğini düşünürsek günün birinde Ukrayna’ya gitme planlarınızı ertelemenize gerek olmadığını da dile getirebiliriz. Ukrayna; geçmişten bu yana doğal güzellikleri ile ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı başarmıştır. Karpat Dağları’nda kış tatili yapmak harika bir deneyimdir. Başkent Kiev; Avrupa’nın en önemli kültür merkezleri arasındadır. Ayrıca, Yalta; çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Bir başka deyişle, kültür turizmi için tercih edilebilecek rotalardan birisidir.
 • Gürcistan: Türkiye’nin sınır komşularından birisi olarak bilinen Gürcistan; sahip olduğu avantajlar ile göz doldurur. Vize istemediği gibi pasaport da talep etmez. Bir başka deyişle, yalnızca nüfus kağıdı ile girilebilecek bir ülkedir. Kültür turizmi için en uygun adreslerden birisidir. Çünkü, yıllar boyunca farklı medeniyetlerin etkisinde kalmıştır. Bunun yanı sıra, kış aylarında gitmek isteyenlere de hitap eder. Sınırları içerisinde çok sayıda kayak merkezi bulundurur. Buna ek olarak, yaz tatili sevenler için de uygun bir adres olabilir. Bilhassa Batum’da denize girmek verebileceğiniz en iyi kararlardan birisidir. Yolunuz Avrupa turları ile Gürcistan’a düştüğü takdirde Gergeti Trinity Manastırı’nı ve Batum Botanik Bahçesi’ni ziyaret etmelisiniz.
 • Belarus: Kuzey Avrupa’nın en popüler ülkelerinden birisi de Belarus! 2014 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmeyen Belarus; sahip olduğu doğal güzellikler ile göz doldurur. Her ne kadar savaştan etkilenen bir ülke olsa da işler normale döndüğü takdirde ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. Belarus’u özel kılan çok sayıda detay var! Her şeyden önce, doğa turizmi ile ilgilenenler için uygun bir adres olduğunun altını çizebiliriz. Belarus sınırları içerisindeki ormanlarının güzelliğine hayran kalmamak elde değildir. Bunun yanı sıra, başkent Minsk de muhakkak ziyaret edilmelidir. Minsk; bilhassa Sovyet döneminin en güzel mimari yapılarına bünyesinde yer vermesi ile dikkat çeker. Belarus; etkinlikleri ile de göz doldurur. Müzik sevenler için en uygun adresin Slav Müzik Festivali olduğunu söyleyebiliriz. Belarus; uygun fiyatlı tur seçenekleri ile de Avrupa turları için çok daha düşük bir bütçesi olanlara uygun bir adres olduğunu ortaya koyar.

Avrupa’nın Hangi Şehirlerine Gidilmeli?

Avrupa şehirlerini özel kılan çok sayıda detay mevcut! Her şeyden önce, birçoğunun aradan upuzun yıllar geçmesine rağmen halen daha Orta Çağ dönemini yansıttığını ifade edebiliriz. Bir başka deyişle, Avrupa şehirlerinde Orta Çağ dönemine ait çok sayıda mimari yapı ile karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Avrupa şehirlerinin her birisinde zengin koleksiyona sahip müzeler yer alır. Bu durum; kültür gezisi arayışında olanlar için ciddi bir avantajdır. Ayrıca, özgün mimari yapıları görmek adına da yolunuz Avrupa’ya düşmeli! İşin bir de yeme içme kısmı bulunuyor. Birçok Avrupa şehrinde birbirinden kaliteli ve şık restoranlar yer alıyor. Nefes kesen doğal güzellikleri de bu şehirleri özel kılan detaylar arasındadır. Gelin, biraz da Avrupa Turları için özellikle hangi şehirleri tercih etmeniz gerektiğine göz atalım!

 • Paris: Avrupa turları denilince akla ilk gelen seçeneklerden birisi de her zaman Paris olur. Aşk şehri olarak bilinen Paris; ziyaretçilerine çok fazla şey vaat eder. Başta Eiffel Kulesi olmak üzere çok sayıda görülmesi gereken yere sahiptir. Paris’in her yerinden ayrı bir şıklık fışkırır. Şehrin harika lezzetlere ev sahipliği yapan restoranlarında bir şeyler yemek sizin için harika bir deneyim olacak. Son olarak, Paris’in alışveriş yapmak isteyenler için de uygun bir adres olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, popüler ve pahalı markalar yerine eski tarz butikler tercih edilebilir.
 • Barselona: Böylesine bir listede olması gereken şehirlerden birisi de elbette Barselona! Barselona turları çok fazla tercih ediliyor. Bilhassa İstanbul’dan Barselona’ya sürekli uçuşun olması ciddi bir avantajdır. Barselona; ziyaretçilerine en güzel şeyleri vaat eden bir şehir! Buraya gelen insanlar; hem şehir hem de kumsal hayatını bir arada yaşayabilirler. Bunun yanı sıra, Barselona; muhakkak görülmesi gereken eserlere de ev sahipliği yapar. Bu eserlerin başında Gaudi’nin Casa Batllo isimli eseri gelir. Barselona; bilhassa İspanya turları ile gezilmesi gereken bir şehirdir. Yanınızda Türkçe rehber olduğu takdirde çok rahat edersiniz. Bu sayede, şehrin tarihi hakkında da en doğru bilgileri almış olursunuz.
 • Prag: Avrupa turlarının gözdelerinden birisi de kesinlikle Prag! Hem Berlin’i hem de Prag’ı sırayla görmenizi sağlayan turlara katılabilirsiniz. Prag; sahip olduğu özellikler ile Avrupa’nın en harika şehirlerinden birisi olduğunu ispat eder. Gotik mimarinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapar. Bunun yanı sıra, Prag’ın aynı zamanda bir Orta Çağ kenti olduğunu da söyleyebiliriz. Prag; bilhassa Noel zamanı ayrı bir güzeldir. Prag Kalesi, Charles Köprüsü, John Lennon Duvarı gibi yerler kesinlikle görülmelidir. Buna ek olarak, Bira Müzesi de turistlerin ilgi odağı haline gelen yerlerden birisidir.
 • Budapeşte: Kendinizi bir masalın içerisinde bulmak istiyorsanız vakit kaybetmeden Budapeşte’ye gitmelisiniz. Bu şehri gördükten sonra tabiri caizse küçük dilinizi yutacaksınız. Budapeşte; Disney filmlerini anımsatan kaleleri ile farkını ortaya koyar. Taraflı tarafsız herkesi kendisine hayran bırakan mimarisiyle dikkat çeken Budapeşte’nin her bir köşesinde aşık olacağınız türden detaylar vardır. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisi de Budapeşte Parlamento Binası! Ayrıca, Balıkçı Tabyası da şehri en iyi şekilde görmek isteyenler için uygun bir adres!

Avrupa’nın Gece Hayatı ile Dikkat Çeken Şehirleri Hangileridir?

Yolunuz Avrupa turları ile popüler bir Avrupa şehrine düşmüş olabilir. Gün boyunca tur programına uyduktan sonra kalan boş zamanınızda gitmiş olduğunuz şehrin tadını çıkarmak isteyebilirsiniz. Bu noktada, ilk olarak, gece hayatı seçeneklerini değerlendirmelisiniz. Avrupa’nın en iyi gece hayatına sahip olan şehirlerinin başında Londra gelir. Her şeyden önce, Londra’nın Soho adı verilen son derece popüler bir eğlence mekanına ev sahipliği yaptığını ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra, Londra pub’larında oturup bir şeyler içmek de harika bir deneyim olacaktır.

İspanya denildiği zaman akla doğal olarak Madrid ve Barselona gelir. Fakat, İspanya; bu iki şehrin dışında bir de Ibiza’sıyla ünlüdür. Rengarenk gece yaşamı ile bilinen Ibiza; tam bir tatil adası olarak tanımlanabilir.

Berlin; her ne kadar ciddi bir şehirmiş gibi dursa da dünyanın en çılgın partilerine ev sahipliği yaparak göz doldurur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.