Genel Bilgi ve İçerikler

Zeytinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

145

Zeytinin faydaları ve zararları nelerdir? Dünyanın pek çok ülkesinde zeytin, pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Genel olarak zeytin, kahvaltıda, salatalarda, hamur işlerinde tercih edilir. Ayrıca zeytinin yağından da faydalanılmaktadır. Ege yöresi denince akla ilk gelen lezzetlerden biri zeytindir. Zeytin öyle bereketli bir besindir ki gerek kendisi gerek ise zeytinyağı her derde deva niteliğindedir. Zeytin çeşitlere ayrılan ve lezzeti o çeşitlerle farklılaşıp sofralarımızı güzelleştiren bir besindir.

Zeytinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sabah öğünün vazgeçilmezi olan zeytin aynı zamanda yağı çıkarılarak da sofralarımızda çokça tüketiriz. Bu zeytinin yararlarına baktığımız zaman da yararları bir o kadar fazladır. Zeytin yararlarıyla Kur’an’da bile bahsi geçen besinler arasındadır.  Bu kadar bahsi geçen ve bizim için önemli olan zeytinin yararları neler olduğunu ve hangi durumlarda zararlı olabileceğini bu yazımızda inceleyeceğiz.

Çizme zeytin, çürütme zeytin, domatesli zeytin ve daha nice zeytin türü sofralarımızı güzelleştirir. Tabi ki bu zeytin türleri de yörelere göre farklı isim ile hitap edilebilir. Ama her ne olursa olsun kahvaltılarımızın bereketidir. Gelin birlikte zeytinin faydaları ve zararları nelerdir? Sorusunun cevaplarını inceleyelim. Öncelikle zeytinin faydalarından başlayalım.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytin sıkça tüketildiği için, zeytinin faydaları nelerdir? Sorusunun cevabı da bir hayli merak edilmektedir. Her evin olmazsa olmazı, kahvaltıları güzelleştiren zeytinin faydaları saymakla bitmez.

Zeytin bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişinin hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca vücutta bulunan sağlıklı hücrelerin daha fazla olmasını sağlar.  Bu da karşılaşılan, dönüşümü ve tedavisi zor olan hastalıkların oluşmasını engeller.  Vücutta bulunan tehlikeli olarak sınıflandırılacak hastalıklarda da hastalıkların etkisini azaltma rolü çok yüksektir.  Kendi küçük etkisi büyük olan bu zeytinler vitamin yönünden de oldukça zengindir.

Zeytin çocuklarda kemik gelişimini hızlandırırken,  yaşlılarda ise kemik erimesi hastalığını engeller. Zeytinin sindirim sistemine de büyük yararları vardır.  Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını hızlandırarak metabolizmanın hızlanmasını sağlar.  Bu şekilde kilo vermek isteyen insanların da işi kolaylaşmış olur.  Çocuklarda diş gelişimi açısından da büyük önemi vardır. Zeytinin ağrı kesme gibi özellikleri de vardır.

Düzenli olarak zeytin tüketmek unutkanlığa da iyi gelir.  Düzenli tüketim sonrasında zeytin kalp hastalıklarına da iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Madde madde zeytinin faydaları:

 • Zeytinin kolesterol dostu olduğunu söylemek mümkündür. Eğer kanda fazla kolesterol varsa bunu düzenler ve ortadan kaldırır.
 • Zeytin için kandaki olumsuz durumları dengeleme ya da ortadan kaldırma özelliğine sahip dememiz yanlış olmaz. Bunun sebebi ise zeytinin aynı şekilde kan basıncını da kontrol ediyor olmasıdır.
 • Perhiz listesi yapıldığında o listenin başını zeytin çeker. Perhiz listesine eklenen meyve ve sebzelerin yanına aperatif olarak zeytin de eklenir. Aynı zamanda zeytin doyurucu olmasıyla da bilinen bir besindir.
 • Ve belki de zeytinin en önemli faydası kötü hastalık olarak tabir edilen kanserin düşmanı olmasıdır.
 • İnsan vücudu için gereken mineralleri ve vitaminleri sağlamaktadır. Özellikler E vitamini, A vitamini, sodyum, potasyum, magnezyum gibi birçok minerali de barındırmaktadır.
 • A vitamini takviyesidir. Bunun sayesinde de gözlerin sağlıklı olmasını sağlayan bir besindir.
 • Kansızlık olarak bilinen diğer bir ismiyle de anemi olan hastalığa da iyi gelmektedir.
 • Kalp dostudur. Kalbin korunmasını sağlayan besin ve mineralleri içerir.

Zeytinin Zararları Nelerdir?

Nasıl ki fazlası olan her şeyin bir zararı varsa, yararı olan şeylerin de zararları bulunmaktadır. Zeytinin zararlarına bakacak olursak, elbette yararları kadar fazla zararı olmasa da kayda değer bazı zararları bulunmaktadır.

Zeytinin yararları yanında zararları yok denecek kadar azdır. Her türlü besini yeteri kadar tüketilmesi iyidir.  Zeytinde çok fazla tüketildiği zaman farklı sorunlarla karşılaşacaksınızdır. O yüzden en doğrusu yeteri kadar kullanmaktır. Zeytini olması gerekenden fazla tüketildiği zaman kişinin midesinde ekşime ve yanma meydana gelir.  Daha fazla tüketilmesi sonrasında ise kişi de ishal durumu gelişebilir.

İşte madde madde zeytinin zararları;

 • Eğer fazla tüketilirse midede ekşime hissi yaratabilir.
 • Hassas bünyelerde veya fazla tüketilmesi durumunda ishale sebebiyet vermektedir.
 • Fazla tüketilme durumunda hazımsızlık durumuna da sebebiyet verebilir.
 • Zeytinin en bilinen zararları bunlardır. Bu besin zarardan çok yararı olan fazla tüketilmeme halinde de sağlık dostu olan bir besindir.

Günde Ne Kadar Zeytin Tüketilmelidir?

Zeytin, her gün tüketilebilir. Her şeyin fazlası zararlı olabildiği gibi, zeytinin de fazlası çeşitli zararlar verebilir. Peki günde ne kadar zeytin tüketilmelidir? Vücudun birçok vitamin ve mineral eksiğini karşılar. Kilo vermek isteyen bir kişi günde 7 tane zeytin tüketmelidir.  Eğer kilo almak istiyorsanız da günde 21 adet zeytin tüketmelisiniz.  Kilo vermek ya da almakla işim yok ben sağlıklı olsun diye zeytin tüketmek istiyorum derseniz, bunun içinde günde 7 tane ile 21 tane arasında istediğiniz kadar zeytin tüketebilirsiniz.

Zeytin Meyve Mi Sebze Mi?

Bu başlığı gördüğünüzde zeytin gerçekten de meyve mi yoksa sebze mi? Demişsinizdir muhtemelen… Çünkü bu sorunun cevabı halk arasında da sıklıkla tartışılmaktadır. Zeytin bir meyvedir.

Zeytinin faydaları ve zararları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.