Genel Bilgi ve İçerikler

Ağrı Kesici Bitkiler

10

Bu yazımızda ağrı kesici bitkiler ve isimlerinden bahsedeceğiz. Ağrı vücudun herhangi bir bölgesinde doku hasarına bağlı olarak gelişebilen rahatsız edici bir duyudur. Romatizmal hastalıklar, aşırı fiziksel aktivite kaslarda yorulmalara, ağrı veya kramplara sebep olabilmektedir. Bunun dışında kadınlar menstrual döngüde dayanılması zor ağrılar yaşamaktadır.

Bu ağrılarda ilaç alımı kadar beslenmede önemli rol oynamaktadır. Bazı ağrılar vücuttaki vitamin ve mineral seviyesinin düşük olmasından kaynaklanabilmektedir. Bu değerler normale döndüğünde ağrı ve kramplar azalmaktadır. Özellikle magnezyum, potasyum ve kalsiyum eksikliği bu ağrılara sebep olabilir.

Ağrı fizyolojik durumlara bağlı olarak gerçekleşebileceği gibi psikolojik etmenlere bağlı olarak da gelişebilir. Örnek olarak stres ve uykusuzluk verilebilir.

Ağrı Kesici Bitkiler ve İsimleri

Adaçayının kas gevşetici özelliği vardır. Özellikle regl gecikmesinde ve buna bağlı gelişen ağrılar için birebirdir. Kasları gevşeterek regl döneminin düzenlenmesini sağlamaktadır. Ağrı kesici bitkiler isimleriyle beraber şu şekildedir:

Zerdeçal; içeriğinde bulunan kurkumin bileşiği sayesinde çok kuvvetli bir antioksidan olma özelliği taşır. Kansere karşı korumakla birlikte ağrı ve vücutta oluşabilecek enfeksiyonlara ve enflamatuvar hastalıklara iyi gelmektedir.

Omega-3 yağ asitleri; deniz ürünlerinde, cevizde bulanan önemli bir yağ asidi türüdür. Kalp hastalıklarında ve kalp sağlığında olumlu etki göstermektedir. Özellikle kemik eklem hastalıkları, romatoid artrit, osteoartrit ve gutta oluşabilecek eklem ağrılarına çok iyi gelmekte ve şiddetini azaltmaktadır.

Zencefil; özellikle mide ağrılarına ve kramplarına iyi gelmektedir. Bağışıklığı güçlendirir ve vücudun savunma sistemini harekete geçirir. Bazı ilaçların hazırlanmasında kullanılır. Zencefilin baş ağrısında da etkili olduğu görülmektedir. Zencefilli bir bitki çayı strese bağlı oluşan baş ağrılarında etkili sonuç vermektedir.

Çikolata ve yeşil yapraklı sebzeler; magnezyum içermektedir. Eğer kişide magnezum eksikliği varsa günlük beslenmesine yeşil yapraklı sebzeleri mutlaka eklemelidir. Kakao içeriği yüksek çikolatalarda özellikle regl döneminde tüketilebilir.

Baş Ağrısına Sebep Olan Beslenme ile İlişkili Durumlar

Gün içerisinde özellikle akşamları görülen baş ağrılarının en büyük sebebi yetersiz su tüketimidir. Vücudumuzun %50’si su olmalıdır. Su ihtiyacı kişiye göre değişmektedir. Günlük kg başına 30-35 ml su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Obezite ve kronik kabızlık durumunda bu ihtiyaç değişiklik gösterebilmektedir. Bitki çayları, kahve sıvı ihtiyacımızı karşılamaz.

Tam tersi çay ve kahve vücutta diüretik etki gösterir. Sık idrara çıkmaya sebep olur. Vücuttaki sıvı dengesi bozulur ve bu durum ödem gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden çay ve kahve tüketim sıklığı arttığında su tüketim miktarı da artmalı ve sıvı dengesi tekrar kurulmalıdır. Öğün atlamak da şekerin düşmesine sebep olur. Şeker düşmesi de ağrı yaratabilir. Özellikle diyabet hastalarının öğünlerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.