Genel Bilgi ve İçerikler

ADSL Ve VDSL Arasındaki Farklar Nelerdir?

157

ADSL ve VDSL arasındaki farklar nelerdir? İlk zamanlarda yalnızca sabit telefon hattı üzerinden bağlandığımız ve kullandığımız internet, teknolojinin gelişimiyle birlikte daha kaliteli ve hızlı bir hal almaya başlıyor. Yalnızca bilgisayarlar üzerinden kullanımına ihtiyaç duyduğumuz internet, son zamanlarda birçok teknolojik cihazımızın da vazgeçilmez bir öğesi haline geliyor.

Sürekli yanımızda taşıdığımız cep telefonlarımızdan tutunda, evimizin mutfağında bulunan beyaz eşyalara kadar bir sürü cihazda artık kullanılıyor. Bu durum internete olan ihtiyacı artırırken, internet kalitesinin daha yüksek seviyelere çıkarılabilmesi için kullanılan modem çeşitliliğini artırıyor.

Birçok internet hizmet sağlayıcısının kullanıcısına daha kaliteli ve hızlı internet sunabilmek için sürekli yenilik yaptığı görülüyor. Yapılan bu yeniliklerin içerisinde altyapıda yapılan iyileştirmeler ve modemlerin kalitelerinin yükseltilmesi ön plana çıkıyor.

ADSL Ve VDS Arasındaki Farklar Nelerdir?

ADSL Ve VDSL Arasındaki Farklar Nelerdir?

ADSL ve VDSL olarak bilinen internet bağlantı türleri de bu kapsamda en fazla merak edilen konular arasında yer alıyor. Yıllarca ADSL modem kullanan kullanıcılar, yeni teknolojik gelişmelerle hayatımıza katılan VDSL modemlere geçişin neden gerekli olduğunu merak ediyor. ADSL ve VDSL arasındaki farklar nelerdir konusu bu bakımdan önem kazanıyor.

ADSL Hakkında Açıklamalar

ADSL, yıllarca hepimizin iletişim için kullandığı bakır telefon kabloları ile sağlanan bir DSL bağlantı türüdür. Bu bağlantı üzerinden sabit telefonlarının kullanımı için bağlantı desteği alınmasının yanı sıra internet hizmeti için ADSL bağlantısı alınmaktadır. ADSL bağlantısı, üst limit olarak 16 Mpbs dowload hızı ve 1 Mpbs upload hızı sunmaktadır.

Son birkaç yıla kadar olan dönemde bu hızlar kullanıcılar için gayet yeterli gibi görünse de, son birkaç yıldır bu hızlar yetersiz gelmektedir. Bunun en önemli sebebi, teknolojinin gelişimi ile birlikte ihtiyaç duyulan verinin boyutunun artmasıdır. Geçtiğimiz yıllarda internet üzerinden bir film veya dizi izlemek isteyen kullanıcı, daha düşük görüntü kalitelerindeki içerikleri izleyebildiği için ihtiyaç duyulan verinin boyutu daha düşük seviyelerdeydi. Şuan ise izlenen içeriklerin görüntü kaliteleri çok yükseldiği için ihtiyaç duyulan verinin de boyutu bir o kadar yükselmektedir.

VDSL Hakkında Açıklamalar

VDSL, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu yüksek internet hızlarını sağlayabilmek için geliştirilen yeni bir DSL bağlantı türüdür. Yüksek hızlara sorunsuz bir şekilde erişim imkânı sağlayabilmesi sebebiyle artık ADSL bağlantısının yerini almış ve birçok kullanıcının yeni tercihi olmayı başarmıştır. Yalnızca internet hizmeti sunması nedeniyle güçlü bir altyapıya sahip olması gerekmektedir. Altyapının desteklediği oranda üst limit olarak 100 Mpbs download hızı ve 50 mpbs upload hızına erişim olanağı sağlayabilmektedir. Bu üst limitlere ulaşılabilmesi için bazı önemli etkenler bulunmaktadır. Öncelikle internet servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz paketin üst limitinin 100 Mpbs download hızını desteklemesi gerekmektedir. İnternet bağlantısını kullanacağınız bölgenin altyapısının bu hızları destekleyecek güçte olması gerekmektedir.

ADSL ve VDSL Karşılaştırması

  • VDSL modemler, ADSL modemlere oranla daha hızlı ve kaliteli internet hizmeti sunmaktadır.
  • VDSL modemler, ADSL modemlere oranla bağlanan kullanıcı sayısı ne kadar fazla olursa olsun daha kaliteli ve hızlı bir internet bağlantısı sunabilmektedir.
  • VDSL, ADSL hizmeti ile sağlanan internete oranla yaklaşık 10 kat daha fazla kaliteli ve hızlı internet hizmeti sunmaktadır.
  • ADSL, VDSL internet bağlantısına oranla daha fazla etkindir. Bunun sebebi ise VDSL bağlantısının altyapı, internet paketi ve merkeze olan uzaklık gibi etkenlere göre farklı kaliteler sunmasıdır.
  • ADSL, VDSL internet bağlantısı olan paketlere oranla daha uygun fiyatlıdır. Bu sebeple çok yoğun kullanım ihtiyacı olmayan kullanıcıların birincil tercihi olmaktadır.

ADSL ve VDSL bağlantı türleri arasından, kendisine en uygun olan seçeneği tercih etmek isteyen kullanıcıların “ADSL ve VDSL arasındaki farklar nelerdir?” başlıklı bu makaleyi incelemesi önemlidir. Bulundukları konum itibari ile VDSL bağlantısına erişim imkânı olan kullanıcıların genellikle ilk tercihleri yüksek hızlara ulaşabilmesi sebebiyle VDSL bağlantısı gibi görülse de, duyulan ihtiyaç ve maddi boyutu göz önüne alındığında bazı kullanıcılar için ise ADSL bağlantısı mantıklı bir seçenek olarak görülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.