Genel Bilgi ve İçerikler

Şırdan Nedir? Şırdan Nasıl Yenir?

Şırdancılık

40

Şırdan nedir? Şırdan nasıl yenir? Yemek demişken, kafalarda soru işareti oluşturan ama bir o kadar da tadı merak edilen lezzeti şırdan dolmasından bahsetmemek olmaz elbette.

Şırdan Nedir Nasıl Yenir?

Peki şırdan nedir şırdan nasıl yenir? Şırdan dolması, kısacası şırdan, geviş getiren hayvanların genellikle kuzunun, midelerinin son ve dördüncü bölümü olan şırdan bölümünün temizlendikten sonra yoğun baharatlı pirinç ile doldurulup dikilmesiyle hazırlanır. Sonrasında salçalı suyla pişirilen ve Türk mutfağına özgü bir sakatat yemeğidir.

Şırdan, üzerine tuzlu kimyon, pul biber serpilip, tercihe göre limon suyu eklenerek yenir. Her mevsim tüketilen bir yiyecektir.

Şırdan ve Şırdancılık

Şırdancılık Adana’da başlı başına bir sektördür. Şehirde birçok yerde lüks şırdan işletmeleri ya da salaş şırdan tezgahları görmeniz mümkündür. Hatta Adana’da kesilen koyunların şırdanı ihtiyacı karşılamada yetersiz kaldığı için başka şehirlerden çiğ şırdan getirilmektedir.

Adana’nın Gece Kaynayan Kazanları

Şırdanın kokusu şehir kendini karanlığa teslim etmeye başladığında duyulur. Nedendir bilinmez sanki bir gelenekmiş gibi geç saatlerle bütünleşmiş bir yiyecektir. Dışarıdaysanız şırdan yemek günün güzelliğidir. Uzun süren hasretler sonrasında şehre kavuştuysanız “hadi şırdan yemeye gidiyoruz” cümlesi yeterlidir tüm yorgunluğu atmaya.

Bir de adabı vardır şırdan yemenin, kolay kolay paket servisini seçmez kimse.  Mekanına gidilir, kaynayan koca şırdan kazanlarına bir göz gezdirilirken sonra masaya geçilir “kim kaç tane yiyecek?” muhabbeti yapılır.

Kısacası şırdan Adanalıların tokken bile “yok” diyemediği lezzetidir. Şırdan nedir? Şırdan nasıl yenir? Sorularına yönelik en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.