Genel Bilgi ve İçerikler

Kuru Cilt Bakımı ve Cilt Kuruluğu İçin İpuçları

160

Kuru Cilt Bakımı ve Cilt Kuruluğu İçin İpuçları

Kusursuz bir yüze sahip olmanın ilk şartı temiz ve nemli bir cilttir. Özellikle çok soğuk havalarda yaşanan en büyük sorunlardan biri cildinizin kurumasıdır.

Cilt kuruluğu, ciltte rahatsız edici ve göze hoş görünmeyen pullanmaların ve çatlamaların meydana gelmesi ile karakterizedir. Cilt kuruluğunu önlemek ve kuru cildi nemlendirmek, pürüzsüz ve sağlıklı bir yüze sahip olmak için size bazı önemli ipuçlarını açıklıyoruz.

Kuru Cilt Bakımı ve Cilt Kuruluğu İçin İpuçları

İşte cillte kuruluğu önlemek ve cildi korumak için bazı ipuçları ve doğal tedaviler:

1. Su için

Basit görünebilir fakat insanların en çok ihmal ettiği noktalardan biridir. Vücuda yeteri kadar sıvı almazsak yüzümüzü ya da kuru cildimizi nemlendirmeye çalışmanın faydası yoktur.

Günde en az bir buçuk litre su içilmesi tavsiye edilir, bu da yüzün kuruluğunu önlememize ve cildimizin elastikiyet ve parlaklık kazanmasına yardımcı olur.

2. Bol meyve yiyin

Kuru cildi nemlendirmenin ve sağlıklı bir yüze sahip olmanın bir başka yolu da bol meyve yemektir. Meyve ve sebze yemek cildi beslemeye ve cildimizdeki kolajen liflerini birleştirmeye yardımcı olur, bu da daha fazla esneklik ve daha genç bir görünüm anlamına gelir.

3. Omega 3

Omega 3 bakımından zengin yiyecekler yemek, aynı zamanda yüzümüzdeki kuru cildi doğal olarak nemlendirmenin en iyi yollarından biridir. Omega 3, antiinflamatuvar etkisi sayesinde hücrelerin iyi nemlenmesine yardımcı olur ve kızarıklık oluşumunu engeller.

4. Yüzünüzü her gün yıkayın

Yüzünüzü temiz ve nemli tutmak için günlük yüz temizleme rutini, basit olsa bile çok önemlidir.

5. Makyajınızı güzelce temizleyin

Makyajı, yüzden güzelce temizlemek sağlı ve nemli bir cilt için oldukça önemlidir. Makyajınızı temizlemek için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Örneğin misel su kullanarak cildinizi temiz tutabilir, tonlayabilir ve cildinizin nemlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Petrol ürünlerinden kaçının ve yağ bazlı ürünlere su bazlı çözümlere göre öncelik verin. Yüzü yıkadıktan sonra tonik ve nemlendirici krem sürmek de süreci tamamlamamıza yardımcı olacaktır

6. Su sıcaklığını düşürmeyi unutmayın

Kışın ortasında çok sıcak bir duş almak rahatlatıcı olabilir, ancak içeride çok fazla zaman geçirmek cildimiz için zararlı olabilir. Yüzümüzü kaynar su buharına maruz bırakmak, nemlendiren yağları etkiler ve kuruluğa ortam hazırlar.

7. Aloe vera

Soğuk havaların yüzümüz üzerindeki etkileriyle savaşmamıza yardımcı olacak bir diğer doğal ürün aloe vera’dır. Bu bitkinin özellikleri sonsuzdur ve bunlar yüzü nemlendirmek ve yumuşatmaya yardımcı olmak, tahrişi gidermek ve kuruluğa bağlı olarak oluşabilecek pullanmayı gidermek şeklinde sıralanabilir.

Aloe vera ürünleri yüze jel olarak sürülebilir. Aynı zamanda aloe vera ile çeşitli maskeler de deneyebilirsiniz. SAĞLIK101.COM sitesinden aloe vera maskesi yapımı ile ilgili harika tariflere ulaşabilirsiniz! Kuru cilt bakımı ve cilt kuruluğu ile ilgili ipuçları yazımızı umarız beğenmişsinizdir.

1 yorum
  1. Kaan diyor

    Faydalı bir makale, teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.