Genel Bilgi ve İçerikler

İç Anadolu Bölgesinin Neyi Meşhur?

1.926

İç Anadolu Bölgesinin neyi meşhur? Bu soru, genel olarak İç Anadolu Bölgesi’nde herhangi bir ile gitmek isteyen kişiler tarafından veya bu bölgede yaşayan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Türkiye’nin yedi adet bölgesinden biri olan İç Anadolu Bölgesi ülkemizin merkezin de bulunmaktadır.  Tarihi, sanayisi, tarımı, hayvancılığı ve doyum olmaz lezzetleri ile İç Anadolu Bölgemiz genel kültür bakımından oldukça zengindir.

İç Anadolu Bölgesi İlleri

Öncelikle sizler için İç Anadolu bölgesinde kaç il var? Bu iller neler? Sorularına cevap verelim. Orta Anadolu Bölgesi olarak da adlandırılan İç Anadolu Bölgesi başkentimiz Ankara’nın da içinde bulunduğu 13 il merkezimizi barındırır. İç Anadolu bölgesi illeri şu şekildedir:

 • Ankara
  Konya
  Kayseri
  Eskişehir
  Sivas
  Kırıkkale
  Aksaray
  Karaman
  Kırşehir
  Niğde
  Nevşehir
  Yozgat
  Çankırı

Her bir ilin birbirinden meşhur ürünleri, yiyecekleri bulunmaktadır. Ülkemizin ikinci büyük bölgesi olan ve nüfusumuzun yaklaşık yüzde yirmisini barındıran İç Anadolu Bölgesi hakkında bilgi verelim.

İlk Olarak Tarihine Göz Atalım

Cumhuriyetimizin kuruluşu ve Milli Mücadelenin merkezi olmuştur. Sivas’ta yapılan kongre ve Ankara’nın başkent ilan edilişi, bütün önemli kararların burada alınmış olması bölgeyi tarih bakımından ön plana çıkartır.

İç Anadolu Bölgesinin Neyi Meşhur?

Gelelim asıl sorumuza ve cevaplarına. İç Anadolu bölgesinin neyi meşhur? Meşhur kelimesini duyunca aklımıza hemen yemek gelir ama İç Anadolu Bölgesinin nefis yemekleri olduğu gibi, gezilecek görülecek yerleri, tarımı, sanayisi ve hayvancılığı da meşhurdur. Tek tek illeri inceleyelim:

Ankara’nın Neyi Meşhur?

İlk olarak Başkent’ten başlayalım. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, Atamızın mezarı Anıtkabir’imiz, Devletin bütün önemli kurumları buradadır. Ankara Kalesi, Hacı Bayram Veli Hazretlerinin türbesi, Beypazarı Evleri öne çıkan gezilecek başlıca yerleridir. Ekonomi ve sanayiye büyük katkısı olan Ankara, özellikle savunma sanayinin kalbidir. Tiftik keçisi ve kedisi de meşhurdur.

Ayrıca Ankara Beypazarı ilçesinin havucu, kurusu, baklavası, lahana yaprak dolması da meşhurdur. Ankara’ya gelmiş iken, sizleri oldukça şaşırtabilecek Beypazarı’na da gidebilirsiniz.

Konya’nın Neyi Meşhur?

Veliler şehri olarak bilinen Konya’da dünyaca tanınmış İslami filozofumuz Mevlana bulunmaktadır. Ülkemizin yüz ölçümü olarak en büyük ili olan Konya’da tarım ön plana çıkmaktadır. Ayrıca nefis pideleri ve şekerlerini de unutmayalım.

Konya denilince akla gelen ilk şeylerden bir tanesi de etli ekmektir. Ayrıca Konya’nın Mevlana şekeri de oldukça meşhurdur.

Kayseri’nin Neyi Meşhur?

Mantı, çiğ börek, sucuk, pastırma gibi lezzetleri ilk akla gelen Kayseri’nin Erciyes dağı cazibe merkezidir.

Eskişehir’in Neyi Meşhur?

Sanayisi, oturmuş şehir yapısı ve üniversiteleri ile akla gelen Eskişehir’in işlenebilir lületaşı da meşhurdur. Uçak fabrikamızda buradadır.

Sivas’ın Neyi Meşhur?

Divriği Ulu Cami başta olmak üzere birçok tarihi yerleri vardır. Nefis köftesi ve dünyaca ünlü Kangal Köpeklerini de unutmamak lazım.

Kırıkkale’nin Neyi Meşhur?

Silah Sanayi Müzesi görülmesi gereken yerdir. Müze içerisinde pek çok eserin görmek mevcut.

Aksaray’ın Neyi Meşhur?

Tarihi camileri, han ve hamamları ilk akla gelen Aksaray’ın Ihlara Vadisi’de görülmesi gereken yerdir. Kapadokya’nın giriş kapısı olarak bilinen Aksaray’da Somuncu Baba Türbesi ve Anadolu Aslanı olarak bilinen Malaklı Köpekleri meşhurdur.

Niğde’nin Neyi Meşhur?

Tarihi yerleri, Niğde Gazozu, patatesi ve elmasıyla ünlü şehrimizdir.

Nevşehir’in Neyi Meşhur?

Peri bacaları, Kapadokya ve balon turizmiyle akla gelen ilimiz birçok yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Hacı Bektaş’ı Veli Hazretleri türbesi de çok ziyaret edilmektedir.

Çankırı’nın Neyi Meşhur?

Karstik şekillere fazlaca rastlanan Çankırı’nın Anadolu yemek kültürünün bir parçası olan Keşkek’ide çok meşhurdur.

Karaman’ın Neyi Meşhur?

Karaman’ın pek çok şeyi meşhur. Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu şeklinde meşhur bir söz bile var. Karaman’ın koyunu meşhurdur. Taşkale halısı, elması, Türkiye’nin bisküvi üretim merkezi olduğu için bisküvisi meşhurdur.

Kırşehir’in Neyi Meşhur

Peki Kırşehir’in neyi meşhur? hemen cevaplayalım. Düğün çorbası meşhurdur. Tandırda pişen çömlek paşası meşhurdur. Kırşehir köftesi meşhurdur.

Yozgat’ın Neyi Meşhur?

Son olarak Yozgat’ın neyi meşhur? Meşhur arabaşı çorbası Yozgat’ta meşhurdur. Yozgat böreği, madımak yemeği, bulama çorbası da meşhurdur.

Türkiye’nin en büyük ikinci gölü ve tuz kaynağımızın ilki Tuz Gölü İç Anadolu Bölgesindedir. En uzun akarsuyumuz olan Kızılırmak’ın büyük bir bölümü buradadır. Tahılın yanı sıra şeker pancarının en çok üretildiği ve şeker fabrikalarının en çok olduğu bölgedir. Ülkemizdeki küçükbaş hayvan sayısının en fazla olduğu İç Anadolu Bölgesi’nin çok geniş ovaları vardır.

İç Anadolu Bölgesinin neyi meşhurdur? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.