Genel Bilgi ve İçerikler

Kaliteli Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

129

Kaliteli uyku için dikkat edilmesi gerekenler neler? İnsanlar günün ortalama 7 saatini uykuda geçirmektedir. Bazı insanlar için bu süre birkaç saat kısalıp uzayabilse de genel olarak tüm insanların yeterli sürede uyku ihtiyacı bulunmaktadır. Vücudun temel ihtiyaçlarından biri olmasının yanı sıra yeterli şekilde alınmadığı takdirde günlük yaşantıdaki verimi oldukça düşürmektedir. Kaliteli uyku insanların gün içindeki moralini ve performansını oldukça etkilemektedir. Bu iyi yöndeki etki sonucunda herkes için kaliteli uyku önemli bir hale gelmektedir.

Kaliteli Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Kaliteli uyku için dikkat edilmesi gereken çok sayıda unsur bulunmaktadır. Örneğin vücut için faydalı olan melatonin hormonunun akşam saat 21:00 – 22:00 saatleri arasında salınımı artmaya başlamaktadır. Gece 02:00 ile 04:00 arasında ise en üst seviyeye ulaşarak zirve yapmaktadır. yani oldukça geç uyumak bu hormonun alınmasına engel olabilmektedir.Kaliteli Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeşitli uyku problemlerinin yaşanması, çok az ya da çok fazla uyumak gibi durumlar sonucunda kişilerin hem iş ve okul yaşamı hem de sosyal yaşamı oldukça kötü yönde etkilenmektedir. İnsanların anlama, öğrenme, düşünme gibi süreçlerinde yeterli ve kaliteli uykunun rolü büyük olmaktadır. Her insanın bu uyku ihtiyacını iyi bir şekilde giderebilmesi hayati önem taşımaktadır.

Kaliteli Uykunun Önemi

Günlük hayatta uyanık kalınan süreçlerin nasıl geçtiğini uykuda olunan süreçler büyük bir oranda etkilemektedir. Kişiler iş ve okul yaşamlarında diledikleri başarıyı yakalamak için kaliteli uyku konusuna önem vermektedir. Kaliteli uyku, çok uyumak anlamına gelmemektedir. Aksine az saatlerde uyuyup problemsiz uyku yaşayan kişiler çok fazla saatlerde kalitesiz uyku yaşayan kişilerden daha zinde hissetmektedir.

Kaliteli uyku yaşayabilmek için fazla stres ve olumsuz duygu durumlarından uzak olmak gerekmektedir. Alkol gibi maddeler de uyku kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle kişiler uykudan önce geçirdikleri vakitlerde, uyku kalitesini kötü yönde etkileyen aktivitelerden ve duygulardan uzak kalmalıdır. Özellikle gece geç saatlerde yemek yememek de bu konuda önem taşımaktadır.Kaliteli Uyku Nasıl Sağlanır?

Kişilerin güne zinde bir şekilde uyanması için gece uykusu önem taşımaktadır. Kişiler mutlaka gece saatlerinde yeteri kadar uyumalıdır. Çok fazla ya da çok az uyumak da uyku kalitesini azaltan etkenler olmaktadır. Günde ortalama 5-8 saat arasında uyku kişinin tüm ihtiyacını karşılamaktadır. Bu saatler arasında uyumaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Gün içinde yaşanan sorunlar uykuyu da etkilemektedir. Bu nedenle stresli bir yaşamın getirisi kalitesiz uyku olmaktadır.

Kaliteli uyku için sessiz ve karanlık bir ortamda, kişinin belinin ve boynunun rahatsız olmayacağı yüzeyler üzerinde uyunması gerekmektedir. Uykuyu etkileyen en önemli faktörlerden biri uyunan ortam olmaktadır. Uykuya hazırlık aşamasında vücudu rahatsız ettirmeyecek yatak ve yastık seçimi yapılması gerekmektedir. Çok sıcak ya da soğuk olmayan bir odada yaşanan uyku daha rahat ve kaliteli olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.