Genel Bilgi ve İçerikler

Dünyaca Ünlü Tarihçimiz Kimdir?

325

Dünyaca ünlü tarihçimiz kimdir? 7 Eylül 1916 yılında, Kırım göçmeni olan Seyit Osman Nuri Bey ve Ayşe Bahriye Hanım’ın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. 1924 yılında ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşen İnalcık, ilköğrenimini 1923 ve 1930 yılları arasında Ankara’da Gazi İlkokulu, son senesini ise Sivas Muallim Mektebinde tamamlamıştır. Orta Öğrenim zamanı geldiğinde ise tekrar Ankara’da bulunan Ankara Gazi Muallim mektebini bitiren İnalcık, liseyi Balıkesir Necati Bey Muallim okulunu tamamlamıştır. 1936 yılında Ankara Üniversitesinde Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi Bölünde yüksek eğitim görmeye başladı. Aynı üniversitede 1940 yılında mezun olduktan sonra asistan olarak kalmaya devam etti. Yedi yıl aynı üniversitede eğitim veren İnalcık 1947 yılında Türk Tarih Kurumu Üyeliğine seçildi.

Dünyaca Ünlü Tarihçimiz Kimdir? Akademik Kariyeri

 İlk yurt dışı çalışmasını 1949 yılında İngiltere’de yapan İnalcık, British Müzesi’nde Türkçe yazmalar üzerinde çalıştı. Public Record Office’te ( Ulusal Kayıt Ofisi) Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili kaynak taraması yaptı. 1951 yılında tüm bu çalışmaları tamamlayıp Türkiye’ye geri döndü. İnalcık birçok ülkede ders vermiş olup, ünlü tarihçilerimiz arasında “Tarihçilerin Kutbu” olarak adlandırılmıştır. İnalcık, Osmanlı ve Türk tarihi araştırmalarının ortaya konulduğu, yeni bilgilerin ve araştırmaların tartışılıp konuşulması için, International Association for Social and Economic History of Turkey adında uluslararası bir birlik kurdu. 11 adet uluslararası kongrenin toplanmasına öncülük etti ki ilki 1977 yılında Hacettepe idi. 1989 yılında ise Chicago Üniversitesinden emekli olmuştur.

Halil İnalcık emekli olduktan sonra yurda geri döndü ve Bilkent Üniversitesi’nde Osmanlı Tarihi Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine seminer dersi verdi. Çok iyi seviyede Osmanlı Türkçesi biliyordu. Bunun yanında İnalcık 6 yabancı dile daha hakimdi. (İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, Farsça, İtalyanca) Dünyanın birçok üniversitesinden fahri doktora ünvanları bulunan Halil İnalcık Sosyal Bilimler alanında 2000 bilim adamı arasında gösterilmiştir. Genel kültür alanında en önemli tarihçimiz olan İnalcık, bilgi ve ilmin emsalsiz örneklerindendir.

 Tarihçimizin Başlıca Eserleri

 Kırım Hanlığı Tarihi Üzerine Araştırmalar, Paşa Livası, Osmanlı’da Devlet, Hukuk, Adalet, İstanbul Tarihi Araştırmaları, Tarihe Düşülen Notlar, Osmanlılar, Şair Ve Patron, Rönesans Avrupası, Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler, Devlet-i Aliyye, Osmanlıların Ve Haçlılar.

 Tarihe Işık Tutan Adam

25 Temmuz 2016 yılında çoklu organ yetmezliğinde aramızdan ayrılan Halil İnalcık 100 yaşındaydı. Cenazesi Fatih Camii Haziresi’ne defnedildi. Dönemin Cumhurbaşkanı emriyle özel anıt mezar yapıldı ve Osmanlı Ulemaları kabri gibi tasarlandı. Mezarında özel bir kabir manzumesi bulunur.

Günümüze ulaşmış bir sürü eser sahibi olan ünlü tarihçimiz Halil İnalcık, arkasında bıraktığı eşsiz araştırma ve kaynak ile geleceğe geçmişten ışık tutmuştur. Verdiği sayısız seminerlerle tarihe verdiği katkılar yadsınamaz. Türkiye’nin sahip olduğu ender değerlerden olan Halil İnalcık, araştırmaları ile eğitime birçok katkı sağlamıştır.

Dünyaca ünlü tarihçimiz kimdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Ayrıca Nietzsche kimdir? Gibi diğer yazılarımız ile de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.