Genel Bilgi ve İçerikler

Mersinde Gezilebilecek En Güzel Yerler

608

Mersinde gezilebilecek en güzel yerler şeklinde bu bölgeye gelmek isteyen kişiler arayış içerisinde olmaktadır. Akdeniz bölgesinin gizemli cenneti neresi derseniz size gönül rahatlığıyla Mersin diyebilirim. Mersin ilinde keşfedilmeyi bekleyen o kadar güzel yerler var ki anlatamam. Gezi çıkartmanızı Antalya, Muğla illerinden daha güneye kaydırmaya karar verdiyseniz Mersin mutlaka ziyaret edeceğiniz şehirlerden birisi olmalıdır. Bu yazı dizimizde sizlere Mersin ilinin en güzel yerlerini anlatacağız.

Mersinde Gezilebilecek En Güzel Yerler

Mersin ilinde görülmeye değer tarihi ve turistik yerler şunlardır:

Mersin Doktorun Yeri;

Doktorun yeri Mersin ilinin Erdemli ilçesinde yer alan mesire ve dinlenme yeridir. Limonlu kasabasında yer alan mesire alanı Lamos Kanyonu üzerinde yer alır. Lamos deresi kenarında yer alan mesire alanı özellikle yaz mevsiminde sıcaktan bunalan bölge halkı için çok iyi bir serinleme mekânıdır. Mesire alanında ailecek piknik yapabilir, Lamos deresine girip yazın sıcağında serinleyebilirsiniz. Özellikle mangal severlerin bir numaralı tercihidir. Ağaçlar arasında, şırıl şırıl suların aktığı, oksijenin bol olduğu Doktorun Yeri’ne mutlaka bir daha gelmek için fırsat kollayacaksınız.

Mersin doktorun yeri

Mersin Kızkalesi;

 

Mersin Erdemli ilçesine 24 km uzaklıkta yer alan Kızkalesi özellikle yaz turizminde önemli merkezlerden birisidir. Özellikle iç turizmde çok önemli bir yere sahip olan bölgeye her yıl binlerce yabancı turistte gelmektedir. Çevresinde bol miktarda konaklamak için pansiyon ve otel bulunan Kızkalesi’nin denizine hayran kalacaksınız. Mavinin en güzel tonlarını Kızkalesi plajlarında bulabilirsiniz. Mersin il merkezine 60 km uzaklıkta bulunan Kızkalesi’ne saat başı otobüs kalkmaktadır. Tatil deniz kenarında ve güzel bir plajda olur diyorsanız, Güneye kendinizi atmışsanız gezi rehberinize mutlaka Mersin Kızkalesi’ni eklemelisiniz.

Mersin kız kalesi

Mersin Gilindir Mağarası;

Mersin ilinin Aydıncık ilçesinde yer alan mağara bölge halkı tarafından Aynalıgöl Mağarası olarak bilinir. Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen mağara görülmeye değer eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Aydıncık ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer alan mağara bir çoban tarafından tesadüfen bulunmuştur. Bölge yakın zamanda turizme kazandırılmıştır. Bugün mağarayı dünyanın farklı ülkelerinden turistler ziyaret etmektedir. Mağarada antik çağın izlerini görebilir, geçmişe tarihe bir yolculuk yapabilirsiniz.

Mersin gilindir mağarası

Mersin Cennet Cehennem Obrukları

Mersin’in Silifke ilçesinde yer alan obruklar Silifke’ye 25 km uzaklıkta Narlıkuyu Limanın 2km kuzeybatısında yer alır. Yer altı sularının uzun yıllar kireç tabakasını eriterek suyunu boşaltması ile altı oyulan ve tavanın çökmesiyle oluşmuş doğal bir obruktur. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist bu doğal ve egzotik görünümlü obruğu ziyaret edip burada güzel kareler yakalayıp resimler çekilir.

Mersin cennet cehennem obrukları

Mersin Ashab-ı Keyf

 

Mersin ilinin Tarsus ilçesinde yer alan Ashabı Keyf mağarası bölge halkı tarafından 7 uyurlar mağarası olarak da bilinir. Vaktiyle kralın zulmünden kaçan 7 Allah dostu bu mağarada rivayet edilenlere göre 77 yıl uyumuştur. 7 Allah dostunun başında onları bekleyen ve vahşi hayvanlara karşı koruyan köpeğin adı Kıtmir’dir. Cennetle müjdelenen hayvanlardan birisi de 7 uyurların Köpeği Kıtmir’dir. Mersin iline çıkartma yaptıysanız Ashabı Keyf uğramanız gereken yerlerden birisidir. Bölge civarında yer alan dükkanlardan hediyelik eşya alabilir, bölgede anı ölümsüzleştirmek için resimler çekilebilirsiniz. Ailecek bölgeyi ziyaret edebilir, tarihin derin sayfalarına yolculuk yapabilirsiniz.

Mersin ashabı keyf mağarası

Mersin gezilebilecek yerler açısından geniş içeriğe sahip bir ilimizdir. Bizler de sizler için Mersinde gezilebilecek en güzel yerler konusunda bu içeriği üretme gereği duyduk. Eğer bu şekilde tarihi ya da doğal güzelliklere meraklı değilseniz, elbette Mersin merkezde de gezintiye çıkabilirsiniz. Forum Mersin avm, Palm City avm, Mersin marina avm gibi alışveriş merkezlerini de ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.