Genel Bilgi ve İçerikler

Süt Fiyatları 2022 Çiğ Süt Fiyatı

Çiğ Süt Fiyatları Nasıl Belirlenir?

60

Süt fiyatları 2022 yılında ne kadar? Çiğ süt fiyatı çok sayıda kişi tarafından günümüzde soruluyor. Genellikle çiğ süt fiyatları son dakika, dönemden döneme göre değişkenlik gösteriyor.  Ulusal süt konseyi (UST) çiğ süt tavsiye edilen fiyat %21,2 oranında artış gerçekleşti. Süt fiyatları 14 Ekim’den itibaren 8,50 TL olarak belirlendi. Ulusal Çiğ Süt Konseyi süt tavsiye fiyatı 14 Ekim itibari ile üreticinin eline litre başı 8,50 TL geçecek şekilde karar aldı.

Süt Fiyatları 2022 Yılında Ne Kadar?

Çiğ süt 2022 fiyatı son haliyle: 14 Ekim 2022 itibari ile çiğ süt fiyatı (çiğ süt destek primi dışında) 8,50 TL/Litre olarak açıklandı. Gerçekleşen artışın 14 Ekim’den itibaren geçerli olduğunu açıklayan Ulusal Süt Konseyi: “14 Ekim tarihinden itibaren soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destekleri hariç) 8 ,50 TL/Litre olarak oy çokluğu ile belirlendi.” Çiğ sütün üretim maliyetleri öngörülemeyen değişiklikler olması durumunda Ulusal Süt Konseyi tekrar toplanarak yeniden karar verebilir.

2022 Yılı Çiğ Süt Desteği Veriliyor

2022 yılı süt piyasası düzenlenmesi ve çiğ süt desteğine ilişkin karar Resmî Gazete ’de açıklandı. Ürettiği çiğ sütü onaylı ve kayıtlı süt işletme tesislerine satan ve bir üretici örgütlerine kayıtlı olan yetiştiriciler; koyun, manda, keçi, inek sütü, soğutulmuş inek sütü, üretici örgütü kanallarıyla pazarlanan çiğ sütün ve soğutulmuş inek sütü sınıflandırılmasına ilişkin tebliğ kapsamında sınıflandırılan inek sütü sınıflarına göre Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirleyeceği zamanlarda kriter ve birim fiyatları üzerinden çiğ süt desteği verilmektedir.

2022 Yılı Çiğ Süt Desteği Ne Kadar?

Çiğ süt prim destekleri 0,50 TL olarak açıklandı. Mayıs aylarında 0,20 TL olarak güncellenen çiğ süt prim destekleri 14 Ekim 2022 tarihi itibari ile 0,50 TL olarak güncellenmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı açıklamada çiğ süt desteklerini litre başı 50 kuruş olarak açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada: “Çiğ süt litre başı 20 kuruş destekleme ödemeleri artan sürdürülebilirliğin korunması ve üretim maliyetleri amacı ile 14 Ekim 2022 tarihinden itibaren 2,5 kat artırılarak 50 kuruş olarak belirlenmiştir” şeklinde açıkladı. “Üreticilerin eline litre başı net olarak en az 9 TL geçmektedir.” Çiğ süt destekleri üçer aylık dönemler halinde tekrardan değerlendirilmektedir.

Süt Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Peki süt fiyatları 2022 yılında nasıl belirlendi? Normalde son senelerde çiğ süt fiyatları gıda komitesi tarafından belirleniyordu ancak değişiklikler oldu. Yetki ulusal süt konseyine verildi. Peki ulusal süt konseyi ne demek? Kısaca bahsedelim. Sanayici, üretici, kamu alt grubu ve meslek odalarıyla STÖ üyeleri bulunan konseydir.

2022 Çiğ Süt Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Pek çok kişi çiğ süt desteğinin ne zaman ödeneceği konusunda arayış içerisinde olmakta. Çiğ süt desteklerinin ödemeleri T.C kimlik numarası 0, 2, 4 ile biten kişiler 29 Temmuz’dan itibaren, 8 ve 6 ile biten kişilere 5 Ağustos’ta saat 18.00’den sonra ödeme alabilmektedir.

Çiğ Süt Desteği Ne Zaman Yatacak?

Destekleme icmallerin hazırlanma süreci, askıya çıkması, gönderilmesi ve ödemeyle ilgili çalışma Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAYGEM) tarafından belirlenmektedir. Bu Tebliğde belirtilen icmallerin ve diğer eklerin örnekleriyle desteklemeye ilişkin yürütülecek çalışmalar ile ilgili duyurular Bakanlık Süt Kayıt Sistemi (BSKS) tarafından yayımlanmaktadır.

Çiğ Süt Desteği Ödeme Bilgisi Nasıl Sorgulanır?

Çiğ Süt Desteği Ödeme Bilgisi Sorgulama için turkiye.gov.tr sitesi üzerinden çiğ süt ödeme bilgisini sorgulatabilirsiniz. Detaylı bilgi alabilmek için bulunduğunuz bölgedeki Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri ile iletişime geçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz. Süt fiyatları ne kadar? Çiğ süt fiyatları ne kadar? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Dana kesim fiyatları sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.