Genel Bilgi ve İçerikler

Marangoz Arıları Nedir?

1.074

Marangoz arıları nedir? Çoğunuz bal arıları hakkında zaten çok şey biliyordur. Arıların neden soktuğunu ve hatta bir sonraki kraliçe arıyı nasıl seçtiklerini öğrenmiş olabilirsiniz. Bugünün konusu, vızıldayanlara layık başka bir konu: marangoz arıları!

Marangoz Arıları Nedir?

Neden marangoz arıları deniyor? Mobilya mı yapıyorlar? Hayır, ama marangoz arılar kesinlikle ahşabı severler! Öyle ki birçok insan onları takma adlarıyla tanıyor zaten: marangoz arıları.

Marangoz Arıları Nerede Yaşar?

Marangoz arılar, Kuzey Amerika’daki en büyük arılar olarak yaban arısı kraliçeleri ile ilişkilendirilmiştir. Üç yıla kadar yaşarlar ve 2.5 cm uzunluğa kadar büyüyebilirler. Bazı uzmanlar, boyutlarına rağmen insanlara nadiren zarar verdikleri için onlara “nazik devler” de diyorlar.

Aslında erkek marangoz arılarının iğneleri bile yoktur. Dişilerin vardır, ancak sadece çok kışkırtıldıklarında iğnelerini kullanırlar. Çoğu zaman, marangoz arıları eşyalar için sizden çok daha büyük bir tehdittir.

Bunun nedeni marangoz arıların yuva yapma alışkanlıklarıdır. Diğer arıların çoğunun aksine, kolonili bir kovanın içinde yaşamazlar. Bunun yerine marangoz arıları yalnız yaşamayı tercih ederler. Dişi arılar yumurtlamaya hazır olduklarında tahta bir nesnenin içine yumurtalarını bırakırlar. Arka bahçenizdeki ağaçları, evleri ve hatta ahşap salıncak setini dahi seçebilirler!

Marangoz Arıları Nedir?

Ağacın içine bir tünel yaptıktan sonra arılar yumurtalarını bırakacaklar. Yeni arılar kendi başlarına uçmaya hazır olana kadar yavrularını orada besleyecekler. Kış aylarında yetişkin marangoz arılar barınak için bu tünellere dönebilirler.

Bahçenizde hiç marangoz arı gördünüz mü? Birçoğunun sarı göğüsleri var. Bu, birçok insanın onları yaban arılarıyla karıştırmasına neden olur. Ancak marangoz arılarının karınları siyah ve parlaktır. Onları tüylü kuzenlerinden ayırmanın bir yolu da budur.

Marangoz Arıları Nerede Vakit Geçirir?

Marangoz arıları, ahşap yapılar etrafında takılmanın yanı sıra sebze ve çiçek bahçelerinde de vakit geçirirler. Birçok insan, marangoz arılarını, ahşap yapılara yol açabilecekleri tahribat nedeniyle zararlı olarak görür. Bununla birlikte, bu canlılar tozlaşmada da önemli bir rol oynarlar.

Yine de, bazı insanlar marangoz arılarından zarar görme konusunda endişe duyduğunda, atabilecekleri bazı adımlar vardır. Onları ahşap yapılardan uzak tutmak zordur. Bazıları, arıların deliklerini böcek öldürücü sprey ile uzak tutmanın yardımcı olduğunu düşünmektedir. Aslında marangoz arılarını uzaklaştırmanın birçok doğal yöntemi vardır. Mesela bazı insanlar bölgeyi arıların sevmediği sesler veya kokularla çevrelemeye çalışır.

Mülkünüzü yıkmadıkları sürece marangoz arılar yalnız bırakılmalıdır. Bir bahçeniz varsa, bitkilerinizin büyümesine yardımcı olabilirler. Bahçenizde onları görürseniz, onlara bolca yer vermeyi unutmayın. Nazik devler olabilirler, ancak siz yine de sokulma riskini göz önünde bulundurup, kendinizi riske atmayın.

Marangoz arıları nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Bal arıları ile ilgili yazımıza da isterseniz göz atabilirsiniz. Ve arılar ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.