Genel Bilgi ve İçerikler

Barfiks Nedir Nasıl Yapılır? Barfiks Nasıl Çekilir?

373

Barfiks nedir nasıl yapılır? Barfiks nasıl çekilir? Gerçek bir kuvvet hareketi olan barfiks çok faydalı ve çok pratik olmaktadır. Kas ve kuvvet getirisi çok fazla olan bu hareket kolay gibi görünebilir. Ancak teknik ayrıntılarının bilinmesi gereklidir. Farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Kolları ve sırtı çalıştıran bu hareket, bir üst vücut hareketi olmaktadır. Dünyanın pek çok alanında kuvvet standardının belirlenmesinde bu hareket baz alınır. Ayrıca pek çok mülakat içerisinde bölüm olarak yer alır.

Barfiks Nedir Nasıl Yapılır? Barfiks Nasıl Çekilir?

Bir bara asılarak yapılan barfiks hareketi için bazı teknikler bulunuyor. Öncelikle barı omuz genişliğinde ve iki eliniz ile tutmanız gereklidir. Bara asılmalı, ancak kendinizi bu şekilde tamamen serbest bırakmamalısınız. Tamamen serbest bırakmak dirseklere ve omuzlara zarar verebilir. Hareket boyunca karın kaslarınızın kasılı olması gereklidir. Sonrasında kendinizi yukarı çekmeye başlayabilirsiniz. Ancak kendinizi yukarı çekerken gücünüzü kollarınızdan değil, sırtınızdan almanız gereklidir. Bunun için dirseklerinizi kullanabilirsiniz.

Dirseklerinizi aşağı doğru itiyor gibi yaparak kendinizi yukarı doğru çekebilirsiniz. Bu alanda barfiks nasıl çekilir konusunda hareket boyunca gövdenizin de dik olması çok önemlidir. Vücudunuzun ve sırtınızın eğilip bükülmemesi gerekiyor. Kafanın da doğal bir pozisyonda kalması ile çenenin yukarı çekilmesi hareketin farklı püf noktalarından biridir. Kendinizi yukarı bu şekilde çeker ve sonrasında başlangıç pozisyonuna yavaş bir şekilde geri dönersiniz.

Evde Barfiks Nasıl Çekilir?

Evde barfiks çekebilmek için barfiks kapı barı alınabilir. Barfiks kapı demiri, herhangi bir kapıya kolay bir şekilde monte edilebilmektedir. Bu demirin ayarlamasını siz, kendi boyunuza uygun olarak yapabilirsiniz. Yalnız dikkat! Demiri düzgün bir şekilde ayarlayamazsanız eğer demir kopabilir ve biçimsiz bir şekilde düşebilirsiniz. Bu durum da çeşitli sakatlıklara sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı barfiks demirinin montajını çok iyi bir şekilde yapmanız oldukça önem arz eden bir durumdur.

Ve ayrıca bazı ev kapıları tam anlamıyla sağlam olmamaktadır. Evde barfiks çekerken, kapıya zarar verme durumu da söz konusu olabilir. Bu yüzden barfiks kapı barının montajını yaptıktan ve barfiks çekmeye başladıktan sonra kapıda herhangi bir oynama olursa eğer bu işlemi bırakmanızı ve kapı barını çıkartmanız daha uygun olacaktır.

 Barfiks Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Bu oldukça zor bir harekettir. Pek çok insan kolları ile vücutlarını kaldıramaz. Ancak pek çok mülakat içerisinde yer alır. Bu şekilde kollarınız ile vücudunuzu çekemiyor iseniz öncellikle belirli bir güce ulaşana kadar barfiks nasıl çekilir başlığında kuvvetlenmek gereklidir. Bunun için sırt hareketleri ile işe başlayabilirsiniz. Güç kazanmak adına yapılabilecek çalışmalardan biri negatif çalışmadır. Bu çalışmada ağırlığınızı ve kendinizi kontrollü bir şekilde aşağı indirebilirsiniz. Bu şekilde daha kuvvetli olabilir ve daha çok kas kazanabilirsiniz. Haftada üç gün barfiks bara asılarak kontrollü bir şekilde kendinizi aşağı indirerek bu çalışma yapılabilir.

İkinci olarak yardımlı çalışma yapabilirsiniz. Bunun için bara asılarak bir arkadaşınızın size yardımcı olmasını talep edebilirsiniz. Kendinizi bu şekilde yukarı çekebilir ve yardımsız bir şekilde kendinizi aşağı indirebilirsiniz. Bu hareketinde alt kez tekrarlanması ve iki set halinde yapılması ile güçlenmeniz söz konusu olacaktır. Bu şekilde barfiks nasıl çekilir başlığında kuvvetlenmeye başlarsınız. Bu hareket ile sırt, omuz, göğüs, kollar, karın kasları tamamen çalışır.

Tüm vücut hareketi olarak değerlendirilebilecek olan bu çalışmalarda üst vücudun her kası çalışmaktadır. Yüksek bir şekilde kalori yakmanızı sağlamasının yanında yüksek tekrarlı bir şekilde çalışarak kalbinizi de güçlendirebilirsiniz. Bu hareketler askeri mülakat alanlarında yer alıyor. En çok kolların ve sırt kısmınızın kuvvetlenmesi sağlanıyor. Güçlü karın kasları içinde en ideal harekettir. Kas yapmak kısa süre içerisinde mümkün olmasa da, azminiz ve sabrınız doğrultusunda kas yapmanız mümkündür.

Barfiks nedir nasıl yapılır? Barfiks nasıl çekilir? Sorularınıza karşılık olarak sizlere en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Barfiks yapmanın çok sayıda faydası bulunmaktadır. İlk günlerde çok fazla barfiks çekemeseniz de, vücudunuzu bu duruma alıştırdıkça ilerleyen zamanlarda daha fazla barfiks yapabilirsiniz. Sağlıklı yaşamın en önemli anahtarlarından bir tanesi de spor yapmaktır. Barfiks ile sporunuza katkıda bulunabilir ve daha güzel görünüme sahip bir vücuda kavuşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.