Genel Bilgi ve İçerikler

Yürüyüş Tempo Türleri Neler

604

Yürüyüş tempo türleri neler? Hangi tempoda yürüyüş yapmalıyım? Sonuçları ne olur? Bu soruların cevaplarını öğrenmek bize sporumuzu bilinçli bir şekilde uygulama fırsatı tanır. Bilinçlenerek harcayabileceğimiz kaloriyi planlayabiliriz. Ayrıca yaşımıza ve vücudumuza uygun yürüyüş temposunu ayarlayabiliriz. Daha önce yürüyüş yapmanın faydaları neler öğrenmiştik. Şimdi yürüyüş çeşitleri arasındaki farkları öğrenelim.

Yürüyüş Tempo Türleri Neler;

Düşük Tempolu Yürüyüş

Düşük tempolu yürüyüş pek kilo vermek için tercih edilen bir yürüyüş türü değildir. Daha çok ileri yaştaki insanların dolaşım sistemini hızlandırmak ve kalp sağlığını korumak için yapabileceği bir tempodur. Yine de küçümsenmeyecek derecede etkili bir spordur. Düşük tempolu yürüyüş saatte 3,2 kilometre hızla yapılır. Bu tempoda yürüyerek 65-90 kilogram bir birey bir saat yürüyerek 200 ila 250 kalori yakabilir.

Orta Tempolu Yürüyüş

Bu normal yürüme hızından biraz da hızlı yürüyüş biçimidir. Kilo vermeye uygun, kalori yakımında etkili bir tempodur. Orta tempo yürüyüş ile bir saatte 4 kilometre yol alınır. Bu tempoda bir saat yürüyerek kilonuza göre 250 ila 320 kalori harcayabilirsiniz. Yine aynı şekilde dolaşım sisteminize, kalp sağlığınıza ve formunuzu korumanızda katkısı olacaktır.

Tempolu Yürüyüş

Herhangi bir sağlık problemi olanlar için ve ya 40 yaş üzeri insanlar için tempolu yürüyüş yapmadan önce sağlık kontrolünden geçmesi öneriliyor. Bununla birlikte yürüyüş sırasında nefes darlığı, çarpıntı ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklarda yürüyüşün bırakılması ve dinlenilmesi tavsiye ediliyor. Tempolu yürüyüşe uygun olup olmadığınızı yanınızdaki kişiyle konuşarak anlayabilirsiniz.

Şayet yürüyüş esnasında konuşurken nefes nefese kalıyorsanız temponuzu biraz düşürmek sizin için daha iyi olacaktır. Haftada 3 ila 5 gün günde bir saat tempolu yürüyüş sağlığınız için oldukça yararlı olacaktır. Tempolu yürüyüşte hızımız saatte 5,6 kilometre. Bir saat tempolu yürüyerek kilomuza göre 290-360 kalori yakabiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.