Genel Bilgi ve İçerikler

Hazımsızlık Neden Olur ve Nasıl Geçer?

143

Hazımsızlık neden olur ve nasıl geçer? Bu soru günümüzde milyonlarca kişi tarafından sorulmaktadır. Hazımsızlık, neredeyse hepimizin hayatımızın bir döneminde yaşadığı rahatsız edici durumdur. Basitçe sindirim sisteminin düzgün ve iyi çalışmaması olarak açıklanabilir. Tıp literatüründe dispepsi olarak geçen hazımsızlık, şişkinlik hissi, bulantı, gögüste yanma, karında ağrı gibi belirtiler gösterir.

Hazımsızlık Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Öncelikle hasımsızlık neden olur? Sorusuna cevap vermek isteriz. Kişiye göre değişik nedeni ve belirtisi bulunan hazımsızlık, araştırmalara göre her 3 kişiden birinde görülmektedir. Düzensiz ve sağlıksız beslenen kişilerde ise, sağlıklı beslenen kişilere oranla hazımsızlık problemi görülme riski üç kat daha fazladır. Bu nedenle hazımsızlık problemindeki en büyük unsur yemek ve yaşam tarzıdır.Hazımsızlık neden olur

Hazımsızlık bir çok hastalığın habercisi olabilmektedir. Safra kesesi hastalıkları, pankreas hastalıkları, ülser, reflü, mide kanseri, yemek borusunda reflü olması, asprpin veya romatizma ilaçlarının kullanımı gibi rahatsızlıklar hazımsızlığa yol açmaktadır.

Hazımsızlık Nasıl Geçer?

– En önemli nokta yeme alışkanlıklarıdır. Hazmı zorlaştıracak yiyeceklerin yenilmemesine dikkat edilmelidir. Ağır ve yağlı yiyeceklerden bir süre uzak durulmalıdır. Özellikle kızarma ve aşırı baharatlı yiyeceklere dikkat edilmelidir. Yemek yeme saati de oldukça önemlidir. Çoğu uzmana göre akşam 19:00’dan sonra yenilen yemek hazımsızlığa yola açabiliyor.

– Gazlı içecekleri tüketmeyin. Gazoz ve kola gibi yiyecekler içerdikleri asit ile doğal sindirime engel olmakta ve midede rahatsızlık hissi vermektedir.

– Sigara içiyorsanız ve alkol tüketiyorsanız, ara verin. Hazımsızlığın en büyük etkenlerinden biridir.

– Kilonuzu dengede tutmaya çalışın, aşırı fazla ve zayıf kilo sindirim sistemini etkileyerek, hazımsızlık sorunu yaratabilir.

– Vücudu çalıştırın. Yapacağınız hafif egzersizler bile hazımsızlık probleminizi gidecektir. Günde yarım saatlik egzersizler yeterlidir.

– Bilinçsiz ilaç kullanmayın. Bir çok ilaç hazımsızlık yaratabilmektedir.Yukarıdaki uyarılara dikkat ettiğiniz halde hazımsızlık probleminizde bir azalma yoksa veya geçmiyorsa bir an önce en yakın sağlık kuruşunda bir uzmana muayene olmanız gerekmektedir.

Sizler için hazımsızlık neden olur ve nasıl geçer? Sorularına en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Eğer sağlık ile ilgili daha farklı yazılar okumak isterseniz, sitemizin sağlık kategorisine göz atabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.