Genel Bilgi ve İçerikler

Akünün Biteceği Nasıl Anlaşılır? Akü Bitmeden Neler Olur?

182

Akünün biteceği nasıl anlaşılır? Akü bitmeden neler olur? Akü, otomobiller için en önemli parçalardan bir tanesidir. Bir otomobilin elektrik aksamlarının çalışabilmesi için aküye ihtiyaç vardır. Akü, şarj dinamosu aracılığıyla kendini şarj edebilir. Tek şarj ile uzun kilometreler yapan araçların aküsü, daha fazla marş yapan ve daha kısa mesafelerde kullanılan araçlara göre daha çok gidebilir.

Akünün Biteceği Nasıl Anlaşılır? Akü Bitmeden Neler Olur?

Bazı araçlarda akü bitmeden önce uyarı verebilmektedir. Ekrana akü simgesi gelebilir. Fakat pek çok araçta herhangi bir uyarı vermemektedir. Akü bitmeden önce neler olur? Sorusuna ise genel olarak şu şekilde cevap verebiliriz;

  • Araç anında marş almamaya başlar.
  • Araç kumandasına bastığınızda algılama gecikir.
  • Kontağı çevirdiğinizde ekran ışıkları gidip gelmeye başlar.

Akü Bittiğinde Ne Olur?

Akü biterse eğer, bazı araçlarda araç kumandasıyla kapı kilitleri açıldığında araç bunu tam olarak algılamayabilir. Güvenlik sistemi devreye girebilir. Aracın kornası basılı kalabilir, alarm çalmaya başlayabilir. Bu gibi durumlarda hemen aracın kapıları kumanda vasıtasıyla kitlenmelidir. Bir yakınınızın aracından kendi aracınıza akü takviyesi yapabilirsiniz. Ve en yakın akücüye gidebilirsiniz. Ya da bir akücüyü bulunduğunuz konuma çağırarak akünüzün değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Akünün biteceği nasıl anlaşılır? Akü bitmeden önce neler olur? Sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Genellikle aküler 2-7 yıl arasında dayanabilir. Akünün amperi, aracın kullanım şekli gibi faktörler de önemlidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.