Genel Bilgi ve İçerikler

Sektör Limiti Nedir?

Sektör limiti nasıl oluşturulur?

828

Sektör limiti nedir? Sektör limiti nasıl oluşturulur? Sektör; İşletmenin benzer veya aynı olarak yaptığı hizmetler ettiği ekonominin bir bölümüdür. Ortak aynı sistemi kullanan bir havuz bir çalışma alanı olarak da bilinebilir. Limit ise; sektörlerde kişilere verilen belirli bir tutarda olan paradır.

Sektör Limiti Nedir?

 SEKTÖREL limitte işletmelerin güçlerine göre belirli bir miktarda 10.000-100.000 TL gibi firmalara kredi verilmesinde, kullanılan bir sistemdir. Bankacılık denetleme ve düzenleme kurumu; müşterilerine, kurumsal firmalara kredi kayıt bürosunun raporlarına göre müşteri limiti dahilinde bankalar belirli bir limit hesaba tanımlarlar. Ticari kredi kartlarında müşteriler kendilerine tanımlanan limitle ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Sektör Limiti Nasıl Oluşturulur?

 Bir kurumsal müşterinin ilk olarak bankada hesap açması gerekmektedir. İşletmenin bilançoları işletme defterlerinin, vergi levhası gibi evrakların bankaya verilmesi gerekir. Ticari kredi kartlarına en fazla 9 taksit imkânı sunulabilmektedir. Bu kartlarda pek çok ödeme işlemi gerçekleştirilip sosyal güvenlik kurumu borçları, işletme vergileri gibi borçlar ödenebilmektedir.

Sektör Limiti Nedir? Nasıl oluşturulur?
Sektör Limiti Nedir?

Sektör Sisteminde Kart Sistemi

 İşletmelerin mali gücüne göre bu limitler 5000-10000 TL’den başlayıp 1.000.000 TL gibi tutarlara ulaşabilir. Özel sektörde; hizmet yapılan üretim olan işletmeler mal ve ürün alabilmek satışı yapılmış tahsili yapılamamış ürünleri alabilmek için kendilerine ayrılan limitler dahilinde kredi kartlarıyla alışveriş ve ödemelerini gerçekleştirebilirler.

 Sermaye piyasası kurulunun kararlarıyla işletmeler finansal tablolarını göstermek, kendi öz kaynaklarının 10 katına borçlanma araçları ihraç etme hakkı tanınmıştır. Bu limite halka kapalı olan firmalar için 6 kat olarak uygulanması kararlaştırılmıştır.

Sektör Limitinde Bilinmesi Gerekenler

 Kredi kayıt bürosunun yapmış olduğu çalışmalarda limit kontrol sisteminin olduğu bir uygulama başlatılmıştır. Bu sistem ve uygulama sayesinde nakit yerine geçen kartlar ve kredi kartlarının kolay bir şekilde takip edilebildiği ortak bir havuzdur. Bu sistem sayesinde işletmelerin farklı bankalarda olan kartlarının müşteri limitlerini tek bir çatı halinde toplayıp tek limit uygulamasını gerçekleştirmiştir. Çeşitli bankalar firmalara kredi olanakları sunmaktadır.

 Şu an yaşanan PANDEMİ nedeniyle 2020 yılında bazı bankalar müşterilerine kampanya olanağı sunmuştur. Örnek vermek gerekirse garanti BBVA bankası kurumsal müşterilerine 6 aya kadar kredi borçlarını erteleme imkânı sunmuştur. Türkiye halk bankası ise esnaf ve kurumsal müşterilerin 3 ay borcunu ertelemiştir. Banka 6 ay süreye kadar uygun vadeli yapılandırma imkânı sunmuştur.

 Banka turizm sektörüne özel olarak krediye 12 aya kadar erteleme imkânı tanımıştır. Kuveyt Türk katılım bankası 3 ay süre ile alacaklarını erteleme imkânı tanımıştır. Şu an yaşanan andemi nedeniyle devlet destekli bazı ödemeler mevcuttur.

  Çelik, halı, tekstil; çimento gibi sektörlere asgari ücret desteği, çek ödeme destek kredisi stok finansman desteği çek ve sicil affı ve son olarak sosyal güvenlik kurumu prim borçları ve muhtasar vergi beyanı erteleme gibi haklar tanınmıştır. Bu destekler den yararlanabilmek için kurumların ilgili şartlarını taşımalı ve gereken başvuru yapılmalıdır.

Sektör limiti nedir? Nasıl oluşturulur? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

1 yorum
  1. 09 Ajans diyor

    Keyifle takip ediyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.