Genel Bilgi ve İçerikler

Yavru Köpeklerin Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

276

Yavru köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yavru köpek sahipleri yetişkin köpek sahiplerine göre çok daha fazla dikkatli olmalıdır. Çünkü Minik dostlar çok daha fazla mama seçmekte ve her mamayı kabul etmemektedirler. Bu nedenle gelişimlerine katkıda bulunacak ve iştahla yiyeceklerinden emin olduğunuz seçimler yapmalısınız. Köpekler etobur canlılar oldukları için et yemeyi çok sevdikleri gibi çok kolay bir şekilde de sindirebilmektedirler. Bu nedenle et oranının yüksek olduğu mamaları yavru köpekleriniz çok severek yiyecektir.

Yavru Köpeklerin Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpeklerinizi onlara uygun kuru mamalar ile beslemeniz gerekir. Yavrularda her ay bile değişik ihtiyaçlar ortaya çıkabilmektedir. Yani 3 aylık bir yavru köpek ile 6 aylık bir yavru köpek arasında da beslenme konusunda farklılıklar bulunmaktadır. Mama alırken kalsiyum ve fosfor bakımından zengin içeriğe sahip mama seçimi yapmanız önemlidir.

Yavru Köpeklerin Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru Köpeklere Mama Nasıl Verilir?

Kuru mamaları ıslatarak verebilirsiniz. Mamanın içindeki protein oranı son derece önemlidir. Çünkü sevimli minik dostunuzun iyi bir şekilde büyümesine ve kaslarının da gelişmesinde önemli bir rolü bulunmaktadır. Yavru köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri anne sütünden kesildiklerinde yaklaşık 6-7 haftalık olduklarında kuru mama ile beslenme takviyesine başlanmalıdır.

Kuru mamaları ısıracak diş olgunluğuna çok fazla erişmedikleri için mamayı ıslatarak vermeniz gerekir. Bu sayede çok daha kolay bir şekilde mamayı yiyecektir. Mamayı ıslatmış olmanız midesinde şişkinlik ve gaz oluşumunun da önüne geçeceği için rahat bir şekilde sindirmesine de yardımcı olacaktır.

Yavru Köpekler İçin Mama Boyutu

Yavru köpeğiniz 2-3 aylık olana kadar mamayı yine ıslatmaya devam etmelisiniz. Sonrasında ıslatmanıza pek gerek kalmayacaktır. Gerek olduğu durumlarda da süt ile değil et suyu ile ıslatmanız önerilmektedir.  Belli dönem sonrasında köpeklerde sütün kullanılması sindirim sorunlarına yol açacağı için bu duruma dikkat etmeniz gerekir.

Sevimli dostunuzu anne sütünden kestikten sonra kuru mamaya alıştırma süreci oldukça önemlidir. Islatmadan hemen kuru mama verirseniz kabızlık yaşamasına neden olabilirsiniz. Bunun için belli dönem boyunca ıslatarak vermeniz sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlarken aynı zamanda mamaya daha kolay alışmasını da sağlayacaktır.

Köpeğinize mama seçimi yaparken boyutlarının küçük olmasına dikkat etmeli ve kolay çiğneyebileceği şekilde ona mamasını vermelisiniz. Biraz nazlı olan yavru köpeklerin bakımını büyük bir sorumluluk ile üstlenmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.