Genel Bilgi ve İçerikler

Meditasyonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

84

Meditasyonun faydaları ve zararları nelerdir? Hayatınızın bir köşesinde elbette meditasyon kelimesiyle karşı karşıya kalmışsınızdır. Genel olarak bu kelime “rahatlama”, “arınma” gibi farklı kavramlarla bağdaştırılır. İnsanlar stresten uzaklaşabilmek, pozitifliğe yakınlaşabilmek, çeşitli olumsuzluklardan arınabilmek adına genel olarak meditasyona başvurur.

Meditasyon Nedir?

Peki meditasyon nedir? Latince’den dilimize çevirdiğimizde ‘düşünme’ anlamına gelen meditasyon kelimesi kimi dinlerin ritüellerine dahildir.

Kişinin iç dünyasında dönerek, dinginliği ve huzuru bulduğu birtakım nefes çalışmalarını kapsayan özel zihinsel bir alıştırmadır.

Meditasyon, günümüz stresli yaşamından uzaklaşmak için neredeyse hepimizin sığındığı güven verici ve rahatlatıcı, vazgeçilmezimiz haline gelen bir sığınak artık.

Meditasyonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Gelelim asıl zorumuza ve cevaplarına. Meditasyonun faydaları ve zararları nelerdir? Zihninizi ve bedeninizi rahatlatmanın yanında size birçok fayda sunuyor meditasyon.

Depresyon görülme riskinin azalması, zihnin stresten uzaklaşması bunlardan bazıları. Düzenli olarak meditasyon yapanlarda ise kronik hastalık riskinin azalması ve yaşam kalitesinin, yaşamdan alınan keyif ve mutluluğun artması söz konusu.

Duygusal açıdan bizi yoran kıskançlık, haset, kin gibi olumsuz hislerden arınmamıza yardımcı olur.

Fiziksel olarak uykusuzluğu en aza indirgediği ve bağışıklığı güçlendirdiği bilinmektedir.

Benliğimizi keşfederek, yaşamın özünü kavramamızda yardımcı olacak bir rehberdir meditasyon. Yaşamımızı hem manen hem madden sadeleştirmemize ve böylece gerçek huzuru bulmamıza katkıda bulunacaktır.

Ayrıca epilepsi tedavisinde ve sigarayı bırakma sürecinde yardımcı olur.

Fiziksel sağlığı koruyabilmenin püf noktalarından birinin de ruhumuza iyi bakmak olduğunu, stresin birçok hastalığın kaynağı olabileceğini unutmamak gerekir.

Bununla birlikte her olguda olduğu gibi meditasyonun da olumsuz tarafları bulunmakta.

Doğru bir biçimde yapılmadığı zaman meditasyonun ruh hali ve duygu durumlarında kimi bozulmalara neden olacağı Budist öğretmenler ve öğretiler tarafından söylenmekte. Endişe gibi olumsuz duyguları tetikleme olasılığı bulunmakta.

Bu tür olumsuz sonuçların, psikolojik sorunları olan kişilerde görülme olasılığının daha yüksek olduğu ise yine bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış.

Deneyimsiz ve hazırlıksız bir kişinin meditasyon sürecine bir uyuşturucu bağımlısı misali bağlı olabileceği de çeşitli görüşler arasında.

Bununla birlikte meditasyonun güzel yanlarından biri de ekipmana ihtiyaç duyulmaması ve fiziksel olarak herhangi bir yaralanmanın söz konusu olmamasıdır.

Meditasyon yapabilmek için kişinin rahatsız edilmeyeceği sakin ve sessiz kişisel bir alana sahip olması yeterlidir.

Zihnimizi yorgunluğundan arındıracak ve kendi benliğimizi keşfetmenizi sağlayacak, faydalarının ağırlıkta olduğu bu eylemin olumsuz yönlerini engelleyebilmek adına işin uzmanından ders alarak, bir rehber öncülüğünde egzersizler yapmak yararınıza olacaktır.

Meditasyonun faydaları ve zararları nelerdir? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.