Genel Bilgi ve İçerikler

Kemikleri Güçlendiren ve Erimeyi Önleyen Besinler

282

Kemikleri güçlendiren ve erimeyi önleyen besinler neler? Kemik erimesi (Osteoporoz), vücudun yeterli derece kalsiyum alamadığı ve hazır bulunan sok kalsiyumu kullanmasına denir. Hazır olan kalsiyum kullanıldığı için kemiklerde küçükme, erime ve yok olma meydana gelir.

Kemik erimesi problemi yaşamamak için kalsiyum bakımından zengin gıdalar yiyerek, vücudun kullanması gereken kalsiyumu o gıdalardan karşılamalıyız. Böylelikle stokta olan kalsiyum kullanılmamış olur.

Kemik sağlığı

Kemikleri Güçlendiren ve Erimeyi Önleyen Besinler

Omega 3: Eklem iltihaplarının önüne geçer. Özellikle menisküs yırtılmalarını engeller ve menisküs zarının yenilenmesine yardım eder.

C Vitamini: C vitamini kıkırdak sağlığı için oldukça önemlidir. Kemik erimesinden dolayı oluşan kemik ve kıkırdak kayıplarını önler.

D Vitamini: D vitamini kalsiyum ve magnezyumun vücuda emilimini sağlar. Ayrıca eklem sağlığını da korumaya yardımcı olur. D vitamini almanın en iyi yolu güneşe çıkmaktır. Her gün aşırıya kaçmadan güneş görmek oldukça faydalıdır. Deniz ürünleri de D vitamini açısından zengindir.

Kalsiyum ve Magnezyum: Kalsiyum denilince akla hemen süt ve süt ürünleri gelir ancak son araştırmalara göre süt sanıldığı kadar kalsiyum içermemekte, hatta kolestrolü de olumsuz etkileye bilmektedir. Günde iki bardak süt içmek yeterlidir.

Her gün en az bir adet maden suyu içmek günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.

Yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek de kalsiyum açısından değerlidir. Bu sebzeler hem kalsiyum hem de magnezyum içermektedirler.

Badem ve Ceviz: Badem ve ceviz, magnezyum açısından zengin besinlerdir. Ancak tüketilirken aşırıya kaçılmamalıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.