Genel Bilgi ve İçerikler

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Etkinlikler Neler?

775

Çocuklarla evde yapılabilecek etkinlikler nelerdir? İşlerinizden ve çocuklarınızın ihtiyaçlarından vakit kaldığı zamanlarda her ebeveyn gibi çocuklarınızla kaliteli vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Fakat hem evde yapılabilecek aktiviteler konusunda aklınıza gelmeyen noktalar olabilir, hem de çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirebilmek için değişik aktivite fikirleri edinmek isteyebilirsiniz. Özellikle son zamanlarda pandemiden dolayı evde geçirilen zaman artmakta ve dışarıdaki sosyal etkinliklere götürmektense, evde ve çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirmek isteyebilirsiniz.

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Etkinlikler Neler?

Çocuklarla evde yapılabilecek aktiviteler oldukça fazladır. Çocuklarınızla çok sayıda etkinlik yapabilirsiniz. Özellikle bir çocuğun eline tablet, akıllı telefon veya teknolojik bir cihaz vererek kendi halinde bırakmak, uzun vadede çok yönlü zarar getirebilir. Bu gibi durumlardan ziyade, uzmanlar tarafından da çocuğunuzla baş başa vakit geçirmeniz önerilmektedir. Bugün sizler için çocuğunuzla neler yapabileceğinizi derledik.

Birlikte evde yapabileceğiniz etkinlikler ile hem çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirebilir, hem de çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda, bu etkinlikler sayesinde çocuğunuzun yaratıcılığının yanı sıra, karar verme, problem çözme, paylaşma, empati kurma ve iletişim becerilerini geliştirme gibi yetilerini de güçlendirmesine faydalı olur. Peki bu aktiviteler nelerdir?

Çocuğunuzla Yemek Yapabilirsiniz.

Yemek yaparken çocuğunuzu da yanınıza alırsanız, ve hatta onun da yemeğe yardımcı olmasını sağlarsanız, hem onun sizinle olan bağını güçlendirerek iletişim becerilerini de geliştirmesine yardımcı olur, hem de yaratıcılığını geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuklar özellikle tatlıları ve pastaları çok severler. Klasik ev yemeklerinde yanınızda olmasını istemiyorsanız, ilk başta beraber basit tatlılar yaparak başlayabilirsiniz. Çocuklar tatlıları yemeyi sevdiği kadar tatlı yapmaktan da hoşlanırlar.

Çocuğunuzla yemek

Daha sonrasında ise normal yemekleri de zorluk derecesine göre çocuklarınıza öğretebilirsiniz. Yemek yapabildiğini görebilen çocukların “bir şey başarabildim” hissiyatıyla kendilerine özgüvenleri gelir ve bu durum da benliklerinin gelişmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra, yaratıcılığı ile el becerileri gelişen çocukların, planlama ve kontrol becerileri de aynı oranda artacaktır. Bu aktivitenin bir püf noktası da şudur; özellikle tatlı ve pasta yaparken, ana malzemeler haricindeki meyve ve pasta süsleri gibi malzemelerde kararı çocuğunuza bırakabilirsiniz. Tabii çocuğunuz ölçüyü kaçırmadığı müddetçe.

Çocuğunuzla Parmak Kuklası Yapabilirsiniz

Çocuğunuzla birlikte kartondan ya da kumaşlardan yapabileceğiniz parmak kuklaları ile hem çocuğunuzun yaratıcılığını ve el becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir, hem de birlikte çok eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Evde bulunan fazla karton ve kumaşları, değişik renklerde düğmeler, iplikler, kalemler ve boncuklar ile kolayca parmak kuklaları yapabilirsiniz.

Parmak kuklası

Özellikle çocuğunuz sevdiği çizgi film karakterleri ve hayvan figürleri ile kendi parmaklarına uygun parmak kuklaları yaptığında çok eğlenecek ve hayal gücünü de geliştirecek. Aynı zamanda kendi ürettiği bu parmak kuklalarını da en az oyuncakları kadar sevecek ve kullanacak.

Çocuğunuza Geceleri Masal Anlatabilirsiniz

Çoğu zamanlar çocuğunuza gece uyumadan evvel masal okuyor olabilirsiniz. Yine her zamanki gibi onlara masal okurken, bu sefer onlara da fırsat tanıyın. Masal üretmek oldukça kolay bir iştir. Hatta çocuğunuzu cesaretlendirmek için ilk başta kendiniz bir masal üretip okuyabilir, sonrasında ise çocuğunuzdan bunu yapmasını isteyebilirsiniz.

Çocuğunuza Geceleri Masal Anlatabilirsiniz

Bu sayede çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmenin yanı sıra, çocuğunuzun hayal gücünün sınırları olmadığını da görebilirsiniz. Belki de bu masal anlatma saatleri ile çocuğunuz kitapları daha çok sevebilir. Ayrıca masal anlatmak son derece eskiye dayanmaktadır. Siz de eski günlerinizi bu sayede hatırlayabilir, zamanda küçük bir yolculuğa çıkabilirsiniz…

Çocuğunuzla Birlikte Ahşap ve Taş Boyayabilirsiniz

Çocuklar hali hazırda boyama kitaplarını boyarlar. Fakat bazı zamanlar sadece boyama kitaplarını boyamak onlara yetmez ve duvarları da boyayabilirler! Bunun önüne geçmek için boyamaya uygun ahşap veya taş malzemeler ile akrilik boyalar alabilir, onları boyamaya teşvik edebilirsiniz. Piyasada bulunan taş boyama setleri ile hobi marketlerde bulunan ahşap tepsiler, kutular ve farklı figürlerden edinebilirsiniz.

Çocuklar için ahşap taş boyama

Akrilik boya ve fırça ile çocuğunuzla birlikte bunları boyayabilir, hem çocuğunuzun el becerilerini ve hayal gücünü geliştirebilir, hem de duvarları ve evdeki diğer mobilyaları boyamasının önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda bu sayede birlikte kaliteli vakit geçirebilir ve çocuğunuzun yaratıcılığını boyalar ile geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzla Saksıya Çiçek Dikebilirsiniz

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz bir diğer yaratıcı aktivite ise saksılara çiçek ya da fide ekmektir. Çocuğunuzun sevdiği meyve ya da sebzelerden saksıya diktiğiniz vakit, bakımını da onun üstlenmesine teşvik edebilirsiniz. Tabii sizin yardımınızla olacak bu bakım işlemleri ile çocuğunuz çiçeğinin ya da fidesinin büyüdüğünü görünce kendine olan özgüveni de artacaktır.

Çocuk ve anne çiçek dikimi

“Peki yaratıcılık bunun neresinde?” diye sorabilirsiniz. Çocuğunuz saksıyı, çiçeği, fideyi ve tırmığı sizin yardımlarınız ile kendisi seçmeli. Özellikle fide yetiştiriyorsanız, fide büyümeye başladığı vakit, fideyi çocuğunuz ufak ağaç süsleri ile süsleyebilir.

Çocuklarla evde yapılabilecek etkinlikler nelerdir? Sorusuna sizler için elimizden geldiği kadarıyla en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Unutmayınız ki çocuğunuza adeta bir arkadaş gibi yaklaşmanız onun eğitimine son derece katkı sağlayacak, onu bir hayli memnun edecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.