Genel Bilgi ve İçerikler

Eğitim Fakültesi Nasıl Kazanılır?

402

Eğitim fakültesi nasıl kazanılır? Eğitim fakültesi, öğretmen yetiştirmek için kurulmuş olan eğitim ve öğretim kurumudur. Eğitim fakültesi anabilim dalları toplamda sekiz adet bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve lise kademelerinde öğretmenlik branşlarını içermektedir. Bu branşların üniversitedeki alan derslerinin içeriği ve yoğunluğu göz önünde bulundurularak puan türleri belirlenmiştir. Bu puan türleri de yükseköğretim kurumu tarafından belirlenir ve sınavları organize edilir.

Bu bölümlerden birinde okumak için eğitim fakültesine girilmesi gerekir. Türkiye’de 84 üniversitede eğitim fakültesi bulunmaktadır. Bu üniversitelerin 79 tanesi devlet, 5 tanesi özel üniversite statüsündedir. Özel üniversitelerde tam burs, %50 burs veya ücretli seçenekler bulunmaktadır.

Eğitim Fakültesi Nasıl Kazanılır?

Bilindiği gibi üniversite sınavlarında sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil olmak üzere toplam dört puan türü bulunmaktadır. Bu puan türleri sınavlardaki ağırlıklı net sayılarına göre belirlenmektedir.

Sayısal puan türü için matematik, kimya, fizik, biyoloji dersleri ağırlıklı puan getirirken, sözel puan türü için edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe grubu ve din kültürü dersleri daha çok puan getirmektedir. Eşit ağırlık puan türünde ise edebiyat, matematik, tarih ve coğrafya dersleri ve son olarak yabancı dil sınavında dil tercihine göre; öğrenciler İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinden birinden sorumlu tutulmaktadır.

Eğitim Fakültesindeki Bölümler Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alımı Yapar?

Sayısal Puan Türü;

Bilgisayar ve öğretim teknolojileri, Fen bilgisi, İlköğretim matematik, Lise matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji öğretmenliği bölümleri,

Sözel Puan Türü;

Okul öncesi, Sosyal bilgiler, Türkçe, Özel eğitim, Tarih, Coğrafya, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği bölümleri,

Eşit Ağırlık Puan Türü;

Felsefe grubu ve Sınıf öğretmenliği bölümleri,

Yabancı Dil Puan Türü;

İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça öğretmenliği bölümlerine alım yapılır.

Eğitim fakültesi mezunlarının çalışma alanı olan Milli Eğitim Bakanlığı’na giriş için kamu personel seçme sınavında branşlarına göre yeterli puan almak akabindeki mülakat için verilen kontenjan dahilinde olmak ve son olarak arşiv soruşturmalarından sorunsuz olarak geçmek gerekmektedir. Ardından açılan iller arasından tercih yaparak öğretmen olarak atanabilirler.

Eğitim fakültesi nasıl kazanılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.