Genel Bilgi ve İçerikler

Sigara Nasıl Bırakılır

Elektronik Sigara, Sigara Bırakmada Etkili Mi

1.271

Sigara nasıl bırakılır? Elektronik nargile, sigara bırakmada etkili mi? Nikotin bağımlılığı nasıl geçer? Pek çok kişi sigara, nargile, elektronik sigara gibi içeriğinde nikotin barındıran ve insan vücuduna zarar veren şeylerden arınmak istemektedir. Sigarayı bırakmak isteyenlerin pek çoğunun deneyimlemiş olduğu nikotin bağımlılığı üzerinde bir yazı hazırlamayı uygun gördük. Milyonlarca insanın sigaranın pençesinden kurtulmasına engel olan bu bağımlılığı daha yakından inceleyelim.

Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigarayı bırakan bir kişi olarak öncelikle söyleyebilirim ki hayatımda çok şey değişti. Nikotin bağımlılığından kurtulduktan sonra nefes alma düzenim daha da iyileşti. Yediğim, içtiğim tüm besinlerin tadını daha iyi bir şekilde alabilir oldum. Evet, itiraf etmek gerekirse ilk 3 ay son derece zorlandım. Canım çok sigara çekti. Ancak 1 tane dahi sigara içsem, yeniden başlayacağımı bildiğim için kendimi sürekli durdurdum.

Sigara Nasıl Bırakılır? Bugün Tütüne Hayır Deyin!

Beynimin benden sigara istemesine her zaman “hayır” cevabıyla karşılık verdim. Bunu çerez, çikolata gibi farklı besinlerle bastırmaya çalıştım. Ve sonunda başardım… Beyniniz size sürekli şunu diyecek. 1 tane daha iç. 1 taneden bişe olmaz. Ne olur ki? Bunu asla yapmayın. Sağlığınızın kıymetini biliyorsanız, çok daha keyif alabileceğiniz günler göreceğiniz düşüncesiyle hareket edin. Gidin uyuyun, sağlıklı besinler tüketin, film açıp izleyin, sigaradan bir şekilde uzaklaşın. Beyninizin sizden sigara istediği her ana “hayır” deyin.

Nikotin çok güçlü bir zehirdir. Tarımsal ilaçlamalarda ve böcek ilaçlarında sıkça kullanılan nikotinin insanla teması tütün ve tütün ürünleri ile olmaktadır. Sigara ve türevlerinin kullanımı vücuda az miktarda nikotinin girmesine neden olmaktadır. Nikotin, sigara kullanıcısı tarafından düzenli olarak alındığı için vücudun bu maddeye karşı bir bağımlılık bağı oluşmaktadır. Sigara nasıl bırakılır? Sorusuna ise net olarak şunu diyebilirim. Sigarayı beyninizde bitirmeniz gerekmektedir…

Elektronik Sigara, Sigara Bırakmada Etkili Mi?

Pek çok kişi elektronik sigara sigara bırakmada etkili mi? Şeklinde de sormaktadır. Aşırı sigara tüketimindense, arada bir elektronik sigara tüketmek daha makul görünüyor. Çünkü çok fazla sigara içmenin günümüzde ciddi zararları bulunuyor. Bu zararlarla baş başa kalmaktansa, aşırıya kaçmamak kaydıyla nadiren elektronik sigara kullanımı çokça kişi tarafından aratılan yöntemdir. SMOK gibi ürünler tercih edilmektedir. 

Sigaranın Vücuda Zararları

Sigaranın vücuda zararları oldukça fazladır. Sigara içerdiği 4000 den fazla zehir ile açık ara insan hayatını tehdit eden en önemli tehlikedir. Akciğer kanserinden kalp ve damar rahatsızlıklarına kadar pek çok rahatsızlığın ana mimarlarından olan sigaranın pek çok insanda oluşturduğu bağımlılık nikotinle olmaktadır. Ayrıca sigara bırakmak için sigara bırakma merkezi ile iletişime de geçebilirsiniz.

Sigara ile birlikte alınan nikotinin sigarayı kullananda oluşturduğu bağımlılık bu kişilerin sigarayı bırakmak istemeleri halinde vücutta nikotin yoksunluğu temelli bir takım belirtileri göstermelerine neden olmaktadır. Bu etkilerin bazıları;

 • Işığa karşı duyarlılık
 • Uykusuzluk
 • Sinirlilik
 • Depresyon ve melankoli
 • İştah artışı

Ortalama 72 saat sonra nikotin kaynaklı yoksunluk hissi nerdeyse tamamen yok olur. Bazı belirtilerin bu süre zarfında devam etmesi genellikle nikotinini kişinin psikolojik yapısı üzerindeki etkisidir.

Nikotin yoksunluğu ile nasıl baş edilebilir?

Nikotin bağımlıları ya da sigara tiryakileri nikotinin insan hayatı üzerindeki etkilerinin pek ciddiye almazlar. Bu sebeple nikotinin hayat kaliteniz üzerindeki olumsuz etkisinin fark edilmesi ve bu maddeye olan bağımlılığın hızlı bir şekilde terk edilmesi gerekmektedir. Bu bağımlılığın terkinde kullanılacak en kullanışlı yollardan biride irade gücüdür. Nikotinin hayatınız üzerindeki etkileri üzerine düşünmek ve buna çözüm bulmak için gayret etmek oluşacak yoksunluk belirtilerinin kolayca atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Sigarayı bırakmak için sağlık bakanlığının ücretsiz hizmetinden faydalanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Konusunda uzman pek çok hekimin doğru yönlendirmeleri ile bu alışkanlıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

En Kolay Sigara Bırakma Yöntemleri

En kolay sigara bırakma yöntemlerinden bir tanesi bu işi beyninizde bitirmeniz gerçeğidir. Canınız sigara çektikçe kendinizi durdurmayı bilmeli, içeceğiniz sigaranın devamını getirebileceğini ve sağlığınıza zarar vereceğini asla unutmamalısınız. 

Eğer sigarayı kendi başınıza bırakmayı düşünüyorsanız bunun için hafta sonunu beklemek akıllıca olabilir. Tatil günlerinde nikotin yoksunluğunun belirtileri daha kolay başa çıkabilirsiniz. Unutmayın dayanmanız gereken süre ortalama 72 saat bu süreden sonrasında sigara içmek sadece sizin isteğinize kalmaktadır. Bu sebeple sigarayı bırakmak için hafta sonunu tercih etmek bu eylemi başarılı bir şekilde sonlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Sigara nasıl bırakılır? Sorusuna sizler için en doğru şekilde cevap vermeye çalıştık. 

3 Yorumlar
 1. Aykut Aydın diyor

  Sigarayı bende bıraktım. Gerçekten de bırakmak çok faydalı bir şey. Umarım isteyen herkes kolay bir şekilde bırakır. Sadece biraz sabır.

 2. Hakan Can diyor

  Harika yazı. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler için çok iyi olmuş. Bende bıraktım kurtuldum açıkçası dünya varmış…

 3. Kenan Gurkan diyor

  Gerçekten de sigar çok zararlı. İnsan vücuduna bir yararıı yok. Çok güzel noktaya değinmişsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.