Genel Bilgi ve İçerikler

Evden Kpss Nasıl Çalışılır?

300

Evden KPSS nasıl çalışılır? KPSS sınavına giren adayların sayısının her geçen sene artmasına rağmen atama sayıları bu artışa cevap veremiyor. Bu yüzden sınavda eleyici soruların her geçen sene arttığını ve  daha zorlayıcı bir sınav haline geldiğini görüyoruz. Sistematik ve düzenli bir çalışma gerektiren bir sınav olan KPSS sınavına evde çalışmak isteyen adayların nasıl çalışması gerektiğine ne gibi ayrıntılara dikkat etmesi gerektiğine bu yazımızda bahsedeceğiz.

Öncelikle KPSS sınavı sistematik ve düzenli bir çalışma gerektirdiğinden hazırlanan çoğu aday dershaneye gitme ihtiyacı duymaktadır. Oysaki bu çalışma ortamını evde, kütüphanede veya herhangi bir yerde sağlayarak da bu sınavı rahatlıkla kazanabilirsiniz. KPSS de yüksek puan alan adayların çoğunun evde çalışarak bu sınavı kazandığını unutmamalıyız. Pandemi sürecinde uzaktan eğitim konusunda daha da bilinçlendiğimizi göz önüne alarak evde çalışarak da bu sınavı kazanabilirsiniz. Lakin eğer sistematik çalışma için birinin sizi dürtmesi, teşvik etmesi gerekiyorsa dershaneye gitmenizde fayda olacaktır.

Evden Kpss Nasıl Çalışılır?

Evden Kpss Nasıl Çalışılır?

Evden Kpss nasıl çalışılır sorusunu çok sayıda aday sormaktadır. Çünkü çoğu kişi dershanelere gitmek veya özel ders almak yerine evden ders çalışmayı tercih etmektedir. Öncelikle eksik olduğunuz konuları bir araya toplamanız ve sistematik bir şekilde konu anlatımlı kitaplar aracılığıyla eksiklerinizi gidermeniz gerekmektedir. Ardından bol bol deneme çözerek gerek zamana karşı pratik yapabilir, gerekse soru kalıplarına yönelik bilgi sahibi de olabilirsiniz. Deneme çözmek son derece önemlidir.

KPSS sınavına evde çalışmak isteyen adaylar öncelikle olarak her ders için kendine youtube üzerinden anlatımını ve tarzını beğendiği kendine en uygun gördüğü hocaları seçmelidir. Bu konuda tavsiye edebileceğim iki youtube kanalı Benim Hocam ve Hoca Webte kanallarıdır. Bu iki kanaldaki hocaların anlatımı akıcı ve genel olarak KPSS çalışan adayların beğendiği hocalardır. Her dersten hangi hocanın videoları ile çalışmak istediğinizi seçtikten sonra kendinize bir ders çalışma programı yaparak çalışmanızı bu programa göre sürdürmeniz sizin  sistematik bir şekilde ders çalışmanıza olanak sağlayacaktır.

Eğer bu süreçte evde sınava hazırlanmayı seçip herhangi bir işte çalışmıyorsanız sabah dershaneye gidiyormuş gibi erkenden kalkıp derse erkenden başlamanızı tavsiye ederim. Bu sayede dershaneye gidiyormuş gibi kendinizi derse odaklamanız daha kolay olacaktır. Youtube üzerinde video çeken birçok hocayı izlerseniz dershanedeki hocalardan daha kaliteli hocaların olduğunu ve gerçekten kaliteli hocaların yer aldığını görecekseniz.

Evde çalışmanın tek farklı dershanenin size sağladığı sistemli çalışma ve düzen içinde ders çalışabilme olanağının olmamasıdır. İşte bu olanakları kendiniz evde sağlarsanız dershaneye gidiyormuşçasına sınava hazırlanabilirsiniz. KPSS sınavına günde ortalama 6 saat gibi bir çalışma süresi ayırarak ve her güne yayarak yaklaşık olarak 9-12 ay civarı bir sürede çalışmanız sınavdan çok iyi neticeler almanızı sağlayacaktır. Lakin bunu yaparken ilk aylarda kendinize çok yüklenmemeniz gerekmektedir.

Evden KPSS Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik çok sayıda kişinin korkulu rüyasıdır. Fakat bir bütünü parçalara bölerek matematikte çok sayıda konunun üstesinden gelmeniz mümkündür. Son derece kolay bir şekilde eksik olduğunuz konuları tamamlamanıza yardımcı olacak çok sayıda Youtube matematik kanalı bulunmaktadır. Basit bir tabirle Youtube’a KPSS matematik yazdığınızda çok sayıda video ve çok sayıda kanal olduğunu görebilirsiniz.

Evden Kpss Nasıl Çalışılır?

Yavaş yavaş çalışma saatini artırarak sınava hazırlanmalısınız. Çünkü ilk aylarda kendine çok yüklenirseniz KPSS sınavı gibi uzun bir maratonda çalışılması gereken sınavda bıkkınlık göstererek çalışmanızı uzun sürelere yayamadan sınava çalışma azminizi kaybedersiniz. Özellikle ilk aylarda kendinize de zaman ayırarak programınızda kendine haftada bir gün tatil günü vermenizi tavsiye ederim. Bu sayede kendinizi yenileyerek sınava çalışma azminizi kaybetmezsiniz.

Kpss Çalışmak İçin Püf Noktaları

Kpss çalışmak için akşam veya gece saatlerini tercih etmemenizi öneririz. Çünkü bu saatlerde beyin genel olarak daha yorgun olmaktadır. Bu da okuduklarınızı anlamanızı zorlaştırabilir. Bunun yerine sabah saatlerinde daha yoğun tempo ile çalışırsanız, daha iyi bir şekilde anladığınıza da şahit olabilirsiniz. Ayrıca çok uzun periyotlarda çalışmak yerine her 25 dakikada bir kendinizi dinlendirebilirsiniz.

KPSS sınavı bilgi ağırlıklı bir sınav olduğundan her konuyu bitirdikten sonra bol soru çözülmesi gereken bir sınavdır. Bundan dolayı birkaç farklı kaynaktan soru çözmeniz size çok fazla katkı sağlayacaktır. Özellikle çıkmış soruları çözmeni ÖSYM soru formatını daha iyi anlamınızı sağlayacaktır. Konularını ve test kitaplarınız bittikten sonra ise mutlaka deneme çözerek sınav anının provasını yapmalısınız. Bu size hangi konulardan eksiğinizin olmasını göstereceği  gibi sınav süresini nasıl kullanacağınız konusunda fikir edinmenizi sağlayacaktır.

ÖSYM son yıllardaki sınavlarına bakarsak özellikle Türkçe sorularının uzunluğunu neticesinde adayların Türkçe de çok fazla vakit kaybettiğini gözlemliyoruz bundan dolayı hızlı okuma teknikleri konusunda da kendinizi geliştirmeniz ve her gün mutlaka paragraf sorusu çözmenizin size büyük katkısı olacaktır. Ayrıca daima moralinizi yüksek tutarak kendinizi yormadan düzenli ve sistematik bir çalışma şeklinde bu sınavı kazanabileceğinize inanın.

Evden KPSS nasıl çalışılır? Sorusuna sizler için en iyi cevap vermeye çalıştık. Eğitim ile ilgili diğer yazılarımızı da isterseniz inceleyebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.