Genel Bilgi ve İçerikler

Android Telefon Güncelleme Almazsa Ne Olur?

843

Android telefon güncelleme almazsa ne olur? Bu soru, android işletim sistemli telefon sahipleri tarafındna günümüzde sıklıkla sorulmaktadır. Telefon almak isteyen kullanıcıların telefon tercihlerini yaparken dikkat ettikleri önemli hususlar bulunmaktadır. Bunların içerisinde en önemlilerinden biri telefonun sağlam ve uzun süre kullanıma dayanıklı olmasıdır.

Uzun süre kullanıma dayanıklı olması şeklinde ifade edilen durum sadece fiziksel değildir. Telefonun işletim sisteminin de dayanıklı olması beklenmektedir. Sürekli olarak değişen ve gelişen telefon teknolojileri bu durumu pekte mümkün kılmamaktadır. Her telefonun belli bir kullanım ömrü vardır. Fakat bazı telefonların kullanım ömrü diğerlerine göre daha fazladır.

Android Telefon Güncelleme Almazsa Ne Olur?

  • Güncellemeler ile geliştirilen batarya optimizasyonundan mahrum kalır. Bu sebeple batarya sorunları görülebilir.
  • Cep telefonu uygulamaları sürekli olarak güncelleme aldığı halde, işletim sistemi güncelleme almadığı için belli bir süre sonra kasmalara sebep olabilecektir.
  • Güncelleme alan uygulamalar bir süre sonra kullanmış olduğunun işletim sistemi sürümünü desteklemeyeceği için o uygulamaları kullanmanız mümkün olmayacaktır.
  • Güvenlik açıklarını düzeltmeye yönelik güncellemeler almayan bir cep telefonu, virüs gibi zararlı ve istenmeyen ögelerin sistemine zarar vermesine engel olamayacaktır.

Kullanım ömrü bakımından daha ön planda olan telefonlar sürekli olarak yeni güncelleme alan telefonlardır. Güncellemeler sonucunda telefonların yeni gelişen uygulamalara, sistemlere entegrasyonu sağlanır, hatalar giderilir. Güncelleme alan telefonun yavaşladığı iddia edilse de aksine bu durum telefonun daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Güncelleme durumu bazı telefonlar için belli bir aşamadan sonra devre dışı kalır, üretici firma tarafından o telefon modeline güncelleme üretilmez. Böyle bir sorunla karşılaşılması durumunda kullanıcıların aklına “Android Telefon Güncelleme Almazsa Ne Olur?” sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı detaylarıyla birlikte makalemizde incelenecektir.

Android Güncellemesi Nedir?

Android işletim sistemine sahip cep telefonları belli zaman aralıklarıyla sistemsel açıkların ve sorunların giderilmesi amaçları ön planda tutularak güncelleme almaktadır. Bu güncelleme teknik bir takım sorunların giderilmesini sağlarken, işletim isteminin gelişimini ve değişimini de sağlamaktadır. Tüm bu etkenlerin sonucunda cep telefonunun performansı yükseltilmiş olmaktadır.

Yeni telefon modellerinin üretilmesi ve çeşitliliğin artması sonucunda üretilen bazı eski modeller güncelleme alacak telefonlar listesinin dışında kalmakta ve üretici firma tarafından bir güncelleme almamaktadır. Güncelleme listesi dışında kalan bir cep telefonuna sahip kullanıcının, artık bu telefonu kullanamayacağı düşüncesine kapılması son derece yanlıştır. Güncelleme almadığı için yaşadığı sorunlara çözümler üretemeyecek olsa bile yine de belli bir süre kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecektir.

Android Telefonların Güncelleme Almama Sorununa Alternatif Çözüm

Eğer bir cep telefonu üretici firması tarafından güncelleme listesi dışında kaldıysa, alternatif güncelleme yöntemlerinden birine başvurulabilir. Bu konuda bilinen en yaygın yöntem ROM yüklemektir. Yüklenen ROM sayesinde telefonunuz güncelleme alacaktır fakat bu yöntem güvenlik açıklarına sebep olabileceğinden dolayı risk barındırmakta ve pek fazla tercih edilmemektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.