Genel Bilgi ve İçerikler

Web Sayfasını Pdfye Çevirme

32

Web sayfasını pdfye çevirme nasıl yapılır? PDF formatı içerisinde bulunan içerikler, birçok alandaki ihtiyacımızı gideren dokümanlar olarak akılda kalmaktadır. Daha çok eğitim hayatı için ihtiyaç duyduğumuz dokümanları, bilgileri tek bir dosya içerisinde düzenli bir şekilde hazırlayabilmemize ve kullanabilmemize olanak sağlamaktadır. Diğer dosya formatlarına göre daha fazla görsel özelliği içerisinde barındırıyor olması tercih edilme nedenleri arasında ön sıralarda yer almaktadır.

Web Sayfasını Pdfye Çevirme

Bir Office programı arayıcılığıyla oluşturulan PDF dosyalarının yanı sıra internet üzerindeki gezinti esnasında web sayfalarında bulunan içeriklerin de PDF dosyasına dönüştürülerek kullanılabilmesi mümkündür. İnternet gezintiniz esnasında ilginizi çeken, işinize yarayacak olan bir web sayfasının PDF formatında cihazınıza kaydetmek isterseniz aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız gerekecektir.

Web Sayfasını Pdfye Çevirme

Tüm Tarayıcılarda Web Sayfasını PDF Olarak Kaydetme

Bilgisayar üzerinden bir internet gezintisi yapıyorsanız ve bir web sayfasını PDF olarak kaydetmek istiyorsanız uygulamanız gereken işlem oldukça basittir.

  • Öncelikle PDF olarak kaydedeceğiniz web sayfasını açınız.
  • Klavyenizden CTRL+P tuş kombinasyonunu uygulayınız. ( CTRL tuşuna basılı tutarken P tuşuna basınız ve iki tuşu da bırakınız.)
  • Karşınıza dosya “Yazdır” menüsü çıkacaktır. Bu menünün sağ kısmında bulunan “Hedef” seçeneğini “PDF Olarak Kaydet” şeklinde tercih ediniz ve aşağıdaki “Kaydet” butonuna tıklayınız.
  • Dosyanın kaydedileceği konumu belirledikten sonra işleminizi tamamlayınız.

Bu yöntem bilgisayar üzerindeki tüm internet tarayıcılarında kullanılabilecekken mobil cihazlarda CTRL+P tuş kombinasyonunu kullanmak mümkün olmadığından dolayı kullanılamayacaktır. Bu sebeple mobil cihazlarda uygulanması gereken yöntem daha farklıdır.

Mobil Cihazlarda Web Sayfasını PDF Olarak Kaydetme

Bir web sayfasının PDF olarak kaydedilmesi mobil cihazlarda bulunan tüm tarayıcılar için aynı şekilde gerçekleşmemektir. Her tarayıcının farklı bir arayüzü bulunduğundan dolayı, farklı biçimlerde bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Web sayfasını PDF olarak kaydetme işlemini Google Chrome mobil uygulaması üzerinden başarılı bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür. Bu işlem için izlenmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Öncelikle Google Chrome mobil tarayıcınız üzerinden kaydetmek istediğiniz web sayfasını açınız.
  • Ardından sağ üst kısımda bulunan üç nokta simgesine tıklayınız.
  • Açılan menüde bulunan “Paylaş” seçeneğine tıklayınız.
  • Karşınıza paylaşma yolları için alternatifler açılacaktır. Bu alternatifler içerisinden “Yazdır” butonuna tıklayınız. Ve PDF olarak kaydetme işleminizi tamamlayınız.

Mobil cihazlar için uygulanan bu adımlar bazı noktalarda cihaz modelinden dolayı farklılık gösterebilmektedir. Önemli olan durumun mantığına uygun bir şekilde adımları takip etmektedir. Web sayfasını pdfye çevirme nasıl yapılır? Web sayfası nasıl pdfye çevrilir? Sorularınıza sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.