Genel Bilgi ve İçerikler

Askeri Mülakat 400 Metre Koşuya Nasıl Hazırlanılır?

5.401

Askeri mülakat 400 metre koşuya nasıl hazırlanılır? Askeri sınav 400 metre koşu mülakatı nasıl yapılır? Bu tarz sorular, askeri mülakatlara hazırlanan çoğu kişi tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Askeri sınavlarda 400 metre koşusu belli zaman içerisinde tamamlanması gereken bir etaptır. Kondisyonlu ve sağlıklı bir kişi bile gerekli teknikleri uygulamazsa bu koşuda zorlanabilir ve mülakat geçilemeyebilir. Askeri koşu sınavları disiplinli bir hazırlık sürecini gerektirmektedir.

Askeri Mülakat 400 Metre Koşuya Nasıl Hazırlanılır?

Askeri sınavlarda 400 metre koşusu adayın dayanıklılığı ve kondisyonunu ölçmede önemli aşamalardan biridir. Örneğin astsubaylık seçimlerinde 400 metreyi 70 sn.de bitirenler 100 üzerinden sadece 10 puan alırken 59 sn. ve altında koşanlar 100 puan alırlar. Aradaki 20 sn.lik fark mülakat için belirleyicidir.

Askeri mülakat için koşuya en az bir ay önceden hazırlanmaya başlanmalıdır. Her sabah yapılan koşu çalışmalarıyla nefes kontrolü kazanılmalı ve kondisyon arttırılmalıdır. Bunun yanı sıra günlük hayat iyi bir şekilde planlanmalıdır. Her gün aynı saatler arasında 8 saatlik uyku önemlidir. Beslenmede karbonhidratlar minimum düzeye indirilmeli protein takviyeli beslenme tarzı tercih edilmelidir. Süt ve et tüketimi arttırılmalı ekmek ve diğer unlu besinler azaltılmalıdır. Ayrıca su tüketimi arttırılmalı yemeklerde mutlaka taze yeşil sebzelere yer verilmelidir.

Askeri 400 metre koşusunu 1 dakikalık sürede tamamlamak için antrenmanlara bir yardımcıyla gidip kronometre tutulması faydalı olacaktır. Koşu parklarında mesafe ölçülebilir burada koşu yapmak avantajlı olacaktır. Ağaçlıklı alanlarda koşu yapmak daha çok oksijen sağladığından ciğer kapasitesinin artırılmasına yardımcı olur. İlk başlarda 400 metre koşmak çoğu insan için kolay değildir. Koşu antrenmanı yaptıkça kondisyon artacak iki hafta içerisinde sağlanan gelişme fark edilir duruma gelecektir.

400 Metre Koşusunun Püf Noktaları Nelerdir?

Uzun mesafe koşuda ilk önemli nokta nefes kontrolünü sağlamaktır. Antrenmanlarla vücudun oksijen alma kapasitesi arttırılabilir ama nefesi kullanmayı da öğrenmek gerekmektedir. Koşularda burundan nefes alıp ağızdan verilmelidir. Bunun için 3×3 yani üç adımda bir nefes almak ve diğer üç adımda nefesi vermek veya 2×2 tekniği önerilebilir. Kişi doğru nefes alma ve verme sürelerini kendine göre koşu antrenmanlarında belirlemelidir.

Askeri mülakat koşusu, astsubay mülakat koşusu pek çok kişiye tarafından aratılan bir konudur. Bu koşuya önceden hazırlanmak oldukça önemlidir.

Askeri Mülakatlarda 400 Metre Koşu Nasıl Tamamlanabilir?

Koşu öncesi nefes açma teknikleri ile nefes açılması önerilir. Ayrıca kasların ısınma hareketleriyle 400 metre koşu öncesinde ısıtılması önemlidir. Koşuya çok hızlı başlamak hatalı bir davranış olacaktır. Tempolu bir şekilde belli bir hızı sabit tutmak 400 metre koşusu için daha iyidir. Koşunun son 100 metresinde ise hız attırılması tavsiye edilir. 60 sn. içerisinde 400 metre koşmak için ortalama olarak her yüz metre 15 saniye veya altında bitirilmelidir.

Askeri mülakat 400 metre koşusuna nasıl hazırlanılır? Sorusuna verilebilecek en iyi cevaplar iyi bir kondisyon ve sıkı bir beslenmedir. Önceden antreman yapmanız oldukça önemlidir. Mülakat öncesinde size ağırlık yapacak değil, size enerji verebilecek besinlerle beslenmenizin yararını görebilirsiniz. Önceden spor yaparak ısınabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, başarılar dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.