Genel Bilgi ve İçerikler

Telefona Uzun Süre Bakmanın Zararları Nelerdir?

333

Telefona uzun süre bakmanın zararları nelerdir? Cep telefonları insanların son yıllarda belki de en fazla vakit geçirdikleri teknolojik alet haline gelmiştir. Günümüzde bilgiye en hızlı ve en kolay şekilde ulaşmanın şüphesiz ilk yolu internet ve cep telefonlarıdır. Aynı zamanda en yakın arkadaşımız, eğlence kaynağımız, sosyallikten uzaklaşma sebebimiz haline de gelmişlerdir. Amacının dışında her türlü amaca hizmet etmeye başlayan cep telefonları biz fark etmeden sağlığımıza da olumsuz yönde etki etmeye başlamıştır. Hatta bu olumsuzluklar ne yazık ki henüz doğmamış ve doğamayacak çocuklara kadar etki edecektir.

Telefona Uzun Süre Bakmanın Zararları Nelerdir?

Telefon, bilindiği üzere yaydığı elektro manyetik dalgalar sebebiyle çevreye radyasyon yaymaktadır. Normalde insan vücudunun belli bir oranda radyasyonu tolore etme imkânı vardır ancak bizler telefonlara o kadar uzun süre maruz kalıyoruz ki vücudumuz bir süre sonra bu olumsuz etkiye karşı koyamayacak hale geliyor. Cep telefonlarının yaymış olduğu radyasyon, vücudun DNA’sındaki yapıya zarar veriyor. DNA’da bulunan dokuların radyoaktif maddelere maruz kalması ve bu durumun uzun süre boyunca devam etmesi sonucunda zarar gören dokular kanser gibi tehlikeli hastalıklara da davetiye çıkarıyor.

Telefona Uzun Süre Bakmanın Zararları Nelerdir?

Telefona uzun süre maruz kalmanın zararlarının başında elbette ilk olarak kanseri görmüyoruz. Ancak zararın boyutunun artması durumunda bu hastalık kaçınılmaz bir son haline geliyor. Beynin sürekli iki boyutu algılamaya alışması da telefonun vermiş olduğu zararlar arasında. Bilindiği üzere özellikle çocuklarda beyin gelişimini destekleme amaçlı üç boyutlu nesnelerle oyun kurmaları öneriliyor. Ancak küçük yaşta sürekli telefon ekranına maruz kalan çocuklarda üç boyut algısı zayıf kalıyor. Bu durum da çocuğun üretken bir yapıya sahip olmasını engelliyor.

Telefon Ekranına Uzun Süre Bakmanın Zararları

Vücudumuzdaki iç organların yanında uzuvlarımız da telefonun olumsuz etkilerine ne yazık ki maruz kalıyorlar. Mesela gözlerimiz uzun süre parlak ve doğal olmayan bir ışığa yöneldiğinden günümüzde erken yaşta göz problemi yaşayan yüz binlerce insanın olduğunu biliyoruz. Yapılan araştırmalarda telefonu sürekli aynı pozisyonda tutmak ilerleyen yaşlarda kemik hastalıklarına da yol açıyor. Telefona uzun süre bakmanın zararlarını en aza indirgemek ise tabi ki sizin elinizde…

Elin doğal yapısına aykırı şekilde sürekli aynı pozisyonda kullanılması eldeki kemiklerin yapısının zarar görmesine, başın sürekli aşağı eğilerek telefona yönelmiş pozisyonda durması ise boyun fıtığı gibi zorlu hastalıklara sebep oluyor. Cep telefonlarının ürettiği radyo aktif dalgaların, vücuttaki sperm ve yumurta üretimini azalttığı da kanıtlanan bilimsel araştırmalar arasındadır. Yani ileride çocuk sahibi olmak isteyen insanların kendilerine bu zararı vermemek adına bu noktada hassasiyet göstermeleri önerilmektedir.

Özellikle ekran parlaklığı çok fazla açıldığında beyaz ışık salınımı da fazla olmaktadır. Bu sebepten dolayı ekran parlaklığını çok fazla açmak yerine ihtiyacı giderebilecek ölçüde açmanın göz sağlığını korumaya yardımı olabilir. Ayrıca gece modu açılarak bir nebze de olsa ekranın beyaz ışık salınımı düşürülebilir. Genel olarak telefon ekranına baktığınız süreye telefonunuzun ayarlar kısmı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca cep telefonlarının kesinlikle şarjdayken kullanılmaması yapılan önemli öneriler arasındadır. Bilindiği üzere şarjdayken bataryası patlayan telefonlar pek çok insanın yaralanmasına hatta ölümüne yol açmıştır. Orijinal batarya kullanımı da önemli bir faktördür. Pil sağlığınız şayet çok düşük ise, telefonunuzun şarjı çok hızlı bir şekilde tükeniyorsa bataryanızı orijinal, yeni bir batarya ile değiştirebilirsiniz.

Cep telefonu amacına uygun kullanıldığında elbette faydalı ve işe yarayan bir elektronik iletişim aracıdır. Haber almak, haber vermek, banka işlerimizi halletmek, sevdiklerimizi görmek ve bunun gibi pek çok faydalı işleve sahip olan cep telefonlarını kendimize de zarar vermeyecek şekilde kullanmayı öğrenirsek, edineceğimiz fayda çok daha fazla, vereceğimiz kayıplar çok daha az olacaktır. Telefona uzun süre bakmanın zararları nelerdir? Sorunuza karşılık olarak en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.