Genel Bilgi ve İçerikler

Yangın Merdivenleri Yönetmeliği 2021

1.853

Yangın merdivenleri yönetmeliği, devlete bağlı hizmet veren mühendislerin ön görüşleri ile hazırlanmıştır. Bu düzenlemeler insan yaşamını güvence altına almak adına yapılmaktadır.

Yangın merdivenleri yönetmeliği 2021 yılı için yeniden düzenlenmiştir. İnsanların can güvenliğini sağlayan ve bulunan mekândan çıkışı sağlayan kapılarıdır. Devlet tarafından kullanımı zorunlu olduğu için her yıl çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Ancak yangın merdivenlerinin belirli kurallara uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Yangın Merdiveni Yönetmeliğinde Önemli Kurallar

  • Merdivenlerde kaymayı önleyici yüzey kaplama yapılmalıdır.
  • Basamak genişliği en 100 mm’ den fazla olmalıdır.
  • Dairesel merdivenlerde basamak yüksekliği en fazla 175 mm olmalıdır.
  • Merdivenlere elektrik tesisatı yapılamaz.
  • Merdivenler yanmaz malzemeler ile yapılmalıdır.
  • Bina yüksekliği 21.5 olan yerlerde yangın merdivenleri açıktan yapılamaz.
  • Merdivenlere korunaksız pencere yapılamaz.
  • Yangın merdiveni bodrumda yer alıyor ise yangın güvenlik paneli düzenlenmelidir.
  • Merdivenlerin her iki tarafında da korkuluk olmalıdır.

Yangın merdiveni yönetmeliğinin amacı insan hayatını riske atmadan tahliyeyi sağlamaktır. Panik anında bu merdivenleri kullanarak can güvenliğinizi sağlamış olacaksınız.

Yangın Merdivenleri Nerelerde Kullanılır?

Ev, kamu binaları, iş yeri ve yüksek apartmanlarda olası durumlara karşı can kaybını önlemek adına yönetmeliğe uygun şekilde yangın merdivenleri kullanılmalıdır. Can güvenliği yangın merdivenleri aracılığı ile korunmaktadır. Herhangi bir durumda ev veya iş yerlerinin güvenli ve hızlı bir şekilde tahliye edilmesini sağlayan önemli bir etkendir. Aynı zamanda yangına karşı korunaklı olması da insan hayatı için avantaj sağlar.

Devlet tarafından kullanımı zorunlu hale getirilen yangın merdivenleri her yıl bazı düzenlemeler yapmaktadır. İnsan hayatını riske atmadan önemler doğrultusunda sektörde hizmet veren firmalar mevcuttur. Tüm firmaların yangın yönetmeliğine uygun bir şekilde merdiveni tasarlaması gerekmektedir.

Yangın Merdivenleri Kaç Katta Zorunludur?

Çözümler için bizimle iletişime geçin.

Konutlar için yangın kaçış merdiveni kullanımı bodrum kat dahil olmak üzere 4 katı geçmeyen evler ve ikiz evler gibi konutlarda kullanılmaktadır. Bu sebeple yangın merdivenleri belirli zaman aralıkları ile devlete bağlı hizmet veren mühendisler tarafından denetim edilmektedir. Olumsuz bir durumla karşılaşıldığı an büyük cezalar uygulanarak caydırıcı niteliği taşımaktadır. Sektörde işini bilinçli bir şekilde yapan firmalar tercih edilmelidir.

SPONSORLU İÇERİK

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.