Genel Bilgi ve İçerikler

Evde Oynanabilecek Oyunlar

317

Covid-19 salgını tüm aile fertlerinin evde kalma süresini artırdı. Bu süreci nasıl değerlendirmeliyiz? Özellikle çocuklu aileler için derlediğimiz oyun önerileri sayesinde tüm aile fertleri bir aradayken eğlenecek ve öğrenecek!

Evlerde geçirdiğimiz vaktin arttığı bu dönemde, eğlenceli oyunlar ile bu zaman dilimi, keyifli bir şekilde değerlendirilebilir. Fiziksel gelişim sürecinde hareketlilikleri artan çocuklar için eve kapanmak başlı başına bir sorundur. Onların ruhsal anlamda rahatlamaları için oyunlar, uzman doktorlar tarafından gerekli aktiviteler olarak değerlendirilir.

Çocukların evde oynanabilecek oyunlar ile belirli kazanımları edinmesi de bu noktada göz ardı edilmemelidir. Çocuklar için oyun, öğrenmenin anahtarıdır. Bu kapsamda psikologlar tarafından eğitici oyunlar sıklıkla tavsiye ediliyor. Elbette çocukların zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimlerini destekleyecek oyunlar tercih edilmelidir.

Evde Ailece Oynanabilecek Oyunlar

Evde ebeveynleri ve çocukları bir araya getirerek eğlenceli vakitler geçirmesini sağlayacak oyunları sizler için derledik. Evde aile ile oynanabilecek oyunlar şu şekilde sıralanır:

  • Hacıyatmaz Oyunu

Hacıyatmaz için bir oklava veya sopaya ihtiyaç duyulur. 2 yaş üzerindeki çocuklarla rahatlıkla oynanır. Oklava veya sopayı tutmak için oyunculardan biri gönüllü olur. Sopayı oyuncuların ortasında tutar. Sopanın etrafına dizilen oyunculardan birinin adını veya oyunculara verilen numaralardan birini söyler. Adı veya numarası söylenen oyuncu sopa düşmeden tutmaya çalışır.

  • Evet-Hayır Dedirtme Oyunu

Karşılıklı iki oyuncunun birbirine evet veya hayır dedirtme amacı üzerine oynanır. Bir oyuncu soru sorarken diğeri cevap verir. Soruyu soran oyuncu rakibinin evet veya hayır diyebileceği soruları sorar. Evet veya hayır diyen oyuncu oyunu kaybeder. Şaşırtmacalarla çocukların dikkat gelişimlerinin artmasına olanak sağlar.

  • Hayvan Belirleme Oyunu

Oyuna başlayan oyuncu zihninden bir hayvan adı belirler. Bu hayvanı belirlemek üzere diğer oyuncular çeşitli sorular sorar. Sorulara verilen cevaplara göre oyuncular hangi hayvan olduğunu tahmin eder. Çocukların hayvanları tanımaları ve hayal güçlerini çalıştırmaları bu oyunun kazanımlar arasında yer alır.

  • Bom Oyunu

Sayma becerileri kazandıran bu oyun 7 yaş ve üzeri çocuklar tarafından kolaylıkla oynanır. Bir halka gibi dizilen oyunculardan biri saymaya başlar. 1’den başlayarak yapılan saymada her oyuncu bir sayıyı dile getirir. 5 ve katlarında sırası gelen oyuncu ‘Bom’ diye yüksek sesle telaffuz eder. Bu şekilde oyun devam eder. 5 ve katlarında ‘Bom’ yerine sayıyı söyleyen oyuncu oyundan elenir. Çocukların odak ve dikkat gelişimlerini geliştiren bir oyundur. Sayma sayılarını öğrenen çocuklara pekiştirme yapılabilmesini sağlar.

Evde Hangi Oyunlar Oynanır?

Evde hangi oyunlar oynanır sorusuna cevap arayanlar için eğlenceli bazı oyunları bir araya getirdik. Oyunların nasıl oynandığını ve kazanımlarını ifade edeceğiz.

  • MentalUP Dijital Zeka Oyunu

Türk oyun geliştiricileri ve pedagoglar tarafından geliştirilip dünyaya açılan ve 10 milyondan fazla kullanıcının en sevdiği zeka oyunu olan MentalUP, hem zeka oyunları hem de fitness egzersizleri ile çocukların gelişimlerine bütünsel bir katkı sunmayı başarıyor. Düzenli kullanılırsa zeka becerilerini güçlendiren ve spor egzersizleri ile de “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” sözünü doğrulayan MentalUP Dijital Zeka Oyunu’nun incelemek için tıklayın.

  • Heykeltıraş Oyunu

Çocukların kaba motor becerilerini geliştiren ve duyguları ifade etme becerilerine katkıda bulunur. Bu oyunda oyunculardan biri heykeltıraş olarak belirlenir. Heykeltıraş olan oyuncu, yapmak istediği heykeli tarif eder. Heykelin duygularını ve görünümü tarif edildikten sonra diğer oyuncular, bu tarifi belirtmek üzere jest ve mimikler sergilerler. Heykeltıraşın beğendiği oyuncu heykeltıraş olarak seçilir.

  • Dokun ve Tahmin Et Oyunu

Evde bulunan bazı nesneler bir tepsi içine konur. Oyunculara bu nesneler kısa süreli olacak şekilde gösterilir. Ardından üzeri örtülen nesneleri, oyuncuların dokunarak tahmin etmesi beklenir. Çocukların akıl yürütme becerilerini geliştirir. Kısa süreli bellek alanlarının gelişmesine katkı sağlar.

  • Pet Bardağa Top Sektirme Oyunu

Oyuncuların önüne iki sehpa konulur. Uzakta olan sehpaya bir pet bardak yerleştirilir. Oyuncular, pet bardağa pinpon topunu yakın olan sehpaya dokundurarak atmaya çalışır. Bardağa topu ilk yerleştiren oyuncu oyunu kazanır. Bu oyunda çocuklar el ve göz koordinasyonu kurma becerileri kazanır. Dikkat gelişimi açısından olumlu etki eden bir oyun olarak değerlendirilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.