Genel Bilgi ve İçerikler

1. Sınıf Çocuğu Nasıl Ders Çalışmalı?

250

1. sınıf çocuğu nasıl ders çalışmalı? Bazı öğrenciler eğitim hayatıyla anasınıfı ile tanışır. Bazıları ise 1. sınıf ile. Okul kültürünün tam anlamıyla edinilmeye başladığı 1. sınıfta genel olarak harf ve rakamların yazımı, çok basit toplama çıkarma işlemleri gösterilebilir. 1. sınıf gerek çocuklar, gerekse aileler için oldukça heyecanlı bir süreçtir.

Sürekli olarak annesinin yanında vakit geçiren bir çocuk 7 yaşlarında kanunen okula başlamak zorundadır. 7 yaşında iken okula başlayan çocuklar genel olarak aile yoksunluğu çeker ve korkarlar, korktukları için ilk başlarda derslerde pek bir şey öğrenemezler.

Bu yüzden çocuğunuz okula başlamadan en az 1 ay öncesinden ona okulun tam anlamıyla ne demek olduğunu anlatmanız daha faydalı olacaktır ki okulda ki derslerine dikkat edebilsin. Eğer bir çocuk okulda derslerine dikkat edemez ise büyük bir olasılıkla evde de kolay kolay o günkü derslerini öğrenemez.

Okula Yeni Başlamış Bir Çocuğa Nasıl Dersi Sevdiririz?

Öncelikle çocuğun girmiş olduğu dersleri sevmesini sağlamak lazım ki o derslere çalışırken bıkkınlık yerine keyif alsın. Keyif alması o derse daha dikkat vereceği ve dersi daha uzun bir sürede çalışacağı anlamına gelir. Bir çocuğa dersi sevdirmenin yöntemi ise ödül yöntemidir. Ödül çocuğun en çok sevdiği eşyası, bilgisayar oyunu, dışarıda arkadaşları ile oyun oynamak, hafta sonu sinemaya gitmek olabilir.

1. Sınıf Çocuğu Nasıl Ders Çalışmalı?

Fakat çocuğunuzun ilk başlarda dersi kolay bir şekilde sevmeyeceğini söylemek gerekir. Çünkü daha önce derse ve ya ona benzeyen hiç bir şeyi olmamıştır. Olmadığı içinde adapte olması biraz zor olacaktır. Burada hem çocuğun kendisine hem de anne, babasına görev düşmektedir.

İki tarafta sakin ve sabırlı olmalıdır ki gelecekte çocukları ile ders çalışma problemi yaşamasınlar. Gelecekte daha büyük sorunlar olacağına şimdi ufak sorunlar olması daha iyidir. Ufak sorunlar bir iki haftada halledilebiliyor iken büyük sorunlar belki de hiç bir zaman halledilemeyecek.

1.Sınıf Çocuğu Nasıl Ders Çalışmalı

Anne çocuk ile birlikte derslerin başına geçerek sabırlı bir şekilde sürekli tekrar etmelidir o günkü ders ve ya dersleri. Çocuğunuzun her doğrusuna bir aferin demek onu motive edebilir ve her yanlışına da büyük tepkiler vermeden doğrusunu anlatabilmek uzun zamanlar içinde çok faydalı olacaktır.

Bu böyle devam ettikçe çocuk kendini sürekli olarak motive edecek ve daha çok aferin almaya çalışacaktır ve bu sayede çocuk daha çok derslerde verimli olması kaçınılmaz bir ihtimal olacaktır. 1. sınıf çocuğu nasıl ders çalışmalı? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.