Genel Bilgi ve İçerikler

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

45

Kuşburnu çayının faydaları nelerdir? Şifalı çayların içinde en çok sevilen ve tüketilen çaylardan biri olan kuşburnu çayı popüler çaylardan biridir. C vitamini içeriğine sahip olan çay oldukça faydalı ve sağlık için yararları bulunmaktadır. Bağışıklık sistemi için tüketilmesi gerekilen kuşburnu çayı grip ve soğuk algınlığın da kullanılabilir. Kuşburnu çayının böbrekler içinde faydaları olduğu söylenmektedir. A vitamini sayesinde cildinizi korur ve daha sağlıklı hale getirir. Kuşburnu çayı kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcıdır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenmeli?

Piyasa da bulunan hazır poşet çayların yanı sıra aktardan da doğal olarak satılan kuşburnu çayı bulunur. 1 litre ılık su içine ezilip toz haline getirilmiş kuşburnu tanelerini katarak 12 saat boyunca bekletmeniz önerilir. Hazırlanan çay daha sonra tüketilmelidir. Kuşburnu çayı şekersiz içilirse daha yararlı olur. Kuşburnu çayını hemen hazırlayıp tüketmek için bir büyük bardağa kaynar su dökerek içerisine öğütülmüş kuşburnu tanelerini eklediğinizde 20 dakika demlemeye bırakıp içebilirsiniz.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Peki kuşburnu çayının faydaları nelerdir?

  • Yağ ve kolesterolün giderilmesinde yardımcıdır
  • Kuşburnu içeriğinde pektin bulunduğundan kan basıncının düzenlenmesinde ve karbonhidratın azalmasına yardımcıdır
  • Zindelik ve enerji verir
  • Kuşburnu içeriğinde C vitamini olduğundan bağışıklığı koruyucu özelliği bulunmaktadır.
  • Kuşburnu çayı kalp krizinden ve kalp hastalıklarından korunmaya yardımcıdır
  • Karaciğer, safra nöbetlerinin önlenmesinde ve kolik gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur
  • Cilt problemlerinden kurtulmak için yarar sağlar.
  • Yaşlanma etkilerine karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar
  • Sindirime yardımcı olur

Kuşburnu Çayı Nelere İyi Gelir?

Kuşburnu çayında C vitamini bulunduğundan bağışıklık sistemine oldukça yararı vardır. Kolejen oluşumuna faydası olan kuşburnu içeriğindeki asitler nedeni ile mide sorunu yaşayanlar için ağrıları giderici etki yaratır. Şişkinlik ve gaz şikâyetlerinden kurtulmak için kuşburnu çayı yararlı olabilir.

 Kuşburnu Çayı Nereden Alınır?

Kuşburnu çayı hazır ya da aktarlarda bulunabilir. Kimi marketlerde poşet çay şeklinde kuşburnu çayı bulmak mümkündür. Sıcak suya atılarak demlenerek içilebilir. Kuşburnu çayının tadı hoş ve içimi kolaydır. Soğuk kış günlerinde içilmesi kışın rahat bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur. Gribal enfeksiyon ve nezle gibi solunum yolları hastalıklarına karşı kullanılabilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.