Genel Bilgi ve İçerikler

Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?

414

Verimli ders çalışma teknikleri nelerdir? Başarıya ulaşmak için en etkili yollardan biri de şüphesiz ki ders çalışmaktır. Ders çalışırken belli teknikler üzerinden çalışmak, dersten alınan verimin daha fazla olmasına, dolayısıyla başarının elde edilmesinde önemli bir etken olacaktır. Verimli ders çalışma teknikleri bilinerek bu bilinç doğrultusunda çalışmak, başarıya ulaşmada önemli bir anahtar olmaktadır.

Başarının en önemli etkenlerinden biri olan verimli çalışmak, sürekli ders çalışmak demek değildir. Ders çalışırken belirli bir plan ve program dahilinde olarak, diğer aktivitelerin de bu süreç içerisine dahil edilmesi demektir. Başarı elde etmek için elbette çalışmak, daha çok çalışma, hep çalışmak gerekmektedir. Ama bu çalışmalar sadece ders ile sınırlı olursa, o çalışmadan alınacak verim de o derece az olacaktır.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?

Ders çalışırken belirli teknikleri uygulayarak çalışmak, olası zaman kayıplarının önlenmesinde de önemli bir kaynak olacaktır. Kısa sürede daha fazla bilginin anlaşılır olmasının yolu bu sayede açılacaktır. Verimli ders çalışma yöntemleri aracılığıyla, standart ders çalışma süreleri ile daha iyi bir şekilde ders çalışmak mümkün olabiliyor. Bu teknikleri arayan kişiler, genel olarak ders çalışmanın püf noktalarını da arayabiliyor. Örneğin Kpss çalışmanın püf noktaları nelerdir? Gibi.

Belirli Bir Amacın Belirlenmesi

Başlanan her işte olduğu gibi ders çalışmada da en önemli ve temel konulardan biri, belli bir amaca belirlenmesi ve bu yolla çalışmaya başlanmasıdır. Amacı olmadan çıkılan yolda başarıya ulaşmak oldukça güç ve zor olacaktır.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?

Işık olmadan karanlık bir yolda yürümenin zor olması gibi, bir amaç olmadan bir şeyler yapmaya çalışmak önünü görmeden yürümeye benzemektedir. Bunu neden çalışmalıyım, bu çalışma bana ne kazandıracak sorularının bilincinde olarak çalışmaya başlamak, başarıya ulaşmadaki altın kurallardandır.

Belirli Plan ve Programların Belirlenmesi

Ders çalışma amacı belirlenmesinden sonra yapılması uygulanması gereken diğer bir yöntem, günlük, haftalık ve aylık çalışma planları yaparak bu doğrultuda hareket etmektir. Bu sayede hangi konudan ne kadar saat, ne kadar konu çalışıldığını görmek daha kolay olacaktır.

Plan ve program belirlenerek çalışılması, ilerleyen zamanlarda planlı çalışmanın da yapılmasına katkı sağlayacaktır. Bir düzen içerisinde konular daha da anlaşılır olacaktır.

Ders Çalışmak İçin Uygun Ortam Oluşturulması

Verimli çalışarak başarıya ulaşmak için diğer yollarından biri de ders çalışılacak ortamın uygun olmasıdır. Gürültülü ve ders çalışmayı engelleyecek ortamlar dikkat dağılmasına neden olacak ve derse konsantre olmayı zorlaştıracaktır.

Ders çalışılacak masanın dağınık olması da dikkat dağılmasına sebebiyet vereceğinden, olabildiğince toplu, sessiz, aydınlık ve havadar bir ortam seçilmelidir. Bu yöntem dersten alınacak verimi arttıracaktır.

Zamanı İyi Kullanmak

Verimli ve etkili çalışmada zaman yönetimi kuralının uygulanması en önemli konulardan biridir. Sınavlar belli bir saat ve zamanlama usulü ile yapılmaktadır. Amaç en kısa sürede daha fazla soruya doğru cevabı verebilmektir. Bunun için zamanı dikkatli kullanmak gerekmektedir.

Ders çalışırken dersi, belirli zaman dilimlerine ayırarak çalışmak, dersten daha fazla verim alınmasına katkı sağlayarak, zamanın daha iyi yönetilmesinin de önünü açacaktır.

Tek Konuya Odaklanmak

Ders çalışırken hata yapılan konulardan biri de, ders çalışırken birden çok konuya odaklanmaktır. Bu yöntem dikkat dağılımına neden olacağından ve verimsiz bir çalışma yöntemi olacaktır. Belirli bir konu üzerine yoğunlaşarak, konu bittikten sonra diğer konuya geçiş sağlamak daha sağlıklı bir yöntem olmaktadır.

Verimli Ders Çalışma Tekniklerinden Bir Tanesi De Derse Hazırlıklı Gitmek

Ders çalışılacak ortam bir okul veya kurs ise, çalışılacak yere giderken belirli bir hazırlık dahilinde gidilmesi gerekmektedir. Dersle ilgili ihtiyaç duyulacak gerekli araç gereç eksiksiz olarak yanında bulundurulmalıdır. Ayrıca ders çalışılacak konu hakkında araştırma yaparak gitmek, dersin daha hızlı anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Farklı Kaynakları Kullanmak, Not Tutmak

Ders çalışırken verimliliği sağlayacak diğer bir yöntem ise çalışılacak kaynağın çeşitliliğidir. Tek bir kaynağa bağlı kalmaktansa farklı kaynaklardan notlar alarak çalışmak verimli çalışmada daha çok etkili olacaktır.

Elde edilen bilgiler kısa kısa notlar alınarak yazılmalıdır. Bu sayede bilgilerin unutulmaması sağlanarak, not tutma alışkanlığının gelişmesine de katkı sağlayacaktır.

Çok Aç veya Çok Tok Olmamak

Ders çalışılmaya başlanmadan önce çok tok veya çok aç olmak, derse yeterince kendini verememeye, odaklanamamaya sebebiyet verecektir. Çok aç bir şekilde ders çalışan kişinin aklı sürekli yemekte olacağından dikkat dağınıklığına neden olacaktır. Aynı şekilde çok tok karınla çalışmak rahatsızlık hissi vereceğinden bu konuda çok dikkatli olmak gerekmektedir.

Sürekli Tekrar Yapmak

Verimli çalışarak daha fazla bilgi birikimi sağlamak için sık tekrar yapmak çok önemlidir. Bilgilerin daha kalıcı olması ve unutulmaması için belirli aralıklarla fakat sıklıkla tekrar yapılması gerekmektedir.

Ders çalışmanın daha da verimli hale gelebilmesi için ders çalışmayı alışkanlık haline getirmek gerekmektedir. Derse sıkıcı bir obje gözüyle bakmak, istemeden yenilen yemek gibi gibidir. Bu durum hiçbir verim sağlamayacaktır.

Kendince belli metodlar geliştirerek dersi daha eğlenceli hale getirmek, kişileri daha çok çalışmaya teşvik edecektir. Buradan alınan başarıda o denli fazla olacaktır. Belirli hedefler koyarak bu hedefler doğrultusunda çalışmak, bu konuda en önemli ilham kaynaklarından biri olacaktır.

Verimli ders çalışma teknikleri nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Eğer üniversite sınavına hazırlanıyorsanız, Lise öğrencisi iseniz Matematik lise soruları çöz sayfasına göz atabilirsiniz.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.