Genel Bilgi ve İçerikler

Kpss Çalışmanın Püf Noktaları Nelerdir?

303

KPSS çalışmanın püf noktaları nelerdir? Lise, ön lisans veya lisans eğitimini tamamlayan herkes kadro alabilmek için kamu personeli seçme sınavına girmektedir. Türkiye’de bu eğitimleri tamamlayan sayısız mezun olduğu için bu sınava giren kişi sayısı da dolayısıyla fazladır. O kadar kişi arasında başarı sağlayıp memur olabilmek için kamu personeli seçme sınavına sistemli ve sıkı çalışmak gerekmektedir. Kpss çalışmada birçok püf nokta bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edenler iyi bir başarı yakalayabilmektedir.

 KPSS Genel Yetenek Genel Kültür Sınavı

Memurluk kadrosunda görev yapmak isteyenlerin gireceği ilk ve önemli sınav genel yetenek genel kültür sınavıdır. Bu sınavda Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler soruları mevcuttur. Bu testlerin hepsi önemli olsa da standart sapmayı etkileyen en önemli testler matematik ve vatandaşlık testleridir. Bu testlerin doğru cevaplanma ortalamaları düşük olduğu için kişi ne kadar çok doğru cevaplarsa o kadar çok puan alabilmektedir. Tarih de en az matematik ve vatandaşlık kadar belirleyici bir testtir. Fakat adaylar bu gibi konulara fazla takılmamalı, tüm derslere dikkatli bir şekilde çalışmalıdır.

Genel yetenek genel kültür sınavında birçok ders bulunduğu için adaylar ilk önce konu çalışması yapmalı, sonrasında bolca test çözmelidir. Bunun yanında düzenli aralıklarla çözümlü denemelerle kendini kontrol etmelidir. Çözümlü deneme önemlidir çünkü kişi çözdüğü sorulardan yanlış çıkanların cevaplarını ayrıntılı olarak çözümde okumalıdır. Böylece kişi, neden yanlış yaptığını, doğru cevabın nedenini, gerekli açıklamaları okuyacak ve eksiklerini kapatacaktır. Kpss’ye çalışan ve başarılı olan kişilerin genelde başvurmuş olduğu yöntem budur.

KPSS Eğitim Bilimleri ve Alan Bilgisi

Öğretmenlikten mezun olan bir kişi atanmak için genel yetenek genel kültür sınavı dışında eğitim bilimleri ve öğretmenlik alan bilgisi sınavlarına da girecektir. Eğitim bilimlerinde gelişim psikolojisi, eğitim psikolojisi, ölçme ve değerlendirme gibi derslerden sınava girecektir. Eğitim bilimleri sınavı öğretmenlerin puanlarını yüzdelik olarak az etkilese de yine de önemli bir sınavdır. Bolca test ve deneme çözülerek eğitim bilimleri sınavına hazırlanılmalıdır.

Öğretmenlik alan bilgisi sınavı ise belirlene branşlarda yapılan bir sınavdır. İlk iki sınava giren öğretmenler ek olarak bu sınava da girerek atama puanlarını oluşturmaktadır. Bu sınav da öğretmenlerin alanlarına özel gördükleri derslerden oluşmaktadır. Öğretmenlikte asıl belirleyici olan sınav bu sınavdır. Kişi bu sınavdan ne kadar az yanlış yaparsa o kadar çok puan alabilir. Burada önemli olan net değil doğru yanlış sayısıdır. Yapılan net sayısı kaç yanlış kaç doğrudan oluşuyorsa puanlama ona göre değişir.

Örneğin, öğretmenlik alan bilgisi sınavındaki 50 sorudan 40 net yapan iki kişiden biri 8 yanlış yaparak biri de sadece 40 soruyu doğru cevaplayarak bu neti elde etmiş olsa tabi ki hiç yanlış yapmayan kişi daha yüksek puan alacaktır. Burada önemli olan yanlış sayısını en aza indirmektedir. Bu nokta tüm testler için geçerlidir. Sınavda bu sebeple, yapılamayan bir soru rastgele yanlış cevaplanırsa sonuç olumsuz etkilenebilir. Yüksek puan alabilmekte püf nokta budur.

Kpss Çalışmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kpss sürecindeki çalışmalarda konuyu bilmek en önemli iştir. Konular çalışıldıktan sonra testlerle ve denemelerde kişi kendi bilgisini test etmelidir. Sık sık geri dönülmeli ve geçmişteki konular tekrar edilmelidir, böylece unutma olasılığı azalır. Adaylar, bir günde tüm dersleri çalışmak yerine sözel sayısal dağılımını eşit bir şekilde yaparak çalışmalıdır. Aksi halde çalışılan dersler birbiriyle karışabilir. Kpss sürecinde asıl nokta ise başarıya inanmak ve stres yapmamaktır. Stres yapılırsa bilinen konular da unutulacaktır. Düşük puan demek de bir yılın boşa gitmesi demektir. Olabildiğince sakin olunmalı ve verilen püf nokta içeriklerine dikkat edilmelidir.

KPSS sınavına çalışırken zamanı iyi bir şekilde kullanmak son derece önemlidir. Zamanı iyi bir şekilde kullanan bir kişi, 3 saatlik bir çalışma ile zamanı daha kötü kullanan 6 saat boyunca çalışan bir kişiden daha fazla bilgi edinebilir. Zamanı iyi bir şekilde kullanmanıza engel olabilecek çok sayıda farklı faktör bulunmaktadır. Örneğin cep telefonu kullanımı gibi… Sosyal medyayı veya oyunları seviyorsanız bu gibi tüm şeylere kısa süreliğine elveda demeniz veya ara sıra kendinizi ödüllendirmek adına kısa süre zarflarında kullanmanız gerek.

KPSS çalışmanın püf noktaları arasında ayrıca kendinizi çok sıkmamak, ara ara ufak molalar vermek de yer almaktadır. Stressiz olmanız sizin yararınıza olabilir. Stres, heyecan gibi unsurlar bildiklerinizi yanlış yapmanızı sağlayabilir. Evden kpss nasıl çalışılır? Yazımızda da KPSSyi evinizden nasıl çalışabileceğinize yönelik ayrıntıları bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.