Genel Bilgi ve İçerikler

Sömestr Tatilinde Çocukla Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

226

Sömestr tatilinde çocukla yapılabilecek aktiviteler nelerdir? Sömestr tatili geniş bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu zaman diliminde bazı dönemlerde ailelerin çocuklarla çeşitli aktiviteler yapması, eğitimle ilgili olarak onu desteklemesi çocuğun geleceğine ve kişisel gelişimine olumlu olarak katkıda bulunabilir.

Sömestr Tatilinde Çocukla Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Tatil kelimesi bile insana bir heyecan bir mutluluk hormonu yayılmasına sebeptir. 1 seneye yaklaşan Covid belasıyla karşı karşıya olmamız hayatımızı altüst etmeye yetmiştir. Bunların içinde çocukların okul hayatlarından, arkadaş çevrelerinde, aktivitelerden uzak durması vardır. Bu dönemde sadece online eğitim olarak adlandırılan bilgisayar ekranından arkadaşlarını ve öğretmenlerini tanıma fırsatını kazanabilmişlerdir. Her şeye rağmen sömestr tatili kelimesi bile çocuklar için ciddi bir ihtiyaçtır, keyiftir, mutluluktur.

Tatilde Çocukla Kaliteli Zaman

Yaşanan pandemi dönemi kuşkusuz tatil planları yapmayı engelleyici bir faktördür. Bu nedenle aile ile birlikte geçirilecek olan sömestr tatilinde çocuk dinlendirilip, eğlendirilmelidir. Ancak bunun da bir sınırı olduğunun bilincinde olması sağlanmalıdır. Bir çocuğa disiplini kazandırmak ebeveyn işidir. Disiplin öğrenilen bir şeydir ve bu öğretilmezse çocuk kendi adına bir kazanım sağlayamaz. Tabi ki tatil çocuk için bir dinlenme, esnek bir zaman dilimi demektir. Ancak anne baba sınırları dahilinde olduğunda bu çok daha verimli hale gelir.

Çocukla birlikte yapılacaklar listesi hazırlamak onları heyecanlandıracaktır. Onlara sorumluluk vermek ve bunu gerçekleştirmeye çalışmalarını izlemek kadar zevkli bir durum yoktur. Aynı keyif onlar açısından da yaşanır. Çünkü birlikte bir şeyler yapılıyordur. Zamanı yönetmeyi öğretmenin en güzel dönemi olan tatil zamanları iletişimde ciddi bir yaklaşımı doğuracaktır. Çocuklara asla baskı kurulmamalıdır, dinlenme ve eğlenme zamanları ellerinden alınmadan, aktiviteler içerisinde olabilmenin keyfi yaşatılmalıdır.

Çocuğun Ebeveyn Tarafından Denetlenmesi

Tatil demek bir çocuğun saatlerce bilgisayar başında oyun oynayarak vakit geçirmesi demek değildir. Bu nokta ebeveyn yaklaşımın ihtiyaç olduğu noktadır. Günlük sorumluluklarını bilerek, sevdiği etkinliklere yönelterek geçirilecek planlı bir yaklaşım en güzel yönetim şeklidir. Zorla yürütülen hiçbir şey de başarı kazanılamaz.

Çocuklar hangi yaşta olursa olsun oyuna aşıktırlar. Her yaşın da ayrı bir güzelliği olduğu gibi ayrı bir oyun zevki de vardır. Bu bağlılık bulunan her boş zamanda gerçekleştirilir, özellikle günümüz çocuğunun bilgisayar oyunlarına olan bağlılığı kayda değer bir alışkanlık halindedir. Hatta bu durum gün geçtikçe sıkıntılı bir hale büründükçe de, sosyalleşmeyi zayıflamaya başlamaktadır. İşte bu zayıflamanın çok fazla yaşanacağı sömestr tatilinde gerekirse ekran oyunlarına getirilen saat sınırları ile bu durum engellenebilir. Tatil keyiftir, birlikte zaman geçirmektir, mutluluktur, paylaşımdır. Bu da sağlıklı bir iletişimle yaşanabilir. Keyifli bir sömestr tatili her çocuğun hakkıdır.

Sömestr tatilinde çocukla yapılabilecek aktiviteler nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.