Genel Bilgi ve İçerikler

Gökyüzü Nasıl Mavi Görünür?

60

Gökyüzü nasıl mavi görünür? Açık bir havada masmavi görünen gökyüzü hakkında bilgi edinebilmek için öncelikle gezegen ve galaksi oluşumlarını anlamak gerekir. Evrende keşfedilmiş birçok galaksi bulunmaktadır. Dünyamızın bulunduğu galaksi Samanyolu Galaksisidir.

Galaksi nedir?

Galaksi bir diğer ismiyle gök ada; kütle çekim kuvveti ile birbirine bağlanan yıldızlar, yıldızların arasında bulunan gaz, toz, plazma ve şu ana dek astronomi dünyasınca ne olduğu hakkında pek bir bilgi sahibi olunamayan, anlaşılamamış ya da keşfedilememiş olan karanlık maddeden oluşan sisteme denir. Dünyanın içerisinde bulunduğu gök ada sistemi sisteminin adı Samanyolu Galaksisidir.

Gökyüzü nasıl mavi görünür

Güneş Sistemi Gezegenleri

Güneş sisteminde şu an için keşfedilmiş olan 8 gezegen bulunmaktadır. Bu gezegenler güneşe olan yakınlık sırasına göre şu şekildedir;

  • Merkür
  • Venüs
  • Dünya
  • Mars
  • Jüpiter
  • Satürn
  • Uranüs
  • Neptün

Dünyamız şu ana kadar güneş sisteminde yaşam olduğu tespit edilen tek gezegendir. Dünya yaşam barındırmaktadır çünkü yıldızı olan Güneş ile arasındaki mesafe ve konumu ile yaşanabilir alanda bulunmaktadır. Ayrıca Dünyanın kalın bir atmosferi vardır ki bu da Dünya’da yaşam olmasının en önemli sebeplerinden biridir.

Atmosfer ise; gezegenin kütle çekimi ile gezegenin çevresini sarmalayan gaz tabakasına verilen isimdir. Dünya’nın atmosferinde %78 oranında azot, %21 oranında oksijen, % 0,093 oranında argon, %1 oranında da su buharı bulunmaktadır. Kalan kısımda ise çeşitli diğer gazlar bulunmaktadır. Güneşten gelen ışınlar önce atmosfere girer. Böylece güneşin zararlı ışınlarından korunmuş olunur. Güneşten gelen ışınlar atmosfere girdiğinde ayrıca atmosferde bulunan gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak etrafa saçılır.

Gökyüzü Nasıl Mavi Görünür?

Güneş ışığı değişik dalga boylarında birçok ışından oluşur. Bu dalga boylarından en kısa olan ışın mavi renk ışık, en büyük olan ışın da kırmızı renk ışıktır. Atmosferin üst tabakasında bulunan küçük parçacıklar tarafından mavi ışınlar etrafa saçılır. Gökyüzüne baktığımızda mavi renk görmemizin sebebi mavi ışığın diğer ışıklara göre daha fazla etrafa saçılmasıdır. Gökyüzünün kalın bulutlarla ve ya sis ve dumanla dolu olduğu zamanlarda ise tüm ışın boyları neredeyse aynı oranda etrafa saçılır. Bu yüzden böyle zamanlarda gökyüzü gri renkte görünür.

Gökyüzü nasıl mavi görünür? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap sunduğumuzu düşünüyoruz. Umarız yazımızdan memnun kalmışsınızdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.