Genel Bilgi ve İçerikler

Worddeki Resimler Nasıl Kaydedilir

85

Worddeki resimler nasıl kaydedilir? Word görselleri nasıl indirilir? Word belgesi içerisinde yer alan görsel ögeler bazı durumlarda belgenin içerisinden ayıklanarak kaydedilme ihtiyacı doğurmaktadır. Bu ihtiyaç özellikle eğitim ve web sektörlerinde ön plana çıkmaktadır. Belge içerisinde yer alan görselin kopyala özelliğini kullanarak kopyalanması ve bilgisayara kaydedilmesi mümkün değildir. Bu sebeple farklı bir yöntem izleyerek görsel ögelerin kaydedilmesi gerekmektedir. Kullanılacak olan bu yöntem sadece Word programı üzerinde geçerli olmayacaktır. Aynı zamanda metin belgesi içeren birçok dosya türünde de başarılı sonuç vermektedir.

Worddeki Resimler Nasıl Kaydedilir?

Word belgeleri arasında görsel kopyalama ve yapıştırma işlemi yapılabilmesi mümkündür. Fakat bir Word belgesinden görsel kopyalayıp, bilgisayara kaydedilmek kopyala yapıştır özelliğiyle mümkün değildir. Yalnızca “Resim Olarak Kaydet” özelliği yardımıyla mümkündür. Fakat bu özellik birden fazla görsel kaydetme konusunda yorucu bir işlem olmaktadır. Bu işlemi daha basit bir şekildeki halledebilmek ancak “Farklı Kaydet” yöntemiyle mümkün olabilecektir.

Bu yöntemi uygulamak için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda bulunmaktadır.

  • .doc veya .docx uzantısına sahip metin belgenizi Word programı üzerinden açınız.
  • Açılan metin belgenizin sol üst kısmında bulunan “DOSYA” butonuna tıklayınız.
  • Açılan menü üzerinde yer alan “Farklı Kaydet” seçeneğine tıklayınız.
  • Ardından belgenin kaydedileceği dosya konumu seçmek için “Gözat” seçeneğine tıklayınız.
  • Ardından açılan pencere üzerinden dosyanın kaydedileceği konumu belirledikten sonra, alt kısımda yer alan “Kayıt Türü” seçeneğini “Web Sayfası” şeklinde değiştiriniz. Ve Kaydet butonuna tıklayarak belgeyi kaydediniz.
  • Ardından belirlemiş olduğunuz konuma iki farklı dosya eklenecektir. Birinci dosya bir HTML formatına dönmüş belgedir. İkinci dosya ise metin belgenizin içerisinde yer alan görsel ve işitsel ögelerin yer aldığı bir klasördür. İkinci dosyayı yani klasörü açınız.
  • Bu dosyanın içerisinde Word belgesine eklenmiş olan görsel ve işitsel tüm ögelerin ayrı dosyalar halinde bulabilirsiniz.

Worddeki resimleri kaydetmenin en kolay yolu, word dosyası içerisindeki resme sağ tıklayarak “resim olarak kaydet” seçeneğine tıklamaktır.

Word Görselleri Nasıl İndirilir?

Üst kısımdaki adımları takip ettiyseniz eğer word görselleri indirme işlemine geçiş yapabilirsiniz. Yukarı ifade edilen “Resim Olarak Kaydet” özelliği az sayıda görsel kaydedilmesi için tercih edilen pratik bir yöntemdir. Uygulanması oldukça basittir. Word belgesi içerisinde yer alan görsele sağ tık yapıldıktan sonra açılan seçenekler arasında yer almaktadır. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra görselin kaydedileceği konumu ve kayıt türünü belirlemeniz sonrasında işlem başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.