Genel Bilgi ve İçerikler

Pazar Günleri Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

22

Pazar günleri yapılabilecek aktiviteler nelerdir? Sosyalleşmek insanın en temel ihtiyaçlarından biridir. İş hayatına atıldıktan sonra ne yazık ki zaman sıkıntısı yaşadığımız için sosyalleşmeye çok fazla vakit ayıramıyoruz. Kendimize vakit ayırmak istediğimizde ya zaman olmuyor ya da maddi sıkıntılar baş gösteriyor. Mutlaka bir problem çıkıyor ve bizler hayatın monotonluğuna kendimizi kaptırarak hayatımızı yavaş yavaş, belli bir yaştan sonra da anlamadan hızlıca yok ediyoruz, boşa harcıyoruz.

Bir şekilde kendimize çeşitli mazeretler de üreterek sosyalleşemiyoruz, keyifle kahvaltı yaptığımız günleri özleyerek hayatımızı geçiriyoruz. Özellikle özel sektörün kurbanı olan çoğunluk bu monotonluğun içinde kaybolup gidiyor. Bu yazımızda sizlere kendinizi bu tekdüzelikten çıkarabileceğiniz bazı keyifli, düşük bütçeli ve hem evde hem dışarıda yapabileceğiniz pazar günü aktivitelerinden bahsedeceğiz.

Pazar Günleri Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Pazar Günleri Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Doğada Güzel Bir Pazar Kahvaltısı

Çalışan insanların hasretle beklediği pazar günleri yine hasretle beklenen keyif kahvaltıları, pazar günlerinin vazgeçilmezidir. Ancak zaten hafta boyu yorgunluk, stres, negatif enerji bütün bedenimizi ve zihnimizi kaplamışken bizlerin daha farklı, negatif enerjimizi atıp pozitif enerjiye doyacağımız bir yere ihtiyacımız var. Bahsettiğimiz alan tabii ki doğa! Doğa canlılara verilmiş en güzel hediyedir. Temiz hava, cıvıldaşan hayvanların ruhu okşayan sesleri, toprak kokusu, ağaçların fısıldayışları… Eve tıkılıp kendinizi monotonluğa boğmak yerine sabah fırından alacağınız birkaç parça poğaça, simit, börek, keyfiniz ne istiyorsa… Sizlere keyif dolu bir gün geçirmeniz için yeterli olacaktır. Kendinizi şehrinizdeki bir ormana, göl kenarına veya varsa deniz kenarına, sahile atın ve kahvaltınızı orada yapın. Günün geri kalanında ister yürüyüş yapın ister ayaklarınızı uzatıp müzik dinleyin, kitap okuyun.

Pazar Hamağı Keyfi

Sizlere yine doğayla paylaşabileceğiniz bir günden bahsedeceğiz. Doğaseverler ortalama 15-20 TL’ye satılan basit, küçük ama iş görür hamaklardan edindiklerinde geriye sadece birbirine yakın iki ağaç bulmak kalıyor. Kaldı ki her ne kadar apartmanların içinde boğuluyor olsak da hala doğa kendini üretmeye ve bizleri kabul etmeye devam ediyor. Sahi unutmadan, yanınıza halat benzeri bir ip almayı da eksik etmeyin. Çünkü istediğiniz yakınlıkta ağaçlar bulamayabilir veya hamağınızı kuvvetlendirmek isteyebilirsiniz. Gününüz keyifle geçer, zihniniz dinlenir ve haftaya daha pozitif, enerjik başlayabilirsiniz.

Go-kart Yapmak

Bilindiği üzere go-kart veya diğer adıyla karting oldukça keyifli, kısa süreli de olsa enerjimizi atmamızı sağlayan, hız tutkunlarının vazgeçemediği çok eğlenceli bir aktivitedir. Pazar günleri arkadaşlarınızla veya tek başınıza yapabileceğiniz bu güzel aktiviteyi de bir kenara yazın. Kısa sürede size gününüzü harika hissettirecek bir etkinlik olduğunu unutmayın.

Poligona Gitmek

Hedefi tam on ikiden vurmak isteyenlerin havalı veya gerçek silahlarla tüm negatif enerjisini atabileceği oldukça heyecanlı bir aktivitedir. Poligonda bir şarjör 15 atış hakkınız bulunur. Birçok şehirde poligonda gerçek silahlarla ve mermilerle atış yapmak biraz bütçenizi zorlayabilir. Ortalama 90 ile 150 TL arasında değişen atış fiyatları sizlerin gözünü başta korkutsa da tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki verdiğiniz paranın karşılığını psikolojinizi güzelleştirerek çok rahat alabilirsiniz.

Göl Kenarında Piknik Yapmak

Türklerde piknik denilince akla ilk olarak mangal gelir ancak burada bahsettiğimiz mangal keyfi değil. İsteyenler tabii ki bu fikri de değerlendirebilir ama bizlerin bahsettiği sessiz sakin bir göl kenarında kurbağa ve karabatak sesleri eşliğinde kafa dinlemek ve birkaç atıştırmalıkla günü geçirmek. Sabahın erken saatlerinde giderseniz alacağınız keyif katlanır. Gününüzü huzurla geçirebileceğiniz bu aktivitenin bütçesi de oldukça düşük.

Evde Boyama Yapmak

Bildiğimiz üzere son aylarda toplu ortamlardan uzak durmamız sağlımızın korunması açısından çok önemli. Covid-19 virüsünün etkisiyle sokağa çıkma kısıtlamaları, bizleri evlerimizde vakit geçirmeye mahkûm kıldı. Ancak yapacağımız aktivitelerle evimizde de günümüzü hem verimli hem keyifli hem üretken geçirebiliriz. Son yılların modası eskitme eşyalar ve bu eşyaların fiyatları oldukça yüksek. Oysaki bu tür eşyaları yapması bir hayli basit ve eğlenceli. Evinizde rengini sevmediğiniz bir mobilyayı hemen istediğiniz bir renge hem de eskitme modellerini de uygulayarak yapabilirsiniz. Bunun için birkaç kısa videoya göz atmanız yeterli. Artık her yerde mobilyalar için akrilik boyalar, fırçalar satılıyor ve insanlar evlerine yeni dokunuşları kendileri yapabiliyorlar. Sizler de evinizde bu tür aktiviteleri basitçe keyif alarak yapabilirsiniz.

Tuval Boyamak

Tuval dediğinizde aklınıza hemen profesyonel resimler, tablolar gelmesin. Bilindiği üzere son yıllarda dijital baskılı tuvaller çok moda. Ancak yağlı boya görüntüsünü de keyfini de hissini de vermediği için siz kendi tuvalinizi kendiniz yapabilirsiniz. Yapmanız gereken birkaç orta büyüklükte fırça, birkaç renk akrilik boya, bir adet renkleri karıştırmak için düz zemini olan plastik herhangi bir eşya, milyonculardan bile temin edebileceğiniz oldukça düşük fiyatlı (20-25 TL arası) bir veya iki tuval ve fırçanızı yıkamak için su kabı. İşte bu kadar. Artık kendi eserinizi yaratabilirsiniz.

Trekking, Doğa Yürüyüşleri, Bisiklet Turları

Kendinizi doğaya bırakın ve güzel bir günün keyfini çıkarın. Doğada yürüyüş yapın, aracınızın arkasına bisikletinizi bağlayın ve bir ormana gidin ve bir grup arkadaşınızla bilmediğiniz yeni yerleri doğa yürüyüşleriyle keşfedin. Saatlerce yürüyün, oksijenle ciğerlerinizi besleyin ve toprağın pozitif enerjisini tüm vücudunuzda hissedin.

Evinizde veya doğada keyifle yapabileceğiniz daha onlarca aktiviteden bahsedebiliriz. Her şey sizin yaratıcılığınıza kalmış. Pazar günleri yapabileceğiniz aktivitelere sizler yenilerini ekleyerek yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Bu aktiviteleri geliştirebilir, birleştirebilir, yeni fikirler de üretebilirsiniz. Pazar günleri yapılabilecek aktiviteler neler? Sorunuza cevaplarımız genel olarak bu şekildedir. Keyifli pazarlar dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.