Genel Bilgi ve İçerikler

Matematik Ne İşe Yarar?

147

Matematik ne işe yarar? Matematikten anlamayan bir kişi genel olarak sayısal – eşit ağırlık bölümlerinde başarılı olamaz. Böyle kimseler eğitim yaşantıları boyunca matematiği korkulu bir kâbus sayar. Onlar için basit bir matematiksel ifadeyi anlamak deveye hendek atlatmaktan çok daha zordur.

Matematikten Anlayanlar Ne Kazanır?

En başta itibar kazanır. Pek çok kimsenin kavrayamadığı, üstesinden gelemediği bir konuda başarı göstermek elbette fark yaratan bir durumdur. Matematikten anlıyorsanız sorgusuz sualsiz zeki kabul edilirsiniz. Adınızın geçtiği cümlelerde bol miktarda akıl, zekâ, dâhi ifadelerine rastlarsınız. Sizce bu iyi bir şey değil midir?

Matematikten anlamak aslında hayatta karşınıza çıkabilecek zor ve çetrefilli hadiseleri analiz etmeye aday olmaktır. Matematikte toplarsınız, çıkarırsınız, düşünürsünüz, farklı bir bakış açısı geliştirmeye çalışırsınız. Hayat zaten bunların toplamıdır. Seviniriz, üzülürüz, duygulanırız, hislerimizi biriktirip yeni bir hipotez geliştiririz. Fikirlerimiz geometrik dizi meydana getirecek şekilde katlanıp gider. Başımızı ağrıtan bir durumdan sıyrılmak için tek bir çözümle yetinmeyiz, bizi çözüme götürecek en pratik yolu yakalamaya çalışırız. Matematikçilerin bazen onca formüle rağmen neticeye varamayıp şöyle bir geriye yaslanarak gerçeği görmeye çabalaması gibi biz de kimi zaman yeni bir keşfin kapılarını aralamak üzere durmak isteriz. Yani matematikle iç içeyiz.

Matematik Ne Öğretir?

Matematik sabırlı olmayı öğretir. Birileri yarım yamalak karalama defterlerinin bir köşesine o güne dek bilinmeyen bir ifade iliştirir. Ve bu ifadeyi gören matematikçiler ısrarla ifadenin doğruluğunu ya da yanlışlığını ispatlamaya çalışır. Hatta bütün ömrünü bu uğurda harcayan nice matematik uzmanı vardır. Böylesine kuvvetli bir sabrı her yerde bulamazsınız.

İyimser olmayı telkin eder matematik. Hiçbir matematikçi, ele aldığı problemi çözemeyeceğini düşünerek yola çıkmaz. Eninde sonunda başarı sağlayacağını bilir. Ayrıca başarmak sadece söz konusu probleme cevap vermekle sınırlı değildir. Bazen çözüm için harcanan emek yeni şeylerin ortaya çıkmasına olanak tanır.

Matematik Ne işe Yarar?

Matematik, işlemleri daha hızlı bir şekilde yapmanıza imkan tanır. Pratikliği artırır. Gelecek hayallerinizin daha kısa sürede gerçekleşmesine katkı sağlar. Ve elbette matematik sayesinde karnınızı doyurabilirsiniz. Çünkü matematik kabiliyetinin “hiç”e yakın seyrettiği bir ortamda matematikten anlayanlar iş bulma konusunda sıkıntı çekmez. Kalabalık bir nüfusa sahibiz. Dolayısıyla iyi bir meslek edinme ve/veya hayallerimizi gerçekleştirme sürecinde ilkokuldan üniversiteye kadar çoktan seçmeli sınavlara tabi tutuluruz. Matematik bu sınavların vazgeçilmez testlerinden biridir. Matematik testlerinde başarı gösterenler genellikle ipi göğüsleyenlerdir.

Yani matematikle dost olanlar, hep bir adım önde olma hakkına sahiptir.

Öyleyse matematiği, sayıların gaddarca serpiştirildiği bir labirent olarak görmek büyük bir yanılgıdır.

Matematik ne işe yarar? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Matematik sadece üç beş sayı bulup bunları toplamak, çıkarmak, çarpmak ya da bunlar üzerinde o’sal bu’sal işlemler yapmak değildir. Onları ters çevirmek, onlarla dans etmek ve hatta onları kullanarak hayatta en sevdiğin insanın portresini çizmek de matematiktir.

Ve bence gerçek matematik budur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.