Genel Bilgi ve İçerikler

Whatsapp Güvenli Mi?

284

Whatsapp güvenli mi? Whatsapp güvenli bir uygulama mı? Sorularına cevap arayan kişi sayısı günümüzde giderek artmaktadır. Bilindiği üzere Whatsapp, dünya genelinde en çok kullanılan mesajlaşma uygulamaları arasında yer almaktadır. Uzun yıllardır akıllı telefon kullanan kişilerin büyük çoğunluğu, kişisel amaçlı ve iş amacıyla mesajlaşabilmek adına bu uygulamayı kullanmaktadır. Uygulamanın bu kadar yoğun bir şekilde kullanılıyor olmasının en önemli sebepleri arasında uygulamada reklamların olmaması ve basit, hoş bir ara yüze sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Whatsapp Güvenli Mi?

Genel olarak insanlar, uygulama kullanırken, uygulamanın güvenilirliğine son derece dikkat etmektedir. Toplum içerisinde şöyle bir kanı da mevcuttur. Bir uygulamayı herkes kullanıyorsa, o uygulama güvenilirdir… Mantıken güvensiz bir uygulama genel olarak çok fazla kullanılmaz ve kullanımı giderek yaygınlaşmaz… Ancak Whatsapp, son yaptığı güncelleme ve gizlilik sözleşmesi ile açık bir şekilde kullanıcıların verilerini işlediğini, işletmelerin whatsapp sohbetlerini sakladığını ve yönetmek için facebook tarafından barındırılan hizmetlerin kullanıldığını belirtmiştir.

Whatsapp güvenli mi

Üst kısımda yer alan sözleşmeyi kabul etmeyen kişiler için ise son tarih 8 Şubat 2021 olarak belirtilmiştir. Yani bu tarih sonrasında yeni Whatsapp sözleşmesini onaylamayan kişiler artık bu sözleşmeyi kullanamayacaktır. Çok sayıda kişi sözleşme şartlarını kabul etmediğini ve kabul etmeyeceğini belirterek uygulamaya alternatif farklı uygulama arayışı içerisinde olmaktadır.

Whatsapp Neden Güvensiz?

Kullanıcıların Whatsapp uygulamasını güvensiz görmelerinin ve kullanmak istememelerinin en önemli sebeplerinden bir tanesi yeni sözleşmedir. Whatsapp sizin verilerinizi işler. Basit bir örnek ile bu, şu şekilde gerçekleşir. Örneğin siz bir arkadaşınız ile “kitaplar” hakkında bir sohbet gerçekleştirdiniz. Bir süre sonra facebook uygulamasına giriş yaptınız. Whatsapp, sohbetinizdeki anahtar sözcükleri kaydettiği için karşınıza kitaplar ile ilgili reklamlar çıkabilir.

Veya arkadaşınız ile bir kaç gün sonra kahve içmeye bir yerlere gidelim dediniz. Ve bir süre sonra Whatsapp uygulamasını kapattınız. Farklı bir uygulamaya girdiğinizde veya tarayıcınızda gezintiye çıktığınızda kahve ile ilgili reklamlar görebilirsiniz. Yani devamlı olarak Whatsapp tarafından verileriniz işlenir. Ve uygulamayı kullandığınız süre boyunca bu süreç, bu şekilde devam eder…

Whatsapp Alternatifi Uygulama Var Mı?

Az önce belirtmiş olduğumuz şartlara nedeniyle çok sayıda kişi, bu kadar yoğun bir şekilde uygulama kullanılıyor olmasına rağmen uygulamayı silme kararı almıştır. Bu durum sonucunda yeni alternatif mesajlaşma uygulamaları çıksa da, “Elon Musk” tarafından “Signal” uygulamasını kullanmaları tavsiye edilmiştir. Bu uygulama aracılığıyla da kolay bir şekilde tanıdıklarınızla mesajlaşabilirsiniz. Ancak mesajlaşmaya başlayabilmeniz için uygulamanın hem sizde, hem de mesajlaşmak istediğiniz kişide olması gerekmektedir.

Whatsapp, ilerleyen günlerde insanların bu denli yoğun tepkisi nedeniyle sözleşme şartlarını değiştirebilir. Veri işlenmesi durumunu tamamen kaldırabilir. Çünkü şu an Dünya genelinde Whatsapp uygulamasına yönelik olarak son derece sert tepkiler, eleştiriler bulunmaktadır.

Whatsapp güvenli mi? Whatsapp neden güvensiz? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Whatsapp, belirtmiş olduğumuz şartlar dışında genel olarak güvenilir bir uygulamadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.