Genel Bilgi ve İçerikler

El titremesi hastalık belirtisi mi

196

El titremesi hastalık belirtisi mi? İnternet sitemiz de dahil olmak üzere bu tarz sorulara yönelik net bir cevap verilmesi mümkün olmayabilir. Bu tarz soruların cevaplarına genel olarak sağlık kuruşlarında gerekli tetkiklerin yapılması ardından tam bir cevap verilebilir. Genellikle psikolojik sebeplerle oluştuğu düşünülen el titremesi, bezen başka bir rahatsızlığın bir belirtisi de olabilmektedir.

Devamlı ya da belli aralıklarla el titremesi şikâyeti olanların bir uzmandan yardım istemeleri el titremesinin altında yatan rahatsızlıkların tedavi edilmesinde hastaya kolaylık sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki bir rahatsızlığın tedaviye vereceği olumlu yanıt rahatsızlığın ne kadar erken tespit edildiği ile yakından ilgilidir.

El Titremesi Hastalık Belirtisi Mi?

El titremesine neden olabilecek pek çok faktör bulunmaktadır. Psikolojik ve fizyolojik yapı, kalıtsal miras ve çevresel faktörlerin önemli rol aldığı bu rahatsızlığın oluşumunu engellemede tıbbi yardım gerekmektedir. Pek çok insanın çok önemsemediği el titremesinin altında yatan sebepler bazen beklediğinden ağır olabilmektedir.

El titremesinin bazı nedenleri;

  • Tiroit temelli rahatsızlıklar
  • B12 vitamin eksikliği
  • Karaciğer ile ilgili rahatsızlıklar
  • Migren
  • Sosyal fobi ve psikolojik rahatsızlıklar

El titremelerin fizyolojik boyutunun yanında psikolojik boyutu da oldukça önemlidir. El titremesi şikâyeti olanların el becerisi isteyen işlerde yeterince başarılı olamamaları çok sık görülür. Aynı zamanda el titremesi devamlı olan kişilerde güven eksikliği ya da toplum içinde bir şey yiyememe ve içememe gibi davranış şekilleri sıklıkla görülmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi el titremelerinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Teşhisi erken yapılan bu rahatsızlığın tedavisi mümkün olabilmektedir. Sizler için kişisel bilgi sitesi olarak el titremesi hastalık belirtisi mi? Sorusuna cevap vermeye çalıştık. Web sayfamızda yer alan diğer konulara da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.