Genel Bilgi ve İçerikler

Anzak Günü Nedir? Anzak Günü Nasıl Başladı?

101

Anzak günü nedir? Anzak günü nasıl başladı? Hangi büyük ulusal bayramları biliyor musunuz? Bunlar yaşadığınız yere göre değişebilir tabi ki. ABD’deyseniz, 4 Temmuz’u düşünebilirsiniz. Meksika’da, aklınıza 16 Eylül gelebilir. Türkiye’de iseniz 29 Ekim. Yine de Avustralya veya Yeni Zelanda’dan iseniz, aklınıza başka bir tarih gelebilir — 25 Nisan!

İnsanlar Anzak Günü’nü Nasıl Kutlar?

Genellikle bir şafak ayiniyle başlarlar. Bu tören genellikle dua ve şarkı söylemeyi içerir. İnsanlar ayrıca bir sessizlik dönemine katılır ve milli marşlarını dinler. Hizmet, Son Gönderi ile biter. Bu, genellikle askeri cenazelerde çalınan bir borazan çağrısıdır.

Günün ilerleyen saatlerinde, hizmet üyeleri genellikle bir geçit töreninde yürürler. Avustralya’da birçok insan biberiye bitkisini takarlar. Bu bitki Gelibolu yarımadasında çok yaygındır. Orada hayatını kaybeden Anzak askerlerini anmak için takılır.

Pek çok insan 15 Nisan’da Anzak bisküvileri de yapıyor. Bunlar genellikle yulaf, un, şeker, hindistan cevizi ve altın şurubu içeren tatlı bir karışım. Bu gelenek nereden geldi? Savaş zamanlarında aileler Anzak askerlerine sık sık yemek gönderirdi. Bu bisküviler, yiyeceklerin askerlere ulaşması uzun zaman aldığı için popüler bir seçimdi. Uzun yolculukta lezzetini ve besin değerini korurlardı.

Hiç Anzak Günü‘nü kutladınız mı? Ya da bu günün kutlanışını gördünüz mü? Yaşadığınız yere benzer bu tarz bir anma günü var mı?

Anzak Günü Nedir?

25 Nisan’a hangi ulusal gün düşüyor? Tabii ki Anzak Günü! Bu, Avustralya ve Yeni Zelanda Ordu Birliklerini temsil eder. Birinci Dünya Savaşından bu yana, “Anzak” adı Avustralya veya Yeni Zelanda’dan gelen askerleri tanımlamaktadır. Savaş sırasında her iki ülke de hala İngiliz İmparatorluğunun parçasıydı ve müttefik güçlerle savaştılar.

Anzak Günü Nasıl Başladı?

Neden 25 Nisan Anzak Günüdür? 25 Nisan 1915’i onurlandırmak içindir. O gün, Anzaklar diğer Müttefik ülkelerden gelen askerlerle savaşa katıldı. Türkiye’de Gelibolu yarımadasını işgal ettiler. Amaçları, şimdi İstanbul denilen Konstantinopolis şehrini almaktı.

Anzaklar, 1915’in geri kalanını yarımadada savaşarak geçirdi. 8.500 Avustralyalı ve 2.779 Yeni Zelanda askeri hayatını orada kaybetti. Fakat yıl sonunda, Müttefik güçler hedeflerine ulaşamadan tahliye edildi. Sekiz aylık zorlu mücadele her tarafta büyük kayıplara yol açtı. Türkiye, Fransa ve İngiltere de binlerce can verdi.

İlk Anzak Günü, hemen ertesi yıl, 1916’da kutlandı. O zamandan beri, hem Avustralya’da hem de Yeni Zelanda’da ulusal bir resmi tatil haline geldi. Her iki ulustan savaşta ölen askerleri hatırlamanın zamanı geldi.

Anzak günü nedir? Anzak günü nasıl başladı? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalışdık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.