Genel Bilgi ve İçerikler

Sigara Bırakma İlaçları Hangileri?

120

Sigara bırakma ilacı nedir? Bu yazımızda detaylı olarak bahsedeceğiz. Ayrıca sigarayı 10 yıl önce bırakmış birisi olarak sizlere bazı tavsiyelerde bulunacağım. Dünyadaki onlarca kişi sigara içmeyi bırakmak istemektedir. Fakat kişilerdeki nikotin bağımlılığı sigaranın bir anda bırakılmasını zorlaştırmaktadır. Burada önemli olan husus sigaranın aniden bırakılması değildir. Sigara içmeyi aniden kesmek kesin bir çözüm yolu olmayacak aksine sizleri daha da zor duruma düşürecektir.

Sigara kullanmayı adım adım kesmek daha doğru ve kesin bir çözüm olacaktır. Bunun için sigara bırakma ilaçlarından yararlanabilirsiniz.

Sigara Bırakma İlaçları Hangileri?

Bu yazımızda sigara bırakma ilaçlarını işleyeceğiz. Bu ilaçlar üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Nikotin yerine koyma
  • Bupropiyon
  • Vareniklin ilaçlarıdır.

Nikotin yerine koyma tedavisinde kullanılmakta olan birçok yöntem vardır. Bunlar; burun spreyi, bandlar, çeşitli pastillerdir. En yaygın bilinen ve kullanılan ise nikotin sakızlarıdır. Nikotin sakızları isminden de anlaşılacağı üzere nikotin içermektedir. Kişideki nikotin isteğini bastırırken sigarayı bırakma sürecine oldukça destek olup hızlandırmaktadır. Tüm bu ilaçlar yoksunluk hissini en aza indirgemeye yardımcı olmaktadır.

Bupropiyon ise depresyonda kullanılan, ayrıca sigarayı bırakmak için de kullanılan bir ilaçtır. Bupropiyon cinsel isteksizliğe sebebiyet vermez. Aynı zamanda diğer antidepresanların bir etkisi olan kilo alımına sebep olmaz. Bu yönüyle SSRI ilaçlarından ayrılmıştır. Bupropiyon, kişideki tütün isteğini azaltır, sinirli ruh halini önler. Yaklaşık olarak on gün içinde sigara kullanımı en aza iner veya tamamen kesilir.

Vareniklin, Champix ismiyle de bilinmektedir. Nikotin bağımlılığı olan bir insandaki isteği bastırmaya yarayan ilaçtır. Kabızlık sorununa neden olabilir. Uykusuzluk ya da kusma gibi yan etkileri de bulunmaktadır. 1 mg olarak film tabletlerde satılmaktadır. Tedavi süresi yaklaşık olarak 2 ile 5 aydır.

Sigarayı Nasıl Bıraktım?

Sigarayı bırakalı 10 sene oldu. İlk 3 ay oldukça zorlandım. Ancak şunu söyleyebilirim ki, beyninizde bitirmeyi düşünmediğiniz müddetçe hangi ilacı kullanırsanız kullanın tekrar başlayabilirsiniz. Sigarayı bırakmak sabır, azim ve kendinize verdiğiniz sözü tutma işidir. Bu sözü tutabilirseniz emin olun hayatınız olumlu anlamda değişecek, yediğiniz her şeyden soluduğunuz havadan dahi daha çok tat almaya başlayacaksınız.

Sigara her aklınıza geldiğinde onu unutturacak şeylerle meşgul olun. Sigarayı düşünmeyin, farklı şeyler düşünün. Mesela o an açın oyun oynayın. İstek daha çok mu baskın hale geldi, kafanızı meşgul edecek diziler, filmler izleyin. Sinemaya gidin, hiç ama hiç boş durmayın. Sigara nasıl bırakılır? Yazıma da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.