Genel Bilgi ve İçerikler

Kedilerin Anlam Veremediğimiz Davranışları

72

Evcil hayvanlar arasında en çok sevilenlerden birisi muhakkak kedilerdir. O sevimli yanakları ve şebek hareketleri ile adeta sev beni peşinizden dolaşan bu sevimli canlıları bizler her ne kadar mutlu etmeye çalışsak da onlarda garip bulduğumuz ve anlam veremediğimiz birçok davranışları bulunmaktadır. Yıllardır bilim insanları bu davranışları neden sergiledikleri hakkında araştırmalar yapsa da cevabı bulunamayan birçok davranışları bulunmaktadır. Ayrıca kediler hakkında çok fazla rivayette bulunmaktadır. Gelin hep birlikte kedilerin garip bazı davranışlarını inceleyelim

Kedilerin Camdan veya Balkondan Atlaması

Kediler Balkondan veya Camdan Atlar mı? “ sorusu birçok kedi sahibinin aklını kurcalamakta. Bu sorunun cevabı ise evet. Kediler avcı hayvanlardır biz onları ne kadar ev ortamına adapte etsek bile onların avcı ve cinsel iç güdüleri bu davranışı sergilemelerine neden olur. Kimi zaman bir böcek veya bir kuşu avlamaya çalışırken kimi zamansa çekici karşı cins bir pisicik için iç güdüsel olarak yüksekten kendilerini aşağıya bırakabilir. Evcil hayvanımız bazı durumlarda yara almadan kurtulsada maalesef her zaman bu kadar şanslı olamayabilirler ve bu durum için kesinlikle bazı önlemler almamız gerekir.

Alabileceğimiz bazı önlemler;

  • Dayanıklı malzemeden sineklikler kullanmak
  • Balkonlara ve camlara file çekmek
  • Camlarda ve balkonda parmaklık var ise sıkı bir tel kullanmak
  • Pencerelerin önünde koltuk ya da sehpa gibi atlayarak kolay ulaşacağı objeleri kaldırmak.
  • Kapı ve pençeleri kapalı tutmak ya da üstten açılır pencere ve kapı kullanmak

Bıyıklarını duvar köşelerine sürtmesi

Bu garip davranışı genelde hoşlandıkları bir durum olduğu zaman ve sahiplendikleri objelere karşı gösterirler. Ayrıca bıyık köklerinden salgıladıkları hormon ile bölgelerini işaretlemek için de bu davranışı gösterirler. Ayrıca Kedilerin bıyıkları neden uzundur ve ne işe yarar diye merak ediyorsanız kedi bıyıkları yön bulma, kendini koruma ve etrafı algılamak için kullandıkları organ gibi işlevseldir.

Sevilirken aniden ısırmak veya tırmalamak

Şakacı dostlarımızın bu garip davranışının temelde iki sebebi vardır. Sevildiği yerden sıkılmış olabilir ya da severken onu tedirgin etmiş olabilirsiniz. İkinci sebebi ise avcı ve oyuncu iç güdülerine dayanamayıp size saldırıyor olabilir kediniz bu davranışı sergilediği zaman onu rahat bırakmak iki taraf içinde yararlı olabilir.

Kutulara girmek istemeleri

Daha güvenli hissettikleri için kapalı ortamları tercih eden kediler bu sebep ile kutuların içerisine girip uyumayı tercih ederler. Kedilerin anlam veremediğimiz davranışları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.