Genel Bilgi ve İçerikler

Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir?

SPF Nedir?

59

Güneş kreminin faydaları nelerdir? Güneş kremi, temelde deriniz ile güneş ışınları arasına görünmez bir engel koyarak cildi korumayı amaçlar. Günlük yaşamda iki çeşitte güneş kremi bulunmaktadır. Bunlar fiziksel güneş kremleri ve kimyasal güneş kremleridir. Kimyasal olan güneş kremleri koruma konusunda fiziksel güneş kremlerine göre bir tık daha iyidir. Spf değerleri 60 ve üzerinde olanlar kimyasal güneş kremleridir.

SPF ne demektir?

SPF, açılımı sun protection factor’dur. Anlamı ise güneşten korumayı gösteren rakamdır. UVB ışınlarının koruyuculuğunu ölçmektedir. UVA’yı ölçmemektedir. Bunun için geniş spektrumlu kremler tercih edilmelidir.

GÜNEŞ KREMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Bju yazımızda güneş kreminin faydaları nelerdir? Detaylı olarak inceleyeceğiz. Güneşten gelen zararlı ışınlardan korunmak için güneş kremi kullanmak çok önemlidir ve aynı zamanda birçok faydası da bulunmaktadır.

  • Güneşten gelen zararlı UVA ve UVB ışınlardan korumaktadır.
  • Cilt kanserinden korumaktadır.
  • Ciltte kırışık oluşmasını geciktirir bu sayede yaşlanmanda gecikir.
  • Ciltteki lekeleri önler ve lekeleri gidermektedir.
  • Güneş yanıklarının oluşmasını engellemektedir.
  • Ciltte bariyer oluşturarak nemi cilde hapseder.
  • Ciltteki renk eşitsizliklerini giderir ve cilde aydınlık bir görüntü verir.
  • Düzenli olarak güneş kremi kullanıldığından genel olarak sağlıklı bir cilt elde edilmektedir.

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güneş kremi seçerken pahalı markalara yönelmeye gerek yoktur. İçeriklerine bakarak güzel ve ortalama fiyata sahip güzel güneş kremleri bulunabilir. Aynı zamanda güvenilir markaları takip etmekte iyi olacaktır. İlk olarak UVA-UVB ışınlarından koruduğunu iddaa eden kremler tercih edilmelidir. Genellikle yüksek koruma içeren kremleri seçmek daha iyi bir tercih edilmelidir.

Güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Güneş kremi yaz kış ayrım yapmadan her zaman kullanılması gereken bir üründür. Güneş çıkmadan 20 dakika kadar önce sürülmüş olmalıdır. Her iki saatte bir ise yenilenmelidir. Güneşe çıkılmayan günlerde de güneş kremi uygulanmalıdır. Uvb ışınları evin içerisindeyken size ulaşamaz fakat uva ışınları evin içinde bile cilde ulaşmaktadır. Bu nedenle evde iken bile güneş kremi kullanılmalıdır.

Güneş kremi ile nemlendiriciyi bir arada uygulayabilirsiniz. Sadece yüz değil aynı zamanda boyun, kol ve bacak bölgesine de sürülmelidir. Bol bir şekilde sürülmesi önerilmektedir.

Son kullanma tarihi geçen kremlerde koruma özelliği yitirmiş olacaktır. O nedenle tarihi geçmiş  kremler kullanılmamalıdır. Güneş kreminin faydaları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.