Genel Bilgi ve İçerikler

Askerlik Tecil Edilmezse Ne Olur

371

Askerlik tecil edilmezse ne olur? Çok sayıda kişi bu soruyu yoğun bir şekilde sormaktadır. Sağlık ve belirli bir yaşa ulaşmış erkek bireyler askerliğini yapmak zorundadır. Özellikle üniversitesini yeni bitirmiş olan kişiler e-devlete bu durumu sorgulamak adına giriş yaptığında şöyle bir sonuç ile karşı karşıya kalmaktadır. “Öğrencilik ile ilişiğiniz kesilmiş ise 2 ay içerisinde askerlik şubesine başvurmanız gerekmektedir”. Gibi…

Günümüzde eğitim kapsamında yer alan özellikle erkek öğrencilerin askerlik yaşı, çağı geldiğinde yaptıkları şey ya da üniversite tarafından otomatik olarak yapılan şey askerliğin tecil edilmesidir. Askerlik tecil edildiğinde bir nevi askere gitme zamanı ertelenmektedir. Askerlik, geçmişten günümüze kadar birçok sistemsel anlayışta da farklılık göstermekte olup askerlik süresi, askerlik yaşı gibi kriterlerde de değişikliğe gidilmiştir. Buna göre askere gitmek isteyen bir bireyin geçmişteki askerlik şartlarına göre çok daha rahat olacağı ve buna istinaden askerliğini deyim yerindeyse bir çırpıda aradan çıkaracağı da mümkündür. Bu kapsamda tabii ki askerliğin tecil edilme durumları da mevcuttur.

Askerlik Neden Tecil Edilir?

Askerliğin tecil edilme sebepleri arasında ilk başta eğitimi örnek göstermek mümkündür. Çünkü gerek üniversite hayatına geç başlamış gerekse de üniversiteyi, okulu uzatmış ancak yaşı 25 26’lara dayanış binlerce kişi mevcuttur. Okulu bırakıp başka işlerle ilgilenmek istemediklerinden de kaynaklı olarak muaf olduğu askerlik sürecini kendi istekleri doğrultusunda erteleyebilirler. Yani tecil edebilirler. Buna bağlı olarak yine lisans eğitimini tamamlamış ancak kendini sınavlara hazırlayan, kamu kurumlarına hazırlayan kişiler de mevcuttur. Bu kişiler de sınavlara girmek ve neticesinde atanma işlemlerini daha kısa sürede tamamlamak adına askerlik olayını tecil ettirebilir. Bu durumlar en birincil sebepler arasında yer almaktadır.

Askerlik tecil ettirme durumlarında bir diğer sebep ise kişilerin evlilik, nişanlılık ya da buna benzer süreçlerdir. Kişiler bu gibi süreçlerinde genellikle sadece buraya odaklanmak istediklerinden dolayı askerlik süreci kapsamında tecil hakkını kullanabilir. Bu kapsamda kendi özel işlerini de yaparak kendini daha rahat hissedebilir. Askerliği de yine kendi belirlediği tarihlerde gerçekleştirerek o görevinden de muaf olabilir.

Bir diğer sebep ise sağlık sorunlarıdır. Kişinin yüksek derecede sağlık sorunları varsa ve kişi bu sağlık sorunları sebebiyle askerliğini yapamayacak seviyedeyse kanun tarafından belirlenen kurala göre kişi askeri hastanelerde muayene olmalıdır. Muayene sonrasında ise askeriyenin vereceği karara göre kişi askere gidebilir ya da askerlik tecil edilebilir.

Görüldüğü üzere eğitim, iş ya da özel kişisel konular kapsamında askerlik tecil olayı gerçekleştirilebilir. Günümüzde de bu sebeplerden dolayı binlerce kişinin askerliğini tecil ettirdiği bilinmektedir. Bu kapsamda askerliğini tecil ettirecek olan kişilerin böylesi sebepler öne sürerek askerliğini tecil ettirmeleri mümkün hale gelebilir.

Peki askerlik tecil edilmezse ne olur? Hangi durumlarla karşılaşılabilir? İşte askerliğin tecil edilmemesi durumunda yaşanılabilecek durumlar:

Askerlik Tecil Edilmezse Ne Olur?

Devlet tarafından size gösterilen süre ve iyi niyet de  elbet bir noktada son bulacaktır. Burada amaç size verilen tecil süresinin iyi biçimde değerlendirilmesidir. Sizler de gerek sağlık gerek eğitim gerekse de başka herhangi bir sebepten dolayı hak kazandığınız bu tecil döneminde işlerinizi en iyi biçimde gerçekleştirmelisiniz. Aksi durumda, tecil dönemi bittiğinde asker kaçacağı bile sayılabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak ve neticesinde askerlik tecil süresi sonunda yine aynı durumlar söz konusu ise yine dilekçe ya da başvurularınız ile uzatabilirsiniz. Ancak diğer türlü bahsettiğimiz üzere asker kaçağı sayılma durumunuz olabilir.

Ayrıca yoklama kaçağı olarak da anılabilir ve bakaya da kalabilirsiniz. Bu kapsamda sizin yoklama kaçağı durumunuzu tespit eden polis ve jandarmalar sizi takip ederek ve bularak sizi askerlik şubesine götürebilir. Bu durum çok gurur kırıcı bir durum olmakla birlikte bir nevi zorda da kalabilirsiniz. Çünkü ansızın kapınıza gelen polis ya da jandarmaya karşı bir şey demeniz pek mümkün olmaz ve belki de çok acil gerektiren bir işinizi ya da işlerinizi yarıda bırakarak zorla askere götürülebilirsiniz.

Yoklama kaçağı olarak askeriyenin sizlere çeşitli para cezası uygulaması da mümkündür. Buna göre siz durduk yere ceza ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca yine askerlere tanınan yedek subay hakkından da yararlanamaz olup o hakkınız da elinizden alınır. Bu kapsamda her tür mağduriyet durumunu yaşayabilirsiniz.

Genel olarak ele alındığında askerlik, 20 yaşına ulaşmış her erkek için mecburi olan bir durumdur. Çeşitli nedenlerden dolayı askerliğin tecil edilme durumu elbette vardır. Ancak tecil durumu geçmesine karşın askerlik ile alakalı olarak girişiminiz yoksa çeşitli cezalara da katlanmalısınız.

Askerlik tecil edilmezse ne olur? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Askerliğe Elverişli Olunmayan Durumlar

Askerliğe elverişli olunmayan durumlar, özel durum sayılmaktadır. Örneğin boyunuza göre kilonuz az ise veya boyunuza göre kilonuz fazla ise askerliğe alınmayabilirsiniz. Bu durumda genel olarak 2 yıl heyet sonrası askerlik tecil hakkı verilir. 3. yılda da durum aynı ise eğer heyete girilir ve askerliğe elverişsizdir raporu verilebilir.  Bununla birlikte diğer sağlık problemleri için de genel olarak heyete girilmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili kapsamlı bilgiler ve ilgili yönlendirmeler için askerlik şubenize müracaat etmeniz en doğru tercih olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.