Genel Bilgi ve İçerikler

Çocuk Eğitiminde Başarılı Olmak İçin Ne Yapılır?

25

Çocuk eğitiminde başarılı olmak için ne yapılır? Anne ve baba çocukları ile iletişim kurarken bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. İletişim kurulmadığı zaman çocuk farklı davranış şekilleri sergileyecektir. Çocuk davranış bozuklukları, aile içi huzurun kalmaması ile birlikte ortaya çıkmaya başlar. Çocuk dinlenmediğini veya dikkate alınmadığını fark ettiğinde davranış şeklini değiştirecektir.

Mutsuz olan veya dikkate alınmayan çocuklarda kötü alışkanlıklar daha sık meydana gelir. Bu davranış bozukluklarının en belirgin olanı tırnak yemektir. Tırnak yeme alışkanlığı stres kaynaklıdır ve alışkanlık haline geldiği zaman çocuk tırnak yiyerek stresini atmaya çalışacaktır. Acı losyon ve benzeri ilaçlarla tırnak yeme alışkanlığı giderilebilir.

Çocuk mutsuz olduğunda veya kendini ifade edemediğinde içine kapanır. Öz güvenini kaybeder ve yaşamaktan haz duymaz. Bu durum zamanla depresif bir hal alır ve ilerleyen zamanda çocukta ciddi psikolojik sorunlara neden olur.

Çocuk Nasıl Mutlu Olur?

Aile yaşantısında iletişim ve birbirini anlama çok önemlidir. İlgi görmeyen çocuk farklı mecralara yönelir ve genellikle bu mecralarda mutlu olmaya çalışır. Arkadaşı olmayan çocuklar internete yönelir ve zamanın büyük bir kısmını sanal dünyada harcamaya başlar. Bu durum ciddi anlamda sorun oluşturmaya ve çocuğu gerçek dünyadan koparmaya başlar.

Çocuk ailesiyle birlikte gezmeyi sever. Kendisiyle ilgilenen ve güler yüz gösteren bir baba çocuk için psikolojik doping özelliğine sahiptir. Anne ve babanın çocuğuna güzel sözlerle hitap etmesi, çocuğun mutluluğunu kat be kat artırır. Anne ve baba iyi eğitimli ise ve ahlaki anlamda insani davranışlar sergiliyorsa, çocuk zamanla anne ve babasını taklit edecektir. Çocuk davranış bozuklukları anne ve babanın yanlış davranış şekilleri nedeniyle ortaya çıkabilir.

Çocuk Eğitiminde Başarılı Olmak İçin Ne Yapılır?

Eğitimin amacı ahlaklı inançlı ve erdemli bir nesil yetiştirmektir. Bu eğitimin temeli ise ailede başlar. Okul eğitimi teoriktir ve pratikte ise fazla bir etkiye sahip değildir. Okuduğunu ezberleyen ve anlama kabiliyeti fazla olan öğrenciler günümüz eğitim dünyasında başarılı olmaktadır. Ancak eğitim teoride kaldığı sürece pratikte istenilen başarı elde edilemez. Aile pratik eğitimin merkezidir. Çocuk davranış bozukluğu aile eğitimi kötü olduğunda ortaya çıkar.

Osmanlı döneminde çocuk eğitiminin temeli dini eğitime dayanıyordu. Toplumsal birlikteliği sağlayan ve ümmetçilik kavramı adı altında farklı milletlere sahip olan Osmanlığı bir araya getiren İslam, çocuk eğitiminde de inancı ön planda değerlendiriyordu. Çanakkale Zaferi’nde önemli bir paya sahip olan 15-18 yaş grubundaki medrese öğrencileri, büyüklerin bile zorlandığı savaş mesleğini başarılı bir şekilde icra etmiştir.

Osmanlı topraklarında çocuk eğitiminde din sağlam ve güçlü bir maya özelliğine sahipti. Irkçılık, kabilecilik, particilik ve benzeri ayrımların yaşanmadığı dönemlerde Anadolu insanı İslam inancı etrafında toplandı ve güçlü bir toplum örneği sundu.

Çocuk Çocukluktan Nasıl Çıkar?

Eğitimde doğruyu ve yanlışı göremeyen öğretmen ve ebeveynler, çocuklara doğruyu ve yanlışı öğretemez. Eğitimdi ilk önemli madde kuşkusuz eğitim veren kişinin eğitimli ve erdemli olmasıdır. Ahlaki ve inanç esaslarına sahip bir eğitmen, çocukları da kendi inanç ve ahlak esaslarına göre eğitir.

Hırsızlığı, dolandırıcılığı ve ahlaksızlığı erdem olarak kabul eden bir ailenin çocukları da aynı şekilde hırsızlığı, dolandırıcılığı ve ahlaksızlığı erdem olarak görür. Eğitim sadece çocukları ilgilendiren bir konu değildir. İnsan ölene kadar eğitilebilir. Medya, arkadaş çevresi, inançlar ve iş dünyası, insanı yönlendiren ve insanın ahlaki yapısına yön veren etkenlerdir. Toplumsal eğitimde toplumun ahlaki özelliğine yön veren etkenler dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Çocuk davranış bozuklukları, arkadaş çevresi, internet ve okul çevresi gibi kategorilerde ciddi anlamda kendini gösterir.

Çocuk eğitiminde başarılı olmak için ne yapılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.